KALENDARZ

2019-06-02 - Wielkopolski Dzień Ochrony Środowiska

Szanowni Państwo, zapraszamy do Botanika w niedzielę 2 czerwca 2019 roku na wspólne świętowanie Dnia Ochrony Środowiska i Święta Ogrodów! W programie wiele atrakcji - konkursy, pokazy, warsztaty. A więcej szczegółów można znaleźć tutaj: http://dziensrodowiska.pl/.

 

2019-06-02 - Azja - przyroda, ludzie, tradycje.

 

Wystawa jest efektem wielokrotnych podróży autorów do krajów południowo – wschodniej Azji. Fascynująca przyroda, bajeczny koloryt miast i wsi oraz magia wierzeń i tradycji znalazły swe odbicie w kilkudziesięciu barwnych fotografiach z tego niezwykłego regionu świata.


 

 

 

 

 

 

 

 

2019-05-18 - Fascynujący Dzień Roślin

Już jutro spotykamy się w Ogrodzie podczas obchodów Fascynującego Dnia Roślin. Od 9 do 16 czeka na Państwa szereg wycieczek startujących o pełnych godzinach spod bramy. O godz. 17:00 gościnnie spacer fotograficzny poprowadzi pani Bożena Piotrowska, autorka bloga Zielona Bombonierka. A od rana w Pawilonie Letnim odbywać się będzie wydarzenie w ramach projektu "Poruszenie dla Zieleni" autorstwa Społecznej Czwórki i spektakl. Zapraszamy gorąco!

 

2019-05-11 - Zielony Poznań

Szanowni Państwo,

 

 

jeśli chcieliby Państwo zaopatrzyć się w rośliny na balkon i do ogrodu oraz skorzystać z fachowych porad w zakresie urządzania ogrodów przydomowych, zapraszamy do Parku Wilsona w sobotę 11 maja od 10:00 do 17:00. Czekać na Państwa będzie szereg interesujących warsztatów, pokazy florystyczne Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu, animacje dla dzieci, będziecie Państwo mieli możliwość oznakowania roweru z Komisariatem Policji Grunwald oraz zgłoszenia się do konkursu „Zielony Poznań” na najpiękniejsze balkony, tarasy, ogrody przydomowe, działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych, pasy zieleni i zielone dachy. Ponadto wystąpią dzieci ze Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu oraz Klub Szyderców Bis.

 

Szczegółowy program wydarzenia poniżej: 

 

 

 mapa

 

 

 

 mapa

 

2019-05-03 - MAJÓWKA W BOTANIKU
Szanowni Państwo,
 
zapraszamy do udziału w Majówce w Botaniku. W planie wiele interesujących wydarzeń. Czekać będą na Państwa stoiska, oferujące gry planszowe, gry i zabawy dla dzieci, warsztaty edukacyjne oraz przewodnicy, którzy oprowadzą Państwa po Ogrodzie podczas kilku wycieczek tematycznych. Zapraszamy na kiermasz ogrodniczy i kiermasz rękodzieła oraz do udziału w zaplanowanych na 1 i 3 maja koncertach, odbywających się w Pawilonie Letnim. W Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym będzie można obejrzeć prezentowaną aktualnie wystawę. 1 i 3 maja na terenie Ogrodu odbywać się będzie kwesta na rzecz Hospicjum "Palium". 3 maja będzie można także oddać krew w mobilnym punkcie poboru krwi. Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć tutaj.
 
Organizatorzy: Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. A. Mickiewicza,
Polskie Towarzystwo opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu wspierające Hospicjum “Palium” Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
 
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość wprowadzania zmian w programie - będziemy informować na bieżąco.
 
Zachęcamy do spędzenia tego czasu z nami w Ogrodzie wśród szumu drzew i śpiewu ptaków.
 
 
  
2019-03-31 - Wystawa tkanin artystycznych

Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy tkanin artystycznych Marii Gostylli-Pachuckiej pt. „Kwiaty i ptaki”

 

Otwarcie wystawy odbędzie się dnia 12 grudnia o godz. 17.00 w Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym Ogrodu.

 

Wystawa potrwa do 31 marca 2019 r.

 

Maria Gostylla-Pachucka jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Eugeniusza Gepperta w 1960 r. Jest artystką wszechstronną, uprawia malarstwo, zarówno akwarelowe jak i akrylowe oraz olejne, rysunek, tkactwo. Od 1972 do 1990r. należała do wrocławskiej grupy tkackiej „10 x tak”. Od 1990 r. należy do artystycznej grupy tkaczek francuskich „Fil en Main”. Artystka w latach dziecięcych, podczas okupacji, została wywieziona ze swoją rodziną na Sybir gdzie spędziła 6 lat. Już wtedy budziły się w niej skłonności do pasji sztuką. Po powrocie do Polski odkryła w sobie kolejne zamiłowanie, którym była muzyka. Rozpoczęła naukę gry na fortepianie w Szkole Muzycznej we Wrocławiu kontynuując swoją edukację aż do dyplomu II st. uzyskanego w 1955r. Do dziś jest muzykiem praktykującym.

 

 

Gobeliny Marii Gostylli-Pachuckiej urzekają swoją przejrzystością i pozorną prostotą, eksponując walory wykorzystywanego tworzywa. W pracach artystka łączy różne rodzaje splotów; gobelinowy, dywanowy, sumak, czasem pojawiają się elementy przypominające powrozy. Artystka ma w swoim dorobku ponad 200 wystaw w kraju i za granicą między innymi w Niemczech, Francji, Holandii, Austrii. Jej twórczość tkacka liczy ok. 200 gobelinów. Maria odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi oraz otrzymała miano Zasłużonego Działacza Kultury.

 

 

Do jej ważniejszych wystaw indywidualnych zaliczają się: ~ 1989 – Nancy, Francja ~ 1990 – Châteaugiron, Bretania, Francja ~ 1992 – Paryż, Francja ~ 1998-2011 – Château du Barroux, Francja (co roku w lipcu wystawa indywidualna) ~ 2000 – Manhaim, Niemcy ~ 2001 – Haga, Holandia ~ 2005 – Muzeum Archidiecezjalne, Wrocław ~ 2011 – 50-lecie pracy artystycznej, Wrocław ~ 2012 – Muzeum Tkactwa Kamienna Góra, Wałbrzych, Zamek Książ, Jawor oraz Poznań, Warszawa, Wrocław, Szczecin, Wałbrzych, Kamienna Góra, Nysa, Zamek Książ. Oprócz umiejętności plastycznych i szerokich zainteresowań muzycznych, artystka włada płynnie językiem francuskim oraz rosyjskim.

 

 

 

2019-03-23 - Wiosenny Festyn Przyrodniczy

Szanowni Państwo,

 

zapraszamy do udziału w Wiosennym Festynie Przyrodniczym organizowanym przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Suchym Lesie we współpracy m. in. z Ogrodem Botanicznym UAM. Na odwiedzających czeka wiele atrakcji. Na naszym stoisku czekać będą gry planszowe i karciane oraz zagadki. Będzie można popisać się wiedzą o roślinach i zwierzętach oraz dowiedzieć się wielu fascynujących rzeczy o polskiej przyrodzie. Będzie można nauczyć się rozpoznawać niektóre z polskich gatunków ptaków. Osoby z zamiłowaniami artystycznymi zapraszamy do zgłębiania sztuki składania papieru jaką jest origami. Początek wiosny to czas, kiedy żurawie rozpoczynają tańce godowe, a żaby powoli budzą się z zimowego spoczynku. Lada moment zaczną rechotać przy zbiornikach wodnych. Podczas warsztatów dzieci będą mogły spróbować swoich sił w złożeniu żurawia albo żaby z papieru.

 

Harmonogram imprezy i więcej atrakcji znaleźć można na stronie wydarzenia.

 

 

Do zobaczenia 23 marca!

 

2019-01-10 - Świat przyrody malowany elektronami

Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zaprasza

na wystawę mikrofotografii

wykonanych z użyciem mikroskopu elektronowego SEM Hitachi SU 8010 pt.

 

ŚWIAT PRZYRODY MALOWANY ELEKTRONAMI

 

Autorką zdjęć jest dr Jagna Karcz, komputerowe barwienie przygotował Bartosz Baran,
a opracowanie graficzne wystawy wykonała Weronika Ratajska.

Wystawa została zorganizowana przez Śląski Ogród Botaniczny
we współpracy z Laboratorium Skaningowej Mikroskopii Elektronowej
Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
w ramach kampanii „Klimat dla Śląska”.

 

Wystawę zwiedzać można od 19.10.2019 do 10.01.2020

w Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym Ogrodu Botanicznego UAM,
ul. Dąbrowskiego 165 w Poznaniu

 

 

Jagna Karcz – jest doktorem nauk przyrodniczych, specjalistą w za­kresie skaningowej mikroskopii elektro­nowej i analizy obrazu oraz anatomii i embriologii roślin, byłym adiunk­tem w Katedrze Anatomii i Cytologii Roślin Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, a obecnie prowadzi Laboratorium Skaningowej Mikroskopii Elektrono­wej na Wydziale Biologii UŚ, gdzie na co dzień ma do czynienia ze światem obrazów mikroskopowych. Zajmuje się opracowaniem i zastosowaniem metod mikroskopii skaningowej w badaniach róż­nych obiektów biologicznych, w tym struktur powierzchniowych epidermy roślin podatnych na działanie czynników środowiska. Jest jednym z nielicznych w kraju specjalistów w zakresie kar­pologii, a także popularyzatorem nauki. Jej pasją są: fotografia naukowa, kultura i sztuka Japonii, kinematografia science fiction.

 

Bartosz Baran – jest studen­tem Indywidualnych Studiów Mię­dzyobszarowych (wiodący kierunek: biotechnologia) w Katedrze Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii Wydzia­łu Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, laureatem programu „Diamentowy Grant V” MNiSW, stypendium Ministra Nauki dla najlepszych studentów oraz wyróżnienia Rektora Uniwersy­tetu Śląskiego za działalność naukową i popularnonaukową. Ak­tywnie uczestniczy w życiu studenckim poprzez pracę w kołach naukowych, w realizacji projektów badawczych oraz w organizacji wydarzeń popularyzujących naukę. Wśród swoich zainteresowań wymienia biologicznie inspirowaną sztukę, wędrówki górskie, surwiwal i literaturę science fiction.

 

 mapa

 

Laboratorium Skaningowej Mikroskopii Elektronowej (SEM-lab) funkcjonuje w ramach Pracowni Technik Mikroskopo­wych Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskie­go w Katowicach. Jest jednostką naukowo-dydaktyczną i usługową, wchodzi także w skład nowo utworzonego Centrum Nanoskopii UŚ. Współpracuje także z jednostkami spoza Wydziału i Uniwersytetu. Aktywnie uczestniczy w popularyzacji nauki poprzez wykłady, po­kazy, warsztaty i festiwale nauki dla młodzieży i dorosłych.

Dzięki temu, że wyposażone jest w najnowocześniejszy mi­kroskop elektronowy SEM – Hitachi SU 8010 – wysokorozdzielczy z zimną emisją polową, komorą krio i spektrometrem rentgenow­skim EDS, można było stworzyć niezwykłą galerię fotografii nauko­wej, która swoją treścią nawiązuje do prowadzonych badań i zajęć dydaktycznych Wydziału Biologii UŚ.

Zobaczyć można m.in. jak degradowane są powierzchnie two­rzyw sztucznych przez mikroorganizmy, różnorodność kształtów i wzorów tkanek i organów roślin, powłoki chitynowe owadów, modyfikacje powierzchni organizmów po skomplikowane, orygi­nalne struktury wewnątrz ich ciała, koronkowe wzory ściany ziaren pyłku i zarodników, ale także misterne konstrukcje szkieletów gą­bek, sieci pajęczych, wzory piór ptasich czy też próbki środowisko­we różnego pochodzenia.

Tego typu zdjęcia są efektem różnych procesów zachodzących wewnątrz mikroskopu elektronowego SEM, gdzie zamiast standar­dowego światła do tworzenia obrazu wykorzystywana jest wiąz­ka elektronów, która, wchodząc w reakcję z powierzchnią próbki, powoduje emisję energii pod różnymi postaciami. Każdy rodzaj emitowanej energii jest potencjalnym sygnałem do przetworzenia na obraz, który w postaci fotografii cyfrowej jest podstawą doku­mentacji naukowej. Cały ten proces przebiega w próżni, a dodatko­wo istnieje konieczność napylenia na powierzchnię badanej próbki ultracienkiej warstwy metalu szlachetnego (np. złota) lub węgla. Proces napylenia próbek biologicznych poprzedza technika utrwa­lania chemicznego, a następnie suszenie w aparaturze tak, aby zachować nienaruszoną strukturę obserwowanego obiektu. Dzię­ki użyciu tego typu mikroskopu obraz, jaki powstaje, zdaje się być w 3D za sprawą ogromnej głębi ostrości.

Czarno-białe obrazy uzupełniają zdjęcia barwione komputerowo w programach graficznych dla uwypuklenia interesujących szczegó­łów materii. Są pewną wizją artystyczną, która może inspirować i rozbudzać wyobraźnię obserwatora. Te mikroskopowe fotografie tworzone w „obiektywnym” procesie mechanicznej reprodukcji dla oglądającego pozostają subiektywnie odbieranymi obrazami. Na końcu zawsze jest estetyka.

 

2019-01-10 - Świat przyrody malowany elektronami

Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zaprasza

na wystawę mikrofotografii

wykonanych z użyciem mikroskopu elektronowego SEM Hitachi SU 8010 pt.

 

ŚWIAT PRZYRODY MALOWANY ELEKTRONAMI

 

Autorką zdjęć jest dr Jagna Karcz, komputerowe barwienie przygotował Bartosz Baran,
a opracowanie graficzne wystawy wykonała Weronika Ratajska.

Wystawa została zorganizowana przez Śląski Ogród Botaniczny
we współpracy z Laboratorium Skaningowej Mikroskopii Elektronowej
Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
w ramach kampanii „Klimat dla Śląska”.

 

Wystawę zwiedzać można od 19.10.2019 do 10.01.2020

w Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym Ogrodu Botanicznego UAM,
ul. Dąbrowskiego 165 w Poznaniu

 

 

Jagna Karcz – jest doktorem nauk przyrodniczych, specjalistą w za­kresie skaningowej mikroskopii elektro­nowej i analizy obrazu oraz anatomii i embriologii roślin, byłym adiunk­tem w Katedrze Anatomii i Cytologii Roślin Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, a obecnie prowadzi Laboratorium Skaningowej Mikroskopii Elektrono­wej na Wydziale Biologii UŚ, gdzie na co dzień ma do czynienia ze światem obrazów mikroskopowych. Zajmuje się opracowaniem i zastosowaniem metod mikroskopii skaningowej w badaniach róż­nych obiektów biologicznych, w tym struktur powierzchniowych epidermy roślin podatnych na działanie czynników środowiska. Jest jednym z nielicznych w kraju specjalistów w zakresie kar­pologii, a także popularyzatorem nauki. Jej pasją są: fotografia naukowa, kultura i sztuka Japonii, kinematografia science fiction.

 

Bartosz Baran – jest studen­tem Indywidualnych Studiów Mię­dzyobszarowych (wiodący kierunek: biotechnologia) w Katedrze Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii Wydzia­łu Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, laureatem programu „Diamentowy Grant V” MNiSW, stypendium Ministra Nauki dla najlepszych studentów oraz wyróżnienia Rektora Uniwersy­tetu Śląskiego za działalność naukową i popularnonaukową. Ak­tywnie uczestniczy w życiu studenckim poprzez pracę w kołach naukowych, w realizacji projektów badawczych oraz w organizacji wydarzeń popularyzujących naukę. Wśród swoich zainteresowań wymienia biologicznie inspirowaną sztukę, wędrówki górskie, surwiwal i literaturę science fiction.

 

 mapa

 

Laboratorium Skaningowej Mikroskopii Elektronowej (SEM-lab) funkcjonuje w ramach Pracowni Technik Mikroskopo­wych Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskie­go w Katowicach. Jest jednostką naukowo-dydaktyczną i usługową, wchodzi także w skład nowo utworzonego Centrum Nanoskopii UŚ. Współpracuje także z jednostkami spoza Wydziału i Uniwersytetu. Aktywnie uczestniczy w popularyzacji nauki poprzez wykłady, po­kazy, warsztaty i festiwale nauki dla młodzieży i dorosłych.

Dzięki temu, że wyposażone jest w najnowocześniejszy mi­kroskop elektronowy SEM – Hitachi SU 8010 – wysokorozdzielczy z zimną emisją polową, komorą krio i spektrometrem rentgenow­skim EDS, można było stworzyć niezwykłą galerię fotografii nauko­wej, która swoją treścią nawiązuje do prowadzonych badań i zajęć dydaktycznych Wydziału Biologii UŚ.

Zobaczyć można m.in. jak degradowane są powierzchnie two­rzyw sztucznych przez mikroorganizmy, różnorodność kształtów i wzorów tkanek i organów roślin, powłoki chitynowe owadów, modyfikacje powierzchni organizmów po skomplikowane, orygi­nalne struktury wewnątrz ich ciała, koronkowe wzory ściany ziaren pyłku i zarodników, ale także misterne konstrukcje szkieletów gą­bek, sieci pajęczych, wzory piór ptasich czy też próbki środowisko­we różnego pochodzenia.

Tego typu zdjęcia są efektem różnych procesów zachodzących wewnątrz mikroskopu elektronowego SEM, gdzie zamiast standar­dowego światła do tworzenia obrazu wykorzystywana jest wiąz­ka elektronów, która, wchodząc w reakcję z powierzchnią próbki, powoduje emisję energii pod różnymi postaciami. Każdy rodzaj emitowanej energii jest potencjalnym sygnałem do przetworzenia na obraz, który w postaci fotografii cyfrowej jest podstawą doku­mentacji naukowej. Cały ten proces przebiega w próżni, a dodatko­wo istnieje konieczność napylenia na powierzchnię badanej próbki ultracienkiej warstwy metalu szlachetnego (np. złota) lub węgla. Proces napylenia próbek biologicznych poprzedza technika utrwa­lania chemicznego, a następnie suszenie w aparaturze tak, aby zachować nienaruszoną strukturę obserwowanego obiektu. Dzię­ki użyciu tego typu mikroskopu obraz, jaki powstaje, zdaje się być w 3D za sprawą ogromnej głębi ostrości.

Czarno-białe obrazy uzupełniają zdjęcia barwione komputerowo w programach graficznych dla uwypuklenia interesujących szczegó­łów materii. Są pewną wizją artystyczną, która może inspirować i rozbudzać wyobraźnię obserwatora. Te mikroskopowe fotografie tworzone w „obiektywnym” procesie mechanicznej reprodukcji dla oglądającego pozostają subiektywnie odbieranymi obrazami. Na końcu zawsze jest estetyka.

 

2018-12-12 - Wernisaż nowej wystawy