Wielki Dzień Pszczół

Za nami kolejna edycja Wielkiego Dnia Pszczół w innej niż dotychczas formie - online. Dziękujemy za udział w wydarzeniu i zapraszamy w 2021 roku!

 

 

WIELKI DZIEŃ PSZCZÓŁ

w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza

w Poznaniu

8 sierpnia 2020

 

 

 

W tym roku sytuacja w kraju jest wyjątkowa - stan epidemii. Nie możemy jednak pozwolić, by w tych okolicznościach Wielki Dzień Pszczół minął niezauważenie. Dlatego w tym roku wydarzenie to odbywa się online! Zapraszamy do udziału!

Strona wydarzenia

 

 

 

 

 

 

Nie tylko pszczoły są owadami zapylającymi i nie tylko o nich powinniśmy pamiętać w ten dzień. Niezwykle ważnymi zapylaczami są dzikie pszczoły oraz trzmiele. Warto wspierać te organizmy w tych trudnych czasach, gdy człowiek zawłaszcza coraz większe przestrzenie naszej planety i pompuje w ekosystemy coraz większe ilości środków chemicznej ochrony roślin, które przecież nie są obojętne dla wielu organizmów, jak pokazały badania wielu naukowców. Dlatego przygotowaliśmy mały pomocnik, z którego warto skorzystać projektując własny ogródek. Znajdziecie tu Państwo szereg gatunków roślin, które stanowią pożytki pszczele, co oznacza, że dostarczają pokarmu pszczołom, ale także wielu innym owadom zapylającym. Wskazane okresy kwitnienia poszczególnych gatunków pomogą skomponować rabatę, na której od wczesnej wiosny do jesieni kwitnąć będą rośliny, dając możliwość żerowania naszym małym sąsiadom. A jeśli mamy możliwość, pozostawmy malutki fragment ogrodu dziki, aby i inne stworzenia mogły znaleźć u nas schronienie i warunki do przetrwania. Nie zapominajmy przy tym o poidłach dla owadów :) 

 

 

 

 

 

 

Macie Państwo ochotę sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą zapylaczy? Zachęcamy do przejścia krótkiego quizu :)