SZKOŁA ŚREDNIA

     

 

 

 

Prosimy zapoznać się z opisami  zajęć i wypełnić formularz zgłoszeniowy, aby zarezerwować termin.

 

WYCIECZKI EDUKACYJNE (1 h)

Tytuł

Preferowane

miesiące

Opis

Roślinne osobliwości poznańskiego Ogrodu Botanicznego

kwiecień - październik

Wspólnie udamy się w podróż na odległe kontynenty. Uczestnicy poznają rośliny, których nie spotkają w pobliskim lesie czy na łące. Każda z nich z pewnością czymś ich zaskoczy.

Wiosenne przebudzenie

marzec — kwiecień

Wraz z nadejściem wiosny przyroda ożywa. Podczas wycieczki wspólnie poszukamy barwnych geofitów i innych zwiastunów nadchodzącej wiosny. Aspekt wiosenny z pewnością zachwyci Was różnorodnością barw i kształtów.

Drzewa polskich lasów

maj — październik

Dąb, lipa, klon, sosna… to tak dobrze znane nam nazwy. Czy potraficie rozpoznać rodzime gatunki drzew? Podczas spaceru poznacie cechy, które pozwolą Wam uniknąć błędów.

Kwiat paproci

kwiecień —

październik

Nasięźrzał, podejźrzon, narecznica - te tajemniczo brzmiące, trudne do wymówienia nazwy, należą do naszych rodzimych paproci. Zapraszamy na wycieczkę, podczas której udamy się na poszukiwanie przedstawicieli paproci i skrzypów, rosnących w warunkach zbliżonych do ich naturalnych środowisk. Poznamy zarówno pospolite gatunki, jak i te rzadkie, objęte ochroną prawną.

Nie każda jagoda urody Ci doda

maj — październik

Owoce roślin trujących często kuszą nas pięknym kolorem i apetycznym wyglądem. Ich zjedzenie może jednak doprowadzić do poważnych chorób, a nawet śmierci. Podczas zajęć uczniowie poznają rośliny trujące, często dobrze im znane z parku i ogrodu.

W góry!

maj — październik

Podczas wycieczki wybierzemy się w Tatry! Tajemne przejście znajduje się na Alpinarium Ogrodu Botanicznego. Wędrując od podnóża aż po wierzchołki naszych najwyższych gór poznamy rośliny charakterystyczne dla poszczególnych pięter roślinności. Wspomnimy też o zwierzętach i innych organizmach tam występujących.

Inny temat

cały rok

DO UZGODNIENIA

Z DZIAŁEM EDUKACJI

 

 

 

ZŁOŻONE ZAJĘCIA EDUKACYJNE: WYCIECZKA + WARSZTATY (1,5 h)

Tytuł

Preferowane

miesiące

Opis

Wierzba, sosna, len i inni darczyńcy

cały rok

Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele zawdzięczamy roślinom. Dzięki nim mamy ubrania, domy i ich wyposażenie, jedzenie oraz mnóstwo innych darów. Podczas wycieczki zobaczymy niektóre z tych niezastąpionych i cennych roślin, a na warsztatach własnoręcznie wypleciemy koszyk z różnych materiałów roślinnych.

Rozpoznawanie roślin
po nitce do kłębka

cały rok

Rozpoznawanie gatunków z profesjonalnym kluczem może okazać się niezłą zabawą. Podczas warsztatów wykorzystujemy rośliny nagozalążkowe, dzięki czemu zajęcia mogą się odbywać również zimą. W drugiej części wychodzimy w teren i przyglądamy się wcześniej oznaczonym drzewom i krzewom.

Życie budzi się ze snu

marzec — kwiecień

Zimę przetrwały ukryte w ziemi w postaci bulw, kłączy i cebul, a zakwitają często wtedy, kiedy na ziemi zalega jeszcze śnieg. Geofity, bo to o nich mowa, to pierwsze ozdoby wiosennego krajobrazu. Te i inne zwiastuny wiosny poznacie w trakcie spaceru po Ogrodzie. Podczas warsztatów proponujemy grę na utrwalenie wiadomości.

Z Kazimierzem Nowakiem krótka podróż po poznańskim Botaniku

marzec — październik

Kazimierz Nowak to wielkopolski podróżnik, który w latach 1931-1936 samotnie przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem. Zajęcia przygotowane zostały w formie gry terenowej inspirowanej wyprawą podróżnika.

Podróż przez Syberię

kwiecień — październik

Podczas gry terenowej kilkuosobowe zespoły samodzielnie przemierzą Ogród Botaniczny, odkrywając tajemnice północnej Azji, poznając przyrodę i rdzennych mieszkańców syberyjskiej tajgi i tundry.

Poszukiwacze zagrożonych gatunków

maj — wrzesień

Uczestnicy wcielają się w role poszukiwaczy zagrożonych gatunków. W kilkuosobowych grupach, wędrując po Ogrodzie i rozwiązując zadania, samodzielnie poznają rzadkie rośliny i ich siedliska. Dowiadują się też jakie są przyczyny zagrożenia i sposoby ochrony tych gatunków. Zajęcia w formie gry terenowej.

W wodzie i błocie
w Botanicznym Ogrodzie

maj— sierpień

Podczas spaceru odwiedzimy oczka wodne znajdujące się na terenie Ogrodu. Poznamy wybrane rośliny wodne i błotne, a także spróbujemy zaobserwować związane z wodą zwierzęta. W części warsztatowej proponujemy pracę z binokularami, dzięki którym przyjrzymy się przystosowaniom roślin do środowiska wodnego i bagiennego.

Na zdrowie!

Sekrety natury

maj — wrzesień

Zapraszamy do ziołowej apteki! Lecznicze właściwości roślin wykorzystywane są przez ludzi od wieków. Uczestnicy będą poszukiwali w Ogrodzie roślin leczniczych. Na pamiątkę zajęć zabiorą ze sobą własnoręcznie przygotowany ziołowy woreczek.

Pracowite życie pszczół

maj — wrzesień

Podczas spaceru poznacie fascynujące fakty z życia pszczoły miodnej i innych, mniej znanych pszczołowatych, a także zobaczycie zapylane przez nie rośliny. Na warsztatach proponujemy zrobienie domków dla dzikich zapylaczy oraz obserwacje pod binokularami.

Drzewa polskich lasów

maj — październik

Podczas wypraw do lasu spacerujemy w ich cieniu; spotkamy je również wędrując po Ogrodzie. Podczas wycieczki uczestnicy zobaczą najważniejsze gatunki naszych rodzimych drzew, a na warsztatach będą rozpoznawać ich liście, owoce i szyszki.

Kartka z zielnika

maj — październik

Zachowajmy piękno roślin na dłużej! Samodzielne wykonanie zielnika nie tylko uczy rozpoznawania wielu gatunków roślin, ale także pozwoli przyjemnie spędzić czas. Najpierw wybierzemy się do Ogrodu, gdzie uczniowie dowiedzą się w jaki sposób prawidłowo zebrać i wysuszyć roślinę. Następnie każdy z nich profesjonalnie przygotuje własną kartę zielnikową.

Jak podróżują rośliny?

wrzesień — październik

Czy rośliny też mogą podróżować? Jakich środków lokomocji używają? Podczas spaceru uczestnicy przyjrzą się przystosowaniom roślin do różnych sposobów rozsiewania nasion oraz wypełnią karty pracy. Następnie w trakcie warsztatów sprawdzą swoją wiedzę, wykorzystując różne nasiona i owoce.

Roślinni odmieńcy — o modyfikacjach pędów i korzeni

wrzesień — maj

W zależności od warunków środowiska lub formy życiowej organy wielu roślin uległy przekształceniom. Przyjrzymy się wspólnie łodygom wyglądającym jak liście i korzeniom pobierającym wodę z powietrza. Zapraszamy na prelekcję oraz szklarniowo-ogrodową wycieczkę o roślinnych odmieńcach!

Z Krzysztofem Kolumbem wyprawa po aromatyczne pierniki

listopad — marzec

Co łączy Krzysztofa Kolumba z piernikami? Tego z pewnością dowiedzą się uczestnicy zajęć o przyprawach, pochodzących z dalekich zakątków świata. W ich rozpoznawanie zaangażują swoje zmysły, a następnie przygotują pachnącą ozdobę. Wyprawa do szklarni będzie okazją, by przekonać się, jak naprawdę wyglądają rośliny przyprawowe.

Wśród twardolistnych

listopad — marzec

W chłodne dni przeniesiemy się w słoneczne i ciepłe rejony naszego globu. W szklarni zobaczymy rośliny znad Morza Śródziemnego, często wykorzystywane w kuchni. Ich motywy posłużą do ozdobienia pamiątkowej podkładki pod kubek, a wypełnienie karty pracy pozwoli na utrwalenie zdobytych informacji.

Niepusta pustynia

listopad — marzec

W surowych warunkach pustyni mogą przetrwać jedynie odpowiednio przystosowane rośliny. Jeśli chcecie je poznać, a także dowiedzieć się z jakimi trudami muszą się zmagać, zapraszamy do Ogrodu Botanicznego! Obserwując zarówno żywe okazy w szklarniach, jak i ich fragmenty pod binokularem spróbujemy ustalić, jakie cechy budowy pozwoliły roślinom zaadaptować się do życia w najbardziej suchych miejscach na świecie.