Nielubiane a potrzebne

Rozpoczynamy realizację naszego nowego projektu, zatytułowanego "Nielubiane a potrzebne". Projekt finansowany jest przez Fundację UAM w ramach konkursu Fund_Akcja. Co prawda miał on przyjąć inną formę, ale sytuacja pandemiczna uniemożliwia nam organizację imprez masowych i co za tym idzie przygotowywanie zaplanowanych wydarzeń. Nie oznacza to jednak, że nie będzie się działo. Będzie się działo! :-) Choć w nieco innej formie. Mamy nadzieję, że mimo zmęczenia pandemią i zamknięciem w domu dołączy do nas szerokie grono osób i wspólnie będziemy poznawać pewną niezwykle ważną, a często niedocenianą grupę zwierząt. "Nielubiane a potrzebne." - zapraszamy!

 

Od maja do września będziemy przygotowywać dla Państwa artykuły, krótkie filmy, galerie i wiele innych. Żebyście mogli poznać wiele niezwykłych zwierząt i faktów z ich życia. A do tego specjalnie przygotowane ścieżki edukacyjne i konkursy. Liczymy na Wasz czynny udział! A na naszym profilu na Facebooku wszystko będzie spinał hasztag #nielubianeapotrzebne

 

A o czym będzie mowa? :-)

 

Płazy, gady oraz pszczołowate to jedne z bardziej zagrożonych grup zwierząt, jednocześnie cieszące się najmniejszą sympatią społeczeństwa. Zagraża im coraz silniejsza presja antropogeniczna, obejmująca nie tylko zanieczyszczenie środowiska, ale także modyfikację i niszczenie siedlisk. Często zwierzęta te są zabijane, będąc uważane za „obrzydliwe” i niepotrzebne lub niebezpieczne (nie raz niegroźne węże mylone są ze żmiją, a pszczoły z osami). Wiele dzieci i dorosłych nie zdaje sobie sprawy z tego, że zwierzęta te są niezwykle pożyteczne (wymarcie owadów zapylających stałoby się ogromnym problemem gospodarczym), a ich ochrona może pomóc w zmaganiach z dotkliwymi skutkami zmian klimatu (ochrona siedlisk wilgotnych i podmokłych jako rezerwuarów wody pitnej i lokalnego mikroklimatu).