DZIAŁ ROŚLIN OZDOBNYCH

Barwne zbiory Działu Roślin Ozdobnych są uzupełnieniem kolekcji botanicznych. Dział składa się z dwóch zasadniczych kwater - przy wejściu głównym (O1) oraz na osi Pawilonu Ekspozycyjno – Dydaktycznego (O2). Oba układy mają charakter regularny i symetryczny. Pierwszy - od strony wejścia głównego to reprezentacyjny kwietnik główny, którego wzór zmieniany jest 2 razy w roku. Wczesną wiosną sadzone są najczęściej bratki, natomiast na przełomie maja i czerwca wysadzane są letnie rośliny jednoroczne, np. aksamitki, begonie, szałwie, czy lobelie. W sąsiedztwie kwietnika głównego znajdują się barwne rabaty kwiatowe otaczające fontanny, które przyciągają wzrok i zachęcają do zwiedzania Ogrodu, i podróżowania przez zieleń wszystkich kontynentów. 

 

mapa

 

 

                                                                                             Fot. M. Sowelo

 

Kolejnym, dużym elementem Działu Roślin Ozdobnych jest prostokątne, regularne założenie na osi pawilonu Ekspozycyjno-Dydaktycznego, którego ramy wyznaczają od wschodu i zachodu dwa rzędy wiekowych żywotników zachodnich.

Pomiędzy nimi zaprojektowane zostały dwa partery - jeden z okrągłą rabatą pośrodku, drugi z niewielkim basenem, w centrum którego z wdziękiem prezentuje się piękna fontanna - rzeźba baletnicy. Z jej sukienki „tutu” wytryskuje woda, co dodaje rzeźbie lekkości. Całość założenia obramowana została wielogatunkowymi rabatami kwiatowymi.

  

Od zachodu do parterów przylega zaprojektowana na planie połowy koła - wielobarwna różanka, założona latach 70. XX wieku. Obecna kompozycja istnieje od 2014 roku, kiedy to w niezmienionym układzie ścieżek posadzono 2950 róż w 29 odmianach uprawnych. Poszczególne odmiany rosną w harmonijnym układzie kolorystycznym, począwszy od najjaśniejszych, kończąc na najciemniejszych. Uprawiane tu róże reprezentują następujące, wyróżniane w systematyce ogrodniczej, grupy: wielkokwiatowe - ‘Fryderyk Chopin’ i ‘Peace’, parkowe - ‘William Shakespeare’ i ‘Winchester Cathedral’, wielokwiatowe (rabatowe) - ‘Super Trouper’, ‘Kristall’ i ‘Marselisborg’ oraz okrywowe - ‘Gartnerfreude’, ‘SnowBallet’, czy ‘Scarlet Meidiland’. W kolekcji Ogrodu Botanicznego UAM znajdują się ponadto dwie odmiany z certyfikatem ADR (certyfikat jakości dla najbardziej odpornych odmian uprawnych róż, nadawany przez Ogólne Niemieckie Badanie Nowych Odmian Róż). Są to ‘Leonardo da Vinci’ oraz ‘Sedana’.

 

                                                                                                              Fot. A. Kolasińska

 

Na uwagę zasługują także kolekcje rodzajowe, np. kolekcja liliowców (głównie kwatery D12 i D23). Do tej pory zgromadzono ponad 280 odmian liliowców z dotychczas zarejestrowanych 30 tys. W kolekcji OB znajdują się odmiany o różnych kształtach i rozmiarach kwiatów, kwitnące od późnej wiosny do jesieni.

 

Kolejną dużą kolekcją są irysy (kwatery D12, D23), których w Ogrodzie zgromadzono około 230 odmian. W okresie kwitnienia zachwycają mnogością kolorów i kształtów kwiatów.

 

 

 

 

 

Fot. J. Jaskulska

 

Kolekcja piwonii bylinowych (kwatera O3) składa się z około 120 odmian.Głównym walorem dekoracyjnym piwonii są kwiaty, których budowa determinuje podział piwonii na 5 grup. W Ogrodzie prezentowane są odmiany ze wszystkich grup: pojedyncze, japońskie, anemonowe, półpełne i pełne. Aby zobaczyć piwonie w okresie kwitnienia zapraszamy do odwiedzenia Ogrodu Botanicznego w maju i na początku czerwca.