SZKOŁA PODSTAWOWA

 

 

 

    

Prosimy zapoznać się z opisami  zajęć i wypełnić formularz zgłoszeniowy, aby zarezerwować termin.

 

 

 

WYCIECZKI EDUKACYJNE (1 h)

Klasy

I-III

Klasy

IV-VI

Klasy

VII-VIII

Tytuł

Preferowane

miesiące

Opis

TAK

TAK

TAK

W dziupli i pod liściem — kto mieszka w Ogrodzie?

kwiecień — październik

Przemierzając alejki Ogrodu, uczestnicy będą poszukiwali jego mieszkańców. Młodzi przyrodnicy wyposażeni zostaną w lupy
i lornetki, które ułatwią im obserwacje.

-

TAK

TAK

Roślinne osobliwości poznańskiego Ogrodu Botanicznego

kwiecień - październik

Wspólnie udamy się w podróż na odległe kontynenty. Uczestnicy poznają rośliny, których nie spotkają w pobliskim lesie czy na łące. Każda z nich z pewnością czymś ich zaskoczy.

TAK

TAK

TAK

Wiosenne przebudzenie

marzec — kwiecień

Wraz z nadejściem wiosny przyroda ożywa. Nie lada gratką jest spacer po Ogrodzie, kiedy szary krajobraz ozdobią pierwsze barwne kwiaty. Zapraszamy do poszukiwania zwiastunów wiosny!

TAK

-

-

Kolorowo i pachnąco wśród ogrodowych alejek

maj — sierpień

W najbardziej pachnące i kolorowe miesiące roku warto wybrać się na spacer do Ogrodu. Za pomocą zmysłów wzroku, węchu
i dotyku będziecie mogli poznać kwitnące rośliny. Uwaga! Niektóre zapachy mogą Was zaskoczyć!

TAK

TAK

TAK

Drzewa polskich lasów

maj — październik

Dąb, lipa, klon, sosna… to tak dobrze znane nam nazwy. Czy potraficie rozpoznać rodzime gatunki drzew? Podczas spaceru poznacie cechy, które pozwolą Wam uniknąć błędów.

-

TAK

-

Poszukiwacze zagrożonych gatunków

maj — wrzesień

Uczestnicy wcielają się w role poszukiwaczy zagrożonych gatunków. Wędrując po Ogrodzie i rozwiązując zadania odkryją rzadkie rośliny i ich siedliska. Poznają przyczyny ich zagrożenia
i sposoby ochrony.

-

TAK

TAK

Nie każda jagoda urody Ci doda

maj — październik

Owoce roślin trujących często kuszą nas pięknym kolorem
i apetycznym wyglądem. Ich zjedzenie może jednak doprowadzić do poważnych chorób, a nawet śmierci. Podczas zajęć uczniowie poznają rośliny trujące, często dobrze im znane z parku i ogrodu.

-

TAK

TAK

W góry!

maj — październik

Podczas wycieczki wybierzemy się w Tatry! Tajemne przejście znajduje się na Alpinarium Ogrodu Botanicznego. Wędrując od podnóża aż po wierzchołki naszych najwyższych gór poznamy rośliny charakterystyczne dla poszczególnych pięter roślinności. Wspomnimy też o zwierzętach i innych organizmach tam występujących.

TAK

TAK

TAK

Inny temat

cały rok

DO UZGODNIENIA

Z DZIAŁEM EDUKACJI

 

 

 

ZŁOŻONE ZAJĘCIA EDUKACYJNE: WYCIECZKA + WARSZTATY (1,5 h)

Klasy

I-III

Klasy

IV-VI

Klasy

VII-VIII

Tytuł

Preferowane

miesiące

Opis

TAK

TAK

TAK

Wierzba, sosna, len i inni darczyńcy

cały rok

Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele zawdzięczamy roślinom. Dzięki nim mamy ubrania, domy i ich wyposażenie, jedzenie oraz mnóstwo innych darów. Podczas wycieczki zobaczymy niektóre z tych niezastąpionych i cennych roślin, a na warsztatach własnoręcznie wykonamy koszyczki z różnych materiałów roślinnych.

TAK

TAK

TAK

Zwierzęta w ogrodzie — na drzewie, pod ziemią i w wodzie

marzec— październik

Każdy zakątek Ogrodu ma swoich mieszkańców. Spotkamy ich nad stawem, pod głazem i w pozornie martwym drewnie. Młodzi przyrodnicy wyruszą na poszukiwania. Niezapomnianych emocji dostarczą im obserwacje zwierząt przez lornetki i lupy. Podczas warsztatów młodsze dzieci (kl. 1-3) wykonają z naturalnych materiałów wiewiórki. Starsi uczestnicy (kl. 4-8) zrobią natomiast gipsowe odlewy tropów wybranych przez siebie zwierząt. 

TAK

TAK

TAK

Życie budzi się ze snu

marzec — kwiecień

Zimę przetrwały ukryte w ziemi w postaci bulw, kłączy i cebul,
a zakwitają często wtedy, kiedy na ziemi zalega jeszcze śnieg. Geofity, bo to o nich mowa, to pierwsze ozdoby wiosennego krajobrazu. Te i inne zwiastuny wiosny poznacie w trakcie spaceru po Ogrodzie. Podczas warsztatów młodsze dzieci przygotują wiosenne ludziki, które odpowiednio pielęgnowane, porosną bujną, zieloną czupryną. Starszym proponujemy warsztatową zabawę na utrwalenie wiadomości.

TAK

TAK

-

Wśród palm, jajek

i zajączków

marzec — kwiecień

Z czego przygotować wielkanocną palmę? Czym różni się kraszanka od pisanki? Odkryjemy wspólnie dawne i współczesne tradycje wielkanocne! Przygotujemy też dekoracje na nadchodzące Święta — wielkanocne stroiki.

-

-

TAK

Z Kazimierzem Nowakiem krótka podróż po poznańskim Botaniku

marzec — październik

Kazimierz Nowak to wielkopolski podróżnik, który w latach 1931-1936 samotnie przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem. Zajęcia przygotowane zostały w formie gry terenowej inspirowanej wyprawą podróżnika.

-

-

TAK

Poszukiwacze zagrożonych gatunków

maj — wrzesień

Zajęcia w formie gry terenowej. Uczestnicy wcielają się w role poszukiwaczy zagrożonych gatunków. W kilkuosobowych grupach, wędrując po Ogrodzie i rozwiązując zadania, samodzielnie poznają rzadkie rośliny i ich siedliska. Dowiadują się też jakie są przyczyny zagrożenia i sposoby ochrony tych gatunków.

TAK

TAK

TAK

W wodzie i błocie
w Botanicznym Ogrodzie

maj— sierpień

Podczas spaceru odwiedzimy oczka wodne znajdujące się na terenie Ogrodu. Poznamy wybrane rośliny wodne i błotne, a także spróbujemy zaobserwować związane z wodą zwierzęta. W części warsztatowej dzieci klas I-III wykonają makiety stawów z żabkami z plasteliny i materiałów naturalnych. Klasom IV-VIII proponujemy pracę z binokularami, dzięki którym przyjrzymy się przystosowaniom roślin do środowiska wodnego i bagiennego.

TAK

TAK

-

Z konewką i grabkami—zostań Małym Ogrodnikiem

kwiecień —

wrzesień

Podczas wędrówki po Ogrodzie uczestnicy będą obserwowali pracę ogrodników i jej rezultaty. W drugiej części zajęć będą musieli zakasać rękawy i zabrać się do brudnej roboty. Posadzone przez siebie rośliny zabiorą do domu.

TAK

-

-

Flora w kwiecistej sukience

maj — sierpień

Flora ozdabia Ogród kwitnącymi roślinami, których barwy i zapachy wprawiają w zachwyt. Jeśli chcecie poznać najpiękniejsze z nich, wybierzcie się na spacer do Ogrodu! W drugiej części zajęć każdy uczestnik używając zasuszonych roślin, przygotuje laurkę która będzie doskonałym prezentem np. z okazji Dnia Matki

TAK

TAK

TAK

Na zdrowie!

Sekrety natury

maj — wrzesień

Zapraszamy do ziołowej apteki! Lecznicze właściwości roślin wykorzystywane są przez ludzi od wieków. Uczestnicy będą poszukiwali w Ogrodzie roślin leczniczych. Na pamiątkę zajęć zabiorą ze sobą własnoręcznie przygotowany ziołowy woreczek.

TAK

TAK

TAK

Pracowite życie pszczół

maj — wrzesień

Podczas spaceru poznacie fascynujące fakty z życia pszczoły miodnej i innych, mniej znanych pszczołowatych, a także zobaczycie zapylane przez nie rośliny.

W czasie warsztatów dzieci z klas I-III wykonają małą pszczółkę, wizualizując jednocześnie budowę tych owadów. Starszych zapraszamy na warsztaty tworzenia domków dla dzikich zapylaczy oraz obserwacje pod binokularami.

TAK

TAK

TAK

Drzewa polskich lasów

maj — październik

Podczas wypraw do lasu spacerujemy w ich cieniu; spotkamy je również wędrując po Ogrodzie. Podczas wycieczki uczestnicy zobaczą najważniejsze gatunki naszych drzew. Na warsztatach klasy I-VI wykonają kolorową pracę plastyczną z liści odbijanych na papierze, a starsi uczniowie utrwalą wiedzę podczas grupowej rywalizacji. 

-

TAK

TAK

Kartka z zielnika

maj — październik

Zachowajmy piękno roślin na dłużej! Samodzielne wykonanie zielnika nie tylko nauczy Was rozpoznawania wielu gatunków roślin, ale także pozwoli przyjemnie spędzić czas. Najpierw wybierzemy się do Ogrodu, gdzie dowiecie się w jaki sposób prawidłowo zebrać i wysuszyć roślinę. Następnie każdy z Was profesjonalnie przygotuje własną kartę zielnikową.

-

TAK

TAK

Jak podróżują rośliny?

wrzesień — październik

Czy rośliny też mogą podróżować? Jakich środków lokomocji używają? Podczas spaceru uczestnicy przyjrzą się przystosowaniom roślin do różnych sposobów rozsiewania nasion oraz wypełnią karty pracy. Następnie w trakcie warsztatów sprawdzą swoją wiedzę, wykorzystując różne nasiona i owoce.

TAK

-

-

Kiedy Pani Jesień gubi swoje skarby

wrzesień —październik

Kiedy staje się coraz chłodniej, liście przebarwiają się na różne kolory, a na drzewach pojawiają się… skarby! Zadaniem uczestników będzie odnalezienie tych „śladów” pozostawionych przez Panią Jesień na jej ulubionych roślinach. W drugiej części zaprosimy dzieci na zajęcia plastyczne, podczas których przygotują jesienne stroiki.

TAK

-

-

W tajemniczym świecie Jesiennych Ludzików

wrzesień — październik

Któż w dzieciństwie nie zbierał kasztanów, żołędzi czy klonowych "nosków"? Na spacerze dzieci odkryją różne ciekawostki na ich temat, a podczas warsztatów stworzą ludziki z materiałów dostępnych tylko w Ogrodzie Botanicznym.

TAK

TAK

TAK

Ptasia stołówka

listopad — luty

W jaki sposób dokarmiać ptaki, by im nie zaszkodzić? Wspólnie przygotujemy małe karmniki, które dzieci zabiorą do domu. Podczas spaceru uczestnicy sprawdzą, jakie ptaki spotkać można zimą w Ogrodzie i czym się one żywią.

TAK

TAK

TAK

Z Krzysztofem Kolumbem wyprawa po aromatyczne pierniki

listopad — marzec

Co łączy Krzysztofa Kolumba z piernikami? Tego z pewnością dowiedzą się uczestnicy zajęć o przyprawach, pochodzących z dalekich zakątków świata. W ich rozpoznawanie zaangażują swoje zmysły, a następnie przygotują pachnącą ozdobę. Wyprawa do szklarni będzie okazją, by przekonać się, jak naprawdę wyglądają rośliny przyprawowe.

-

TAK

TAK

Wśród twardolistnych

listopad — marzec

W chłodne dni przeniesiemy się w słoneczne i ciepłe rejony naszego globu. W szklarni zobaczymy rośliny znad Morza Śródziemnego, często wykorzystywane w kuchni. Ich motywy posłużą do ozdobienia pamiątkowej podkładki pod kubek, a wypełnienie karty pracy pozwoli na utrwalenie zdobytych informacji.

-

TAK

TAK

Niepusta pustynia

listopad — marzec

W surowych warunkach pustyni mogą przetrwać jedynie odpowiednio przystosowane rośliny. Jeśli chcecie je poznać,
a także dowiedzieć się z jakimi trudami muszą się zmagać, zapraszamy do Ogrodu Botanicznego! Obserwując zarówno żywe okazy w szklarniach, jak i ich fragmenty pod binokularem spróbujemy ustalić, jakie cechy budowy pozwoliły roślinom zaadaptować się do życia w najbardziej suchych miejscach na świecie.

TAK

TAK

-

Opowieści spod choinki

grudzień

Jemioła nad drzwiami, a siano pod obrusem… Wiele obyczajów związanych z Świętami Bożego Narodzenia ma swoje źródło w przyrodzie. Odnajdźmy je wspólnie podczas zimowego spaceru. Przygotujemy także inspirowaną naturą świąteczną dekorację - stroik.