Zgodnie z zaleceniami organizacji Botanic Gardens Conservation International (BGCI) do podstawowych zadań ogrodów botanicznych należy monitorowanie kolekcji, w tym rejestracja warunków uprawy roślin. Jednym z elementarnych narzędzi służących temu celowi jest własna stacja meteorologiczna. Jej posiadanie uzasadniają również kierunki badawcze, realizowane w oparciu o zbiory. Należą do nich m. in.:
Ponadto ciągły zapis przebiegu czynników pogodowych jest niezbędny dla dokumentacji warunków uprawy roślin pochodzących z pięter subalpejskiego i alpejskiego gór północnej półkuli, w tym m. in. całorocznej wegetacji wysokogórskich kaktusów w warunkach gruntowych.
Od 2004 roku Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu w realizacji zadań badawczych wykorzystuje dane dwóch stacji pomiarowych, znajdujących się na terenie placówki, a mianowicie stacji klimatycznej i monitoringu skażeń.
Stacja klimatyczna będąca własnością Ogrodu Botanicznego, znajduje się na otwartym płaskim terenie w południowo-wschodniej części Ogrodu, w sąsiedztwie pawilonu ekspozycyjno-dydaktycznego. Dla zapewnienia poprawności pomiarów jest zlokalizowana w znacznej odległości (około 10 m) od głębokiego cienia, szczytów dachów, wzniesień, źródeł ciepła, bujnej roślinności oraz miejsc zabagnionych i innych powierzchni, na których utrzymuje się woda. Elementy stacji są przytwierdzone do polowego masztu o wysokości 10 m. Czujniki pomiarowe połączone są elektronicznym układem zbierania danych wraz z jednostką rejestrującą, zamontowaną na maszcie w cylindrycznej obudowie. Stacja wyposażona jest w panel słoneczny (ogniwo fotoelektryczne) do wytwarzania energii ładującej wewnętrzne akumulatory, używane jako źródło zasilania.
Stacja posiada następujące komponenty:
Odczyty wszystkich czujników są rejestrowane i przechowywane przez jednostkę zbierającą w odstępach czasowych: 10 min., 1 godz. Wybrane pliki są przesyłane do terminalu połączonego z monitorem komputera. Dane mogą być gromadzone i archiwizowane, przetwarzane oraz wyliczane w różnych konfiguracjach statystycznych. Na ekranie monitora w dowolnym momencie pojawia się wyświetlacz pogody. Podaje on aktualne odczyty pomiarów meteorologicznych.
(Oprac. J. J.-W.)