Słyszysz? Muzyka w przyrodzie a przyroda w muzyce

Projekt „Słyszysz? Muzyka w przyrodzie a przyroda w muzyce” został zrealizowanyw ramach programu Fundacji Orange.

 

W ramach projektu powstała aplikacja mobilna „Odkrywcy dźwięku” oraz „Strefa Dźwięku”. Ponadto dzieci z czterech wielkopolskich szkół podstawowych wzięły udział w cyklu warsztatów.

 

 

APLIKACJA

 

Dzięki aplikacji „Odkrywcy dźwięku” użytkownicy poznają gatunki roślin, z których wytwarza się instrumenty oraz takie, które same w sobie można nazwać prymitywnymi instrumentami. Usłyszymy w niej również dźwięki stworzone i nagrane przez dzieci podczas warsztatów oraz opisy roślin wchodzących w skład ścieżki dźwięku. Lektorami są uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie. Do aplikacji dołączona jest mapa, a także krótki quiz sprawdzający wiedzę zdobytą podczas spaceru po Ogrodzie.

 

Aplikację można bezpłatnie pobrać pod linkiem:

APLIKACJA "ODKRYWCY DŹWIĘKU"

lub z tablicy informacyjnej (QR kod), która znajduje się przy wejściu głównym do Ogrodu Botanicznego UAM.

Aplikacja aktualnie nie jest dostępna. Przepraszamy.

 

 

 

 

 

STREFA DŹWIĘKU

 

"Strefa Dźwięku" to ogólnodostępne miejsce, gdzie zgromadzone są proste instrumenty muzyczne. Dzięki niej wszyscy odwiedzający poznański Botanik mogą odkrywać dźwięki inspirowane naturą (obecnie „Strefa Dźwięku” jest w remoncie, za co serdecznie przepraszamy).

 

 

                                                                                Fot. Zuzanna Szczerbińska

 

 

WARSZTATY

 

Około osiemdziesięciu uczniów z czterech wielkopolskich szkół podstawowych miało okazję uczestniczyć w cyklu warsztatów, gdzie dźwięk, przyroda i nowe technologie nawzajem się przenikały.

 

Pierwsze spotkanie

Młodzi ludzie swoją przygodę z projektem rozpoczęli od zajęć „W poszukiwaniu dźwięków w przyrodzie”, które odbyły się w Ogrodzie Botanicznym UAM. Podczas warsztatów uczestnicy skupili się na odkrywaniu otaczających ich odgłosów.

 

     

    Fot. Zuzanna Szczerbińska

 

 

Drugie spotkanie

Następnie młodzież wybrała się do Muzeum Instrumentów Muzycznych na zajęcia „Co za bambus… Opowieść o tworzeniu instrumentów muzycznych świata”. To tutaj zbierali inspiracje potrzebne do kolejnych warsztatów.

 

Fot. Zuzanna Szczerbińska 

 

 

Trzecie spotkanie

Wyposażeni w wiedzę z pierwszych i drugich zajęć młodzi odkrywcy dźwięku przystąpili do tworzenia własnych prostych instrumentów muzycznych podczas warsztatów z lutnikiem. Wykorzystali do tego celu materiały pochodzące z przyrody m. in. bambusy, szyszki, muszle, gałęzie, różne nasiona czy owoce glediczii.

 

 

Fot. Zuzanna Szczerbińska 

 

 

Czwarte spotkanie

Kolejne warsztaty „Człowiek jest instrumentem. Trzeba się dobrze nastroić” z dykcji i impostacji głosu przygotowały dzieci do zajęć w studiu nagrań.

 

Fot. Zuzanna Szczerbińska 

 

 

Piąte spotkanie

Następnie uczniowie wybrali się do studia nagrań Instytutu Akustyki UAM na zajęcia „Mikrofon to znakomity łowca dźwięków”. Na warsztatach nagrali dźwięki zaprojektowanych przez siebie instrumentów, a także teksty, które zostały użyte w aplikacji mobilnej „Odkrywcy dźwięku”.

 

Fot. Zuzanna Szczerbińska 

 

 

Szóste spotkanie

„Dźwiękowe miasto” to tytuł ostatnich już warsztatów. Młodzież na zajęciach poznała darmowe programy do montażu i przetwarzania dźwięku oraz nauczyła się tworzyć krótkie animacje poklatkowe.

 

Fot. Zuzanna Szczerbińska 

 

 

 

 FINAŁ PROJEKTU

 

Finał projektu odbył się 30 maja 2015 r. w Ogrodzie Botanicznym UAM w Poznaniu. Na tę okazję młodzi odkrywcy dźwięku stworzyli utwór muzyczny wykorzystując wiedzę zdobytą podczas warsztatów oraz instrumenty muzyczne, które sami wykonali. Ponadto podczas finału zaprezentowano aplikację „Odkrywcy Dźwięku” oraz odbyło się otwarcie „Strefy Dźwięku”.

 

 

  

Fot. Zuzanna Szczerbińska