PRZEDSZKOLE

 

 

 

 

Prosimy zapoznać się z opisami  zajęć i wypełnić formularz zgłoszeniowy, aby zarezerwować termin.

 

 

WYCIECZKI EDUKACYJNE (1 h) 

Lp.

Tytuł

Preferowane miesiące

Opis

1.

W dziupli i pod liściem — kto mieszka w Ogrodzie?

maj - październik

Przemierzając alejki Ogrodu, dzieci będą poszukiwały jego mieszkańców. Mali przyrodnicy wyposażeni zostaną w lupy i lornetki, które ułatwią im obserwacje.

2.

Sekrety drzew

maj — październik

Czy wiecie, jak zbudowane jest drzewo? Do czego służą liście, a do czego kora? Wędrując po Ogrodzie spróbujemy odkryć sekrety niezwykłych drzew.

3.

Wiosenne przebudzenie

marzec — kwiecień

Wraz z nadejściem wiosny przyroda ożywa. Nie lada gratką jest spacer po Ogrodzie, kiedy szary krajobraz zdobią pierwsze barwne kwiaty. Zapraszamy do poszukiwania zwiastunów wiosny!

4.

Kolorowo i pachnąco wśród ogrodowych alejek

maj — sierpień

W najbardziej pachnące i kolorowe miesiące roku warto wybrać się na spacer do Ogrodu. Za pomocą zmysłów wzroku, węchu i dotyku będziecie mogli poznać kwitnące rośliny. Uwaga! Niektóre zapachy mogą Was zaskoczyć!

5.

Inny temat

cały rok

DO UZGODNIENIA

Z DZIAŁEM EDUKACJI

 

 

 

ZŁOŻONE ZAJĘCIA EDUKACYJNE: WYCIECZKA + WARSZTATY (1,5 h) 

Lp.

Tytuł

Preferowane miesiące

Opis

1.

Wierzba, sosna, len
i inni darczyńcy

cały rok

Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele zawdzięczamy roślinom. Dzięki nim mamy ubrania, domy i ich wyposażenie, jedzenie oraz mnóstwo innych darów. Podczas wycieczki zobaczymy niektóre z tych niezastąpionych i cennych roślin, a na warsztatach własnoręcznie wykonamy koszyczek z różnych materiałów roślinnych.

2.

Zwierzęta w ogrodzie — na drzewie, pod ziemią
i w wodzie

maj - październik

Każdy zakątek Ogrodu ma swoich mieszkańców. Spotkamy ich nad stawem, pod głazem i w pozornie martwym drewnie.

Młodzi przyrodnicy wyruszą na poszukiwania. Niezapomnianych emocji dostarczą im obserwacje zwierząt przez lornetki i lupy.

Następnie z naturalnych materiałów dzieci przygotują jednego z mieszkańców Ogrodu - wiewiórkę.

3.

Życie budzi się ze snu

marzec — kwiecień

Kiedy nadchodzi wiosna do Ogrodu wraca życie. Na trasie naszej wycieczki ukryją się kolorowe motylki niosące zagadki
i wskazujące dzieciom pierwsze zwiastuny wiosny. Wspólnie przygotujemy też wiosenne ludziki, które odpowiednio pielęgnowane, zachwycą Was bujną, zieloną czupryną.

4.

Wśród palm, jajek
i zajączków

marzec — kwiecień

Z czego przygotować wielkanocną palmę? Czym różni się kraszanka od pisanki? Odkryjmy wspólnie dawne i współczesne tradycje wielkanocne! Dzieci przygotują też wesołe kurczaczki, które ozdobią ich domy podczas nadchodzących Świąt.

5.

W wodzie i błocie
w Botanicznym Ogrodzie

maj— sierpień

Podczas spaceru odwiedzimy oczka wodne znajdujące się na terenie Ogrodu. Poznamy wybrane rośliny wodne i błotne,
a także spróbujemy zaobserwować związane z wodą zwierzęta. W części warsztatowej dzieci wykonają makiety stawów wraz z jednym z jego mieszkańców, wykorzystując do tego materiały naturalne i plastelinę.

6.

Z konewką i grabkami — zostań Małym Ogrodnikiem

kwiecień —

wrzesień

Podczas wędrówki po Ogrodzie dzieci będą obserwowały pracę ogrodników i jej rezultaty. W drugiej części zajęć będą musiały zakasać rękawy i zabrać się do brudnej roboty. Posadzone przez siebie rośliny dzieci zabiorą do domu.

7.

Flora w kwiecistej sukience

maj — sierpień

Flora ozdabia Ogród kwitnącymi roślinami, których barwy
i zapachy wprawiają w zachwyt. Jeśli chcecie poznać najpiękniejsze z nich, wybierzcie się na spacer do Ogrodu!

W drugiej części zajęć każdy uczestnik przygotuje pachnącą laurkę, która będzie doskonałym prezentem np. z okazji Dnia Matki.

8.

Na zdrowie!

Sekrety natury

maj — wrzesień

Rumiankowa Wróżka zaprasza dzieci do ziołowej apteki! Podczas zajęć terenowych uczestnicy będą musieli wykonać zadania, by poznać sekrety roślin leczniczych. Na pamiątkę zajęć zabiorą własnoręcznie przygotowany ziołowy woreczek.

9.

Pracowite życie pszczół

maj — wrzesień

Podczas zajęć zamienimy się w pszczelą rodzinę i poszukamy w Ogrodzie zaginionych sióstr. Dzieci poznają różne ciekawostki z życia zapylaczy. Dowiedzą się, że pszczołom zawdzięczamy nie tylko miód, ale także owoce i warzywa z zapylanych przez te owady roślin. Podczas warsztatów każdy własnoręcznie wykona małą pszczółkę, poznając jednocześnie budowę tych owadów.

10.

Kiedy Pani Jesień gubi swoje skarby

wrzesień —

październik

Kiedy staje się coraz chłodniej, liście przebarwiają się na różne kolory, a na drzewach pojawiają się… skarby! Zadaniem uczestników będzie odnalezienie tych „śladów” pozostawionych przez Panią Jesień na jej ulubionych roślinach. W drugiej części zaprosimy dzieci na zajęcia plastyczne, podczas których przygotują jesienne stroiki.

11.

W tajemniczym świecie Jesiennych Ludzików

wrzesień —

październik

Któż w dzieciństwie nie zbierał kasztanów, żołędzi czy klonowych "nosków"? Na spacerze dzieci odkryją różne ciekawostki na ich temat, a podczas warsztatów stworzą ludziki z materiałów dostępnych tylko w Ogrodzie Botanicznym.

12.

Z Krzysztofem

Kolumbem wyprawa po aromatyczne pierniki

listopad — marzec

Co łączy Krzysztofa Kolumba z piernikami? Tego z pewnością dowiedzą się uczestnicy zajęć o przyprawach pochodzących
z dalekich zakątków świata. W ich rozpoznawanie zaangażują swoje zmysły, a następnie przygotują pachnącą ozdobę. Wyprawa do szklarni będzie okazją, by przekonać się, jak naprawdę wyglądają rośliny przyprawowe.

13.

Ptasia stołówka

listopad — luty

W jaki sposób dokarmiać ptaki, by im nie zaszkodzić? Wspólnie przygotujemy małe karmniki, które dzieci zabiorą
do domu. Podczas spaceru uczestnicy sprawdzą, jakie ptaki spotkać można zimą w Ogrodzie i czym się one żywią.

14.

Opowieści spod choinki

grudzień

Jemioła nad drzwiami, a siano pod obrusem… Wiele obyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia ma swoje źródło w przyrodzie. Odnajdźmy je wspólnie podczas zimowego spaceru! Przygotujemy także inspirowaną Naturą świąteczną dekorację - wesołego renifera.