KALENDARZ

2022-12-31 - Nowa wystawa plenerowa

 

Wystawa została udostępniona przez Śląski Ogród Botaniczny.

 

 
 

 

(kliknij aby powiększyć obraz)

2022-08-10 - Wielki Dzień Pszczół
2022-07-17 - Spacer botaniczno-entomologiczny

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszam do udziału w wyjątkowych wydarzeniach przygotowanych specjalnie z okazji Tygodnia Liczenia Motyli.

 

Już w najbliższą sobotę w Ogrodzie Botanicznym UAM w Poznaniu przygotowane zostanie stoisko edukacyjne w całości poświęcone motylom. Na stoisku czekać będą warsztaty i gry edukacyjne. Wspólnie przystąpimy do malowania kwietnej łąki pełnej wielobarwnych motyli. Ponadto wspólnie z p. Grażyną Naser z Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu prowadzić będę spacery botaniczno-entomologiczne, podczas których opowiadać będziemy o ogrodowych roślinach i ich znaczeniu dla motyli i innych owadów zapylających. Będziemy się także przyglądać spotykanym owadom i ich pracy. Ruszamy o godz. 11:00 i 13:00 spod stoiska.

 

2022-06-02 - Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

  


 


Poznański Festiwal Nauki i Sztuki 2022 w Ogrodzie Botanicznym UAM

 

 

 

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki to cykliczne wydarzenie promująca naukę, organizowane przez uczelnie wyższe Poznania, w którym Ogród Botaniczny UAM corocznie bierze udział.

 

W tym roku na wydarzenia w ramach Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki zapraszamy 2 czerwca.

 

 

Przygotowaliśmy 2 tematy zajęć dla uczniów starszych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zapraszamy na wyprawę na pustynie czyli do szklarni Ogrodu Botanicznego, gdzie poznamy rośliny "korpulentne i przysadziste", które znakomici przystosowały się do życia w trudnych warunkach. Natomiast drugi temat dotyczy roślin o zupełnie innych upodobaniach, które spotkać można "nad wodą, pod wodą i na wodzie".

Szczegóły i rejestracja na stronie Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki:

 

https://rejestracja.festiwal.amu.edu.pl/i/wydarzenia/wydarzenia/28

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2022-05-18 - Fascynujący Dzień Roślin

#----------- FASCYNUJĄCY DZIEŃ ROŚLIN -----------#

 

w Ogrodzie Botanicznym

Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

 

18 MAJA 2022

 

Zapraszamy!

 


Maj to miesiąc fascynowania się roślinami. Zachwycamy się ich wyglądem (pięknymi kwiatami, liśćmi czy pokrojami roślin), ich zapachem ale też ich życiem. Wszak rośliny kryją przed nami wiele tajemnic. Każdego dnia trwają skromnie na swym posterunku, nie zwracając na siebie zbytniej uwagi. Jeśli jednak będziemy uważnie obserwować otaczający nas świat, dostrzeżemy fascynujące zjawiska, odbywające się w świecie roślin w cyklu dobowym, miesięcznym, rocznym.

 

W tym roku zapraszamy grupy zorganizowane zapraszamy na zajęcia o roślinach plecionkarskich.

Plecionkarstwo to jedna z najstarszych ludzkich umiejętności. Spacerując po parku poznamy rośliny, z których od wieków korzystają plecionkarze, a podcza warsztatów uczestnicy wykonają koszyki.

Szczegóły i rejestracja na stronie wydarzenia:

 

http://www.plantday.com.pl/jednostka.php?nazwa=poznan2

 

 

 

 

 

 

 

2022-03-31 - FLORINTEGRAL

Od 20 listopada 2021 r. w alei ambrowcowej (na lewo od wejścia głównego) na wielkoformatowych planszach oglądać można wystawę podsumowującą projekt pt.

 

FLORINTEGRAL – ZINTEGROWANA OCHRONA IN SITUEX SITU RZADKICH, ZAGROŻONYCH I PRIORYTETOWYCH GATUNKÓW FLORY NA TERENIE POLSKI

 

  

Celem projektu, realizowanego w latach 2018-2021, była poprawa stanu ochrony najcenniejszych gatunków roślin w Polsce poprzez integrację działań stosowanych w czynnej ochronie przyrody.

Przedmiotem ochrony zostało objętych 31 rzadkich i zagrożonych krajowych gatunków roślin naczyniowych, w tym:
- 29 objętych ochroną prawną,
- 28 zagrożonych lub narażonych na wyginięcie w Polsce,
- 2 endemity (tj. występujące tylko w Polsce),
- 6 subendemitów (tj. mających w Polsce główne miejsce występowania),
- 14 reliktów (tj. będących u nas pamiątką po szacie roślinnej z czasów prehistorycznych).

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zwiedzania wystawy, która poza ogromną porcją wiedzy i informacji o tym, jak chroni się w bankach nasion i bankach DNA zagrożone rośliny, dostarcza dużych wrażeń estetycznych.

 

Ekspozycja została przygotowana z dużą dbałością o detale i merytoryczny przekaz opracowany przez ekspertów realizujących projekt.

 

Realizatorami projektu, były zespoły z PAN Ogrodu Botanicznego - CZRB w Powsinie, Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie i Mikołowie, Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie oraz Ogrodu Botanicznego UAM i Wydziału Biologii UAM w Poznaniu.

 

Projekt został dofinansowany z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko" na lata 2014–2020 dla osi priorytetowej II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu".

Wystawa dostępna w godzinach otwarcia Ogrodu.

 

 

 

2022-01-14 - Noc Biologów

Już 14 stycznia zapraszamy na Noc Biologów. Na zorganizowane grupy czeka wycieczka, która odkryje przed nami "Iglastą różnorodność" Ogrodu Botanicznego UAM. Obowiązują zapisy. Więcej informacji --> 

 

2021-11-09 - FESTIWAL NAUKI I SZTUKI

Zapraszamy serdecznie do udziału w wydarzeniach organizowanych przez Ogród Botaniczny w ramach Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Obowiązują zapisy!

 

WIĘCEJ INFORMACJI

 

 

 

2021-10-15 - Nielubiane a potrzebne - nasz nowy projekt

Rozpoczynamy realizację naszego nowego projektu, zatytułowanego "Nielubiane a potrzebne". Projekt finansowany jest przez Fundację UAM w ramach konkursu Fund_Akcja. Co prawda miał on przyjąć inną formę, ale sytuacja pandemiczna uniemożliwia nam organizację imprez masowych i co za tym idzie przygotowywanie zaplanowanych wydarzeń. Mimo to sporo będzie się działo, choć w nieco innej formie. Mamy nadzieję, że mimo zmęczenia pandemią i zamknięciem w domu dołączy do nas szerokie grono osób i wspólnie będziemy poznawać pewną niezwykle ważną, a często niedocenianą grupę zwierząt. Płazy, gady oraz pszczołowate stanowią bowiem jedną z bardziej zagrożonych grup zwierząt, jednocześnie cieszą się najmniejszą sympatią społeczeństwa. A są to przecież fascynujące stworzenia, które spełniają niezwykle ważne role w ekosystemach i potrzebują miejsca do życia. "Nielubiane a potrzebne." - zapraszamy!

 

Od maja do września będziemy przygotowywać dla Państwa artykuły, krótkie filmy, galerie i wiele innych. Żebyście mogli poznać wiele niezwykłych zwierząt i faktów z ich życia. A do tego specjalnie przygotowane ścieżki edukacyjne i konkursy. Liczymy na Wasz czynny udział! A na naszym profilu na Facebooku wszystko będzie spinał hasztag #nielubianeapotrzebne

 

Więcej 

 

2021-10-11 - Kongres Historycznych Ogrodów Botanicznych

W dniach 11-12 października w Lizbonie odbywać się będzie pierwszy Międzynarodowy Kongres Historycznych Ogrodów Botanicznych. Będzie on poświęcony znaczącej roli starych ogrodów botanicznych o długiej historii w budowaniu dziedzictwa, kolekcji historycznych, w rozwijaniu nauk botanicznych i nauk powiązanych z roślinnością, takich jak ziołolecznictwo, etnobotanika czy etnofarmakologia. Niestety ten znaczący wkład i cenne zasoby, jakie udało się zgromadzić w tych placówkach, są niedoceniane, narażone na zapomnienie i zniszczenie. Dlatego wydarzenie to dedykowane jest właśnie historycznym ogrodom botanicznym i ma służyć docenieniu ich wkładu oraz wymianie doświadczeń. 

 

Ważne daty:

 

22 maja   Otwarcie wczesnej rejestracji
21 lipca   Zakończenie wczesnej rejestracji oraz końcowy termin nadsyłania abstraktów

 

Więcej informacji

 

strona:
1
2
3
4
 > 
>>