KALENDARZ

2022-03-31 - FLORINTEGRAL

Od 20 listopada 2021 r. w alei ambrowcowej (na lewo od wejścia głównego) na wielkoformatowych planszach oglądać można wystawę podsumowującą projekt pt.

 

FLORINTEGRAL – ZINTEGROWANA OCHRONA IN SITUEX SITU RZADKICH, ZAGROŻONYCH I PRIORYTETOWYCH GATUNKÓW FLORY NA TERENIE POLSKI

 

  

Celem projektu, realizowanego w latach 2018-2021, była poprawa stanu ochrony najcenniejszych gatunków roślin w Polsce poprzez integrację działań stosowanych w czynnej ochronie przyrody.

Przedmiotem ochrony zostało objętych 31 rzadkich i zagrożonych krajowych gatunków roślin naczyniowych, w tym:
- 29 objętych ochroną prawną,
- 28 zagrożonych lub narażonych na wyginięcie w Polsce,
- 2 endemity (tj. występujące tylko w Polsce),
- 6 subendemitów (tj. mających w Polsce główne miejsce występowania),
- 14 reliktów (tj. będących u nas pamiątką po szacie roślinnej z czasów prehistorycznych).

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zwiedzania wystawy, która poza ogromną porcją wiedzy i informacji o tym, jak chroni się w bankach nasion i bankach DNA zagrożone rośliny, dostarcza dużych wrażeń estetycznych.

 

Ekspozycja została przygotowana z dużą dbałością o detale i merytoryczny przekaz opracowany przez ekspertów realizujących projekt.

 

Realizatorami projektu, były zespoły z PAN Ogrodu Botanicznego - CZRB w Powsinie, Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie i Mikołowie, Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie oraz Ogrodu Botanicznego UAM i Wydziału Biologii UAM w Poznaniu.

 

Projekt został dofinansowany z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko" na lata 2014–2020 dla osi priorytetowej II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu".

Wystawa dostępna w godzinach otwarcia Ogrodu.

 

 

 

2022-01-14 - Noc Biologów

Już 14 stycznia zapraszamy na Noc Biologów. Na zorganizowane grupy czeka wycieczka, która odkryje przed nami "Iglastą różnorodność" Ogrodu Botanicznego UAM. Obowiązują zapisy. Więcej informacji --> 

 

2021-11-09 - FESTIWAL NAUKI I SZTUKI

Zapraszamy serdecznie do udziału w wydarzeniach organizowanych przez Ogród Botaniczny w ramach Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Obowiązują zapisy!

 

WIĘCEJ INFORMACJI

 

 

 

2021-10-15 - Nielubiane a potrzebne - nasz nowy projekt

Rozpoczynamy realizację naszego nowego projektu, zatytułowanego "Nielubiane a potrzebne". Projekt finansowany jest przez Fundację UAM w ramach konkursu Fund_Akcja. Co prawda miał on przyjąć inną formę, ale sytuacja pandemiczna uniemożliwia nam organizację imprez masowych i co za tym idzie przygotowywanie zaplanowanych wydarzeń. Mimo to sporo będzie się działo, choć w nieco innej formie. Mamy nadzieję, że mimo zmęczenia pandemią i zamknięciem w domu dołączy do nas szerokie grono osób i wspólnie będziemy poznawać pewną niezwykle ważną, a często niedocenianą grupę zwierząt. Płazy, gady oraz pszczołowate stanowią bowiem jedną z bardziej zagrożonych grup zwierząt, jednocześnie cieszą się najmniejszą sympatią społeczeństwa. A są to przecież fascynujące stworzenia, które spełniają niezwykle ważne role w ekosystemach i potrzebują miejsca do życia. "Nielubiane a potrzebne." - zapraszamy!

 

Od maja do września będziemy przygotowywać dla Państwa artykuły, krótkie filmy, galerie i wiele innych. Żebyście mogli poznać wiele niezwykłych zwierząt i faktów z ich życia. A do tego specjalnie przygotowane ścieżki edukacyjne i konkursy. Liczymy na Wasz czynny udział! A na naszym profilu na Facebooku wszystko będzie spinał hasztag #nielubianeapotrzebne

 

Więcej 

 

2021-10-11 - Kongres Historycznych Ogrodów Botanicznych

W dniach 11-12 października w Lizbonie odbywać się będzie pierwszy Międzynarodowy Kongres Historycznych Ogrodów Botanicznych. Będzie on poświęcony znaczącej roli starych ogrodów botanicznych o długiej historii w budowaniu dziedzictwa, kolekcji historycznych, w rozwijaniu nauk botanicznych i nauk powiązanych z roślinnością, takich jak ziołolecznictwo, etnobotanika czy etnofarmakologia. Niestety ten znaczący wkład i cenne zasoby, jakie udało się zgromadzić w tych placówkach, są niedoceniane, narażone na zapomnienie i zniszczenie. Dlatego wydarzenie to dedykowane jest właśnie historycznym ogrodom botanicznym i ma służyć docenieniu ich wkładu oraz wymianie doświadczeń. 

 

Ważne daty:

 

22 maja   Otwarcie wczesnej rejestracji
21 lipca   Zakończenie wczesnej rejestracji oraz końcowy termin nadsyłania abstraktów

 

Więcej informacji

 

2021-08-08 - Wielki Dzień Pszczół

2021-05-31 - Mapa aktualnie kwitnących roślin

Na poniższej mapie znajdują się rośliny, które aktualnie kwitną lub właśnie rozpoczynają kwitnienie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2021-05-30 - Nielubiane a potrzebne - gra terenowa

 

Zachęcamy wszystkich zwiedzających do przejścia ścieżki „Za wężem i ropuszką ogrodową dróżką”. Można zwiedzić Park i przy okazji poszerzyć swoją wiedzę na temat wybranych gatunkach płazów i gadów. Jeżeli będziesz miał szczęście spotkasz niektóre podczas spaceru. Poniżej zamieszczono kartę gry. Zawiera ona krzyżówkę, którą należy wypełnić odpowiadając na 24 pytania. Odpowiedzi znajdziecie w Ogrodzie. Pomoże Wam w tym mapa, na której zaznaczono czarnymi okręgami 8 obszarów. Na każdym z nich ukryto w trzech różnych miejscach (np. na drzewach, tablicach informacyjnych) trzy czarno-białe tabliczki z sylwetkami płazów lub gadów oraz kodami QR. Po zeskanowaniu kodu uzyskacie informację potrzebną do odpowiedzenia na jedno z pytań. Do przejścia trasy jest potrzebny telefon lub inne urządzenie mobilne z aplikacją czytającą QR kody i dostępem do internetu. Kolejność poruszania się po Parku jest dowolna.

  

 

 

 

 

 

2021-03-31 - Ścieżka edukacyjna śladami Indian

Kto z Państwa przebył już przygotowaną przez nas ścieżkę zatytułowaną "Śladami Indian Ameryki Północnej"? Jeśli jeszcze się to nie udało, gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w zabawie i poznania bliżej roślin, które miały wielki wpływ na życie rdzennych mieszkańców tego kontynentu.

 

Więcej informacji.

 

2021-02-16 - Świąteczno-noworoczna ścieżka edukacyjna

Serdecznie zapraszamy do udania się na spacer śladami roślin, które związane są z Bożym Narodzeniem i świętowaniem Nowego Roku. Ścieżka dostępna będzie do 16 lutego. Zapewni rozrywkę podczas rodzinnego spaceru i dostarczy nowych wiadomości. Zachęcamy do podjęcia tematycznej wycieczki i życzymy dobrej zabawy :)

 

Trasę wraz z mapą do wydrukowania można pobrać poniżej.

 

 

ścieżka w wersji kolorowej  
     
ścieżka w wersji czarno-białej  

 

 

 

strona:
1
2
3
 > 
>>