Serdecznie zapraszamy do udania się na spacer śladami roślin, które związane są z Bożym Narodzeniem i świętowaniem Nowego Roku. Ścieżka dostępna będzie do 16 lutego. Zapewni rozrywkę podczas rodzinnego spaceru i dostarczy nowych wiadomości. Zachęcamy do podjęcia tematycznej wycieczki i życzymy dobrej zabawy :)
Trasę wraz z mapą do wydrukowania można pobrać poniżej.
ścieżka w wersji kolorowej | ![]() |
|
ścieżka w wersji czarno-białej | ![]() |
Lato w pełni, a temat koszenia trawników i spontanicznych łąk miejskich nie traci na aktualności. Tam, gdzie jest to możliwe, warto pozostawiać fragmenty nieskoszone, aby rodzime kwitnące rośliny zwabiały motyle, pszczoły, trzmiele, a stada barwnych szczygłów zdobiły nasze otoczenie, żerując na nasionach pozostawionych traw, ostów, cykorii i wielu innych roślin nazywanych często chwastami.
W filmie Dyrektor Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu opowiada o tym, jak zaprosić do naszego otoczenia dzikich sąsiadów, jak pomóc im przetrwać w miastach i jak uczynić nasze otoczenie bardziej zielonym i bogatszym w życie w najrozmaitszej formie.
Finisaż wystawy nie odbędzie się w planowanym terminie tj. 19 kwietnia. Będziemy podejmowali próbę przełożenia finisażu na inny termin, jeśli sytuacja epidemiologiczna w kraju to umożliwi, co oznacza, że na razie ekspozycja pozostaje w stanie niezmienionym i być może będzie jeszcze mogła zostać udostępniona do zwiedzania.
Wystawa „W tonacji zielonej” prezentować będzie prace graficzne inspirowane roślinnością pospolicie spotykaną w polskich lasach, na łąkach i w ogrodach. Nie zabraknie również odniesień do bogatej flory Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu, dzięki czemu obok siebie pojawią się malarskie portrety i opowieści o roślinach z różnych stron świata. Prace wykonane w temperze skupiają się na fragmentach roślin, wydobywając z nich naturalne piękno, a czasem ujmując je w ramy malarskich abstrakcji, umownych pejzaży.
Tytuł wystawy jest swoistą zabawą słowem, nawiązaniem zarówno do kolorystyki prac, zieleni jako synonimu roślinności oraz do tonacji w znaczeniu muzycznym. Część prezentowanych grafik posłużyła jako oprawa pierwszej balfolkowej płyty w Polsce, wydanej przez zespół Balsam w grudniu 2019 roku.
Autorką prac jest Ewa de Mezer związana z architekturą krajobrazu i z muzyką balfolkową. Ekspozycję będzie można oglądać od 24 stycznia do 19 kwietnia 2020 roku.
Wernisaż odbędzie się o godz. 12.00 w sobotę 1 lutego. W ramach wernisażu przewidziano autorskie oprowadzanie po wystawie, a także akcent muzyczny w wykonaniu zespołu Balsam.
Wystawie towarzyszyć będą ciekawe i zróżnicowane wydarzenia:
23.02 (niedziela)
godz. 11.00 – autorskie oprowadzanie po wystawie
godz. 12.00 – 13.00 – warsztaty taneczne "Balfolk - taniec dla każdego"
8.03 (niedziela)
godz. 12.00 – autorskie oprowadzanie po wystawie
19.04 (niedziela)
godz. 12.00 - 13.30 - finisaż wystawy połączony z kameralnym koncertem zespołu Balsam
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Na warsztaty taneczne obowiązują zapisy, na które czekamy do piątku 21 lutego pod adresem: balsam.band@gmail.com. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Serdecznie zapraszamy!