KALENDARZ

2019-06-30 - Wystawa

Szanowni Państwo,

 

z przyjemnością informujemy, że w dniach 12 do 30 czerwca 2019 roku w Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu będzie można zwiedzać wystawę zatytułowaną „Nie jesteś sam – sekrety symbiozy”. Wystawa jest efektem międzynarodowego projektu „Botanical Garden: COME IN! VSTUPTE! KOM IN! WEJDŹ! GYERE BE!”, finansowanego w ramach programu ERASMUS +. Powstała dzięki współpracy Ogrodu Botanicznego im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Ogrodu Botanicznego w Pradze, Ogrodu Botanicznego w Göteborgu oraz Węgierskiego Stowarzyszenia Ogrodów Botanicznych i Arboretów. Głównym celem realizowanego wspólnie projektu jest opracowanie metod udostępniania ogrodów botanicznych zwiedzającym o specjalnych potrzebach. W związku z tym wystawa została odpowiednio przygotowana, by umożliwić zwiedzanie osobom niewidomym i niedowidzącym.

 

Tematem przewodnim wystawy jest zaprezentowanie różnorodnych form związków symbiotycznych pomiędzy organizmami żywymi. Tym, co ją wyróżnia, jest fakt, że zwiedzający mogą odkrywać sekrety symbiozy za pomocą wszystkich zmysłów – nie tylko wzroku i słuchu, ale także węchu, dotyku i smaku. Wystawa prezentuje bogatą kolekcję eksponatów z różnych stron świata. Znajdziecie tutaj Państwo zarówno modele zadziwiających, fascynujących roślin jak i żywe egzemplarze. Nie możemy pozbawić zwiedzających elementu zaskoczenia, dlatego nie zdradzamy nic więcej. Koniecznie musicie nas Państwo odwiedzić, by zwiedzić wystawę osobiście, wszystkimi zmysłami.

 

Zapraszamy zarówno indywidualnych zwiedzających jak i grupy zorganizowane (w przypadku grup zorganizowanych konieczne jest wcześniejsze telefoniczne lub mailowe umówienie się na konkretny termin).

 

Wystawę będzie można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 14:00 oraz w soboty, niedziele i czwartek 20 czerwca w godzinach od 11:00 do 18:00. Jednocześnie wystawę zwiedzać może maksymalnie 15 osób. Prosimy traktować eksponaty z należytą ostrożnością.

 

Organizator wystawy zastrzega sobie prawo do zmiany godzin udostępniania jej zwiedzającym.

 

Zapraszamy serdecznie!

 

2019-06-25 - Oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Zapraszamy do udziału w oprowadzaniu po wystawie Od-ludzkie formy przyrodnicze – Centrum Żywych Rzeczy! Przewodnikiem będzie autorka instalacji, pani Diana Lelonek. 

 

Artystka: Diana Lelonek
Kurator: Marek Wasilewski

[...] Instalacja umieszczona w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu powstała w wyniku długotrwałych badań terenowych. Zlokalizowane na terenie ogrodu Centrum Żywych Rzeczy – powołana przez artystkę instytucja – będąc sama w sobie dziełem sztuki, staje się jednocześnie faktycznym działaniem w obszarze społecznym, naukowym i artystycznym. Centrum angażuje się w interakcję edukacyjną, artystyczną i polityczną. Posiadając swoją bazę wewnątrz instytucji goszczącej, zaczyna także wywierać na nią wpływ poprzez zwrócenie uwagi na aspekty, które do tej pory nie były zasadniczą domeną zainteresowań Ogrodu Botanicznego – jak np. środowiska hałd śmieciowych czy roślinności terenów poprzemysłowych. W pracach tych szczególną rolę odegrała współpraca z naukowcami. Nie mniej cenne były konsultacje z personelem technicznym ogrodu, które dotyczyły praktycznych aspektów pracy. Najnowszy projekt Diany Lelonek stanowi połączenie kilku płaszczyzn, dobrze opracowanej bazy teoretycznej – dotyczącej filozoficznych i estetycznych konsekwencji antropocenu, umiejętnego wejścia we współpracę na polu nauk przyrodniczych, w taki sposób, aby z pełną odpowiedzialnością respektować zasady w nich obowiązujące oraz w końcu, ale nie na końcu, płaszczyzny artystycznej, której manifestacją jest złożone dzieło sztuki w formie instalacji, a także wiele innych towarzyszących jej działań. [...]

 

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/472236486862636/

2019-06-16 - Ławeczka Literacka

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Ławeczka literacka" tym razem pod tytułem "W ogrodach Iłły". Spotkanie odbędzie się w najbliższą niedzielę 16 czerwca o godz. 16:00. Poezji towarzyszyć będzie oprawa muzyczna w wykonaniu uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu. Do zobaczenia!

 

2019-06-02 - Wielkopolski Dzień Ochrony Środowiska

Szanowni Państwo, zapraszamy do Botanika w niedzielę 2 czerwca 2019 roku na wspólne świętowanie Dnia Ochrony Środowiska i Święta Ogrodów! W programie wiele atrakcji - konkursy, pokazy, warsztaty. A więcej szczegółów można znaleźć tutaj: http://dziensrodowiska.pl/.

 

2019-06-02 - Azja - przyroda, ludzie, tradycje.

 

Wystawa jest efektem wielokrotnych podróży autorów do krajów południowo – wschodniej Azji. Fascynująca przyroda, bajeczny koloryt miast i wsi oraz magia wierzeń i tradycji znalazły swe odbicie w kilkudziesięciu barwnych fotografiach z tego niezwykłego regionu świata.


 

 

 

 

 

 

 

 

2019-05-18 - Fascynujący Dzień Roślin

Już jutro spotykamy się w Ogrodzie podczas obchodów Fascynującego Dnia Roślin. Od 9 do 16 czeka na Państwa szereg wycieczek startujących o pełnych godzinach spod bramy. O godz. 17:00 gościnnie spacer fotograficzny poprowadzi pani Bożena Piotrowska, autorka bloga Zielona Bombonierka. A od rana w Pawilonie Letnim odbywać się będzie wydarzenie w ramach projektu "Poruszenie dla Zieleni" autorstwa Społecznej Czwórki i spektakl. Zapraszamy gorąco!

 

2019-05-11 - Zielony Poznań

Szanowni Państwo,

 

 

jeśli chcieliby Państwo zaopatrzyć się w rośliny na balkon i do ogrodu oraz skorzystać z fachowych porad w zakresie urządzania ogrodów przydomowych, zapraszamy do Parku Wilsona w sobotę 11 maja od 10:00 do 17:00. Czekać na Państwa będzie szereg interesujących warsztatów, pokazy florystyczne Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu, animacje dla dzieci, będziecie Państwo mieli możliwość oznakowania roweru z Komisariatem Policji Grunwald oraz zgłoszenia się do konkursu „Zielony Poznań” na najpiękniejsze balkony, tarasy, ogrody przydomowe, działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych, pasy zieleni i zielone dachy. Ponadto wystąpią dzieci ze Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu oraz Klub Szyderców Bis.

 

Szczegółowy program wydarzenia poniżej: 

 

 

 mapa

 

 

 

 mapa

 

2019-05-03 - MAJÓWKA W BOTANIKU
Szanowni Państwo,
 
zapraszamy do udziału w Majówce w Botaniku. W planie wiele interesujących wydarzeń. Czekać będą na Państwa stoiska, oferujące gry planszowe, gry i zabawy dla dzieci, warsztaty edukacyjne oraz przewodnicy, którzy oprowadzą Państwa po Ogrodzie podczas kilku wycieczek tematycznych. Zapraszamy na kiermasz ogrodniczy i kiermasz rękodzieła oraz do udziału w zaplanowanych na 1 i 3 maja koncertach, odbywających się w Pawilonie Letnim. W Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym będzie można obejrzeć prezentowaną aktualnie wystawę. 1 i 3 maja na terenie Ogrodu odbywać się będzie kwesta na rzecz Hospicjum "Palium". 3 maja będzie można także oddać krew w mobilnym punkcie poboru krwi. Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć tutaj.
 
Organizatorzy: Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. A. Mickiewicza,
Polskie Towarzystwo opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu wspierające Hospicjum “Palium” Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
 
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość wprowadzania zmian w programie - będziemy informować na bieżąco.
 
Zachęcamy do spędzenia tego czasu z nami w Ogrodzie wśród szumu drzew i śpiewu ptaków.
 
 
  
2019-03-31 - Wystawa tkanin artystycznych

Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy tkanin artystycznych Marii Gostylli-Pachuckiej pt. „Kwiaty i ptaki”

 

Otwarcie wystawy odbędzie się dnia 12 grudnia o godz. 17.00 w Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym Ogrodu.

 

Wystawa potrwa do 31 marca 2019 r.

 

Maria Gostylla-Pachucka jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Eugeniusza Gepperta w 1960 r. Jest artystką wszechstronną, uprawia malarstwo, zarówno akwarelowe jak i akrylowe oraz olejne, rysunek, tkactwo. Od 1972 do 1990r. należała do wrocławskiej grupy tkackiej „10 x tak”. Od 1990 r. należy do artystycznej grupy tkaczek francuskich „Fil en Main”. Artystka w latach dziecięcych, podczas okupacji, została wywieziona ze swoją rodziną na Sybir gdzie spędziła 6 lat. Już wtedy budziły się w niej skłonności do pasji sztuką. Po powrocie do Polski odkryła w sobie kolejne zamiłowanie, którym była muzyka. Rozpoczęła naukę gry na fortepianie w Szkole Muzycznej we Wrocławiu kontynuując swoją edukację aż do dyplomu II st. uzyskanego w 1955r. Do dziś jest muzykiem praktykującym.

 

 

Gobeliny Marii Gostylli-Pachuckiej urzekają swoją przejrzystością i pozorną prostotą, eksponując walory wykorzystywanego tworzywa. W pracach artystka łączy różne rodzaje splotów; gobelinowy, dywanowy, sumak, czasem pojawiają się elementy przypominające powrozy. Artystka ma w swoim dorobku ponad 200 wystaw w kraju i za granicą między innymi w Niemczech, Francji, Holandii, Austrii. Jej twórczość tkacka liczy ok. 200 gobelinów. Maria odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi oraz otrzymała miano Zasłużonego Działacza Kultury.

 

 

Do jej ważniejszych wystaw indywidualnych zaliczają się: ~ 1989 – Nancy, Francja ~ 1990 – Châteaugiron, Bretania, Francja ~ 1992 – Paryż, Francja ~ 1998-2011 – Château du Barroux, Francja (co roku w lipcu wystawa indywidualna) ~ 2000 – Manhaim, Niemcy ~ 2001 – Haga, Holandia ~ 2005 – Muzeum Archidiecezjalne, Wrocław ~ 2011 – 50-lecie pracy artystycznej, Wrocław ~ 2012 – Muzeum Tkactwa Kamienna Góra, Wałbrzych, Zamek Książ, Jawor oraz Poznań, Warszawa, Wrocław, Szczecin, Wałbrzych, Kamienna Góra, Nysa, Zamek Książ. Oprócz umiejętności plastycznych i szerokich zainteresowań muzycznych, artystka włada płynnie językiem francuskim oraz rosyjskim.

 

 

 

2019-03-23 - Wiosenny Festyn Przyrodniczy

Szanowni Państwo,

 

zapraszamy do udziału w Wiosennym Festynie Przyrodniczym organizowanym przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Suchym Lesie we współpracy m. in. z Ogrodem Botanicznym UAM. Na odwiedzających czeka wiele atrakcji. Na naszym stoisku czekać będą gry planszowe i karciane oraz zagadki. Będzie można popisać się wiedzą o roślinach i zwierzętach oraz dowiedzieć się wielu fascynujących rzeczy o polskiej przyrodzie. Będzie można nauczyć się rozpoznawać niektóre z polskich gatunków ptaków. Osoby z zamiłowaniami artystycznymi zapraszamy do zgłębiania sztuki składania papieru jaką jest origami. Początek wiosny to czas, kiedy żurawie rozpoczynają tańce godowe, a żaby powoli budzą się z zimowego spoczynku. Lada moment zaczną rechotać przy zbiornikach wodnych. Podczas warsztatów dzieci będą mogły spróbować swoich sił w złożeniu żurawia albo żaby z papieru.

 

Harmonogram imprezy i więcej atrakcji znaleźć można na stronie wydarzenia.

 

 

Do zobaczenia 23 marca!

 

strona:
1
2
3
4
 > 
>>