KALENDARZ

2019-10-20 - "Bamberska Ławeczka Literacka"

Szanowni Państwo!

Przed nami kolejne spotkanie z cyklu Ławeczka Literacka. W niedzielę zajmiemy się tematem "Bamberskiej Ławeczki Literackiej". Magicznej atmosfery jesiennego Ogrodu dopełniać będzie muzyka niemieckich kompozytorów. Spotykamy się jak zwykle o godz.: 16:00 w sali wykładowej im. prof. Zygmunta Czubińskiego.
Szczegóły na plakacie.

Zapraszamy! Do zobaczenia!

 

2019-09-29 - Okiem Architekta Krajobrazu

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w jubileuszu Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu. 

 

"Wystawa "Okiem Architekta Krajobrazu" zorganizowana z okazji jubileuszu OW SPAK, prezentuje różne formy wypowiedzi architektów krajobrazu o otaczającej nas przestrzeni. Na wystawę składają się dwie odrębne ekspozycje, będące wyrazem projektowych i artystycznych działań architektów krajobrazu. Prace malarskie, rysunkowe oraz ceramiczne są pokłosiem pleneru Członków i Sympatyków Oddziału, który miał miejsce w Ogrodzie Botanicznym w czerwcu br. Są one zapisem Ogrodu w wielu wymiarach, od wnętrz ogrodowych poprzez notację pojedynczych roślin, aż po twórcze przekształcanie liści, kwiatów, owoców w nowe formy, z nadaniem oryginalnych znaczeń. Wystawa poplenerowa w fascynujący sposób opowiada na nowo o Ogrodzie Botanicznym. Bogactwo narracji wypływa zarówno z różnorodnego tworzywa, jak i odmiennego spojrzenia autorów prac, którzy na swój sposób interpretują przestrzeń Ogrodu. 

 

Główną oś wystawy "Okiem architekta krajobraz" stanowią natomiast plansze prezentujące wybitne przykłady projektów architektów krajobrazu z całej Europy. IFLA Europe Exhibition 2018 Landscape architecture as a Common Ground to 26 plansz ukazujących 61 realizacji przestrzeni publicznych z 24 krajów stowarzyszonych w International Federation of Landscape Architects. Wystawa była do tej pory prezentowana w Polsce dwukrotnie."
 

Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu

Oddział Wielkopolski

 

Więcej informacji (klik)

 

2019-09-15 - Ławeczka Literacka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2019-09-08 - URODZINY BOTANIKA

Wielkimi krokami zbliżają się kolejne Urodziny Botanika. W tym roku odbywać się one będą w weekend 7-8 września w godzinach 10:00 - 17:00. W programie wystawa grzybów polskich lasów, warsztaty edukacyjne oraz impreza towarzysząca - V edycja Festiwalu Herbaty Zaparzaj! Nasi Goście będą mogli także pospacerować między stoiskami, gdzie znajdą m. in. atrakcje dla dzieci, lody dla ochłody. Zapraszamy! Więcej informacji... (klik)

 

 

 

 

2019-09-01 - "10 minut do Puszczy"

Zapraszamy do zwiedzania kolejnej wystawy. "10 minut do Puszczy" to wystawa fotografii autorstwa pana Daniela Sypniewskiego, który uchwycił wiele ulotnych puszczańskich momentów. Podczas zwiedzania przeniesiecie się Państwo do Puszczy, gdzie będzie można stanąć oko w oko z polującym lisem, podejrzeć zachowania godowe jeleni i poobserwować codzienne życie w puszczańskich ostępach. Wystawę można zwiedzać w Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym codziennie w godzinach otwarcia budynku, tj. 9:00 - 19:00. W poniedziałek 8 lipca o godz. 17:30 odbędzie się wernisaż i spotkanie z autorem. Zapraszamy!

 

2019-08-31 - Od-ludzkie formy przyrodnicze

Od-ludzkie formy przyrodnicze – Centrum Żywych Rzeczy

 

miejsce: Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu

kurator: Marek Wasilewski

otwarcie: 11.06.2019, godz. 17.00

11.06-31.08.2019

 

 

Diana Lelonek jest absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, laureatką nagrody artystycznej fundacji Vordemberge-Gildewart oraz Paszportu Polityki 2019 za: „oryginalną w artystycznym wyrazie analizę zagrożeń, jakie niesie współczesna cywilizacja. Za sztukę mądrze zaangażowaną i ciekawie kwestionującą antropocentryczny punkt widzenia”.  Instalacja umieszczona w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu powstała w wyniku długotrwałych badań terenowych.  Zlokalizowane na terenie ogrodu Centrum Żywych Rzeczy – powołana przez artystkę instytucja – będąc sama w sobie dziełem sztuki, staje się jednocześnie faktycznym działaniem w obszarze społecznym, naukowym i artystycznym. Centrum angażuje się w interakcję edukacyjną, artystyczną i polityczną.  Posiadając swoją bazę wewnątrz instytucji goszczącej, zaczyna także wywierać na nią wpływ poprzez zwrócenie uwagi na aspekty, które do tej pory nie były zasadniczą domeną zainteresowań Ogrodu Botanicznego – jak np. środowiska hałd śmieciowych czy roślinności terenów poprzemysłowych. W pracach tych szczególną rolę odegrała współpraca z naukowcami. Nie mniej cenne były konsultacje z personelem technicznym ogrodu, które dotyczyły  praktycznych aspektów pracy. Najnowszy projekt Diany Lelonek stanowi połączenie kilku płaszczyzn, dobrze opracowanej bazy teoretycznej – dotyczącej filozoficznych i estetycznych konsekwencji antropocenu, umiejętnego wejścia we współpracę na polu nauk przyrodniczych, w taki sposób, aby z pełną odpowiedzialnością respektować zasady w nich obowiązujące oraz w końcu, ale nie na końcu, płaszczyzny artystycznej, której manifestacją jest złożone dzieło sztuki w formie instalacji, a także wiele innych towarzyszących jej działań.

Działania Centrum Żywych Rzeczy skoncentrowane są na dogłębnym zbadaniu i ukazaniu najnowszych i zarazem najbardziej widocznych przemian w obszarze biosfery. Są również pretekstem do postawienia kolejnych pytań o potencjalne możliwości nowych form kontaktów ludzkiego z nieludzkim, przekierowania uwagi z antropocentrycznej na międzygatunkową i z hierarchicznej na bardziej egalitarną konstrukcję – jako potencjalną drogę wyjścia z impasu antropocenu.

Zasadniczym problemem, jaki stawia Diana Lelonek, jest pytanie o rolę współczesnego artysty, którego nowe zadania, funkcje wychodzą poza autonomiczną domenę sztuki i sprawiają, że zaczyna przejmować rolę w polu aktywistycznym i paranaukowym.

Artystka zauważa, że działalność prowadzonego przez nią Centrum: kieruje się w stronę hybrydalnych i sieciowych powiązań, sugerując wzajemne przenikanie się i nierozerwalność procesów naturalnych, kapitalistycznych, społecznych, geologicznych, fizycznych, ekonomicznych, produkcyjnych i dekompozycyjnych.

Marek Wasilewski

 

 

  

 

2019-08-08 - Wielki Dzień Pszczół

Szanowni Państwo,

z okazji Wielkiego Dnia Pszczół, odbywającego się 8 sierpnia 2019 roku, zapraszamy grupy zorganizowane na darmowe pszczele zajęcia edukacyjne do Ogrodu. Więcej informacji. 

 

2019-06-30 - Wystawa

Szanowni Państwo,

 

z przyjemnością informujemy, że w dniach 12 do 30 czerwca 2019 roku w Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu będzie można zwiedzać wystawę zatytułowaną „Nie jesteś sam – sekrety symbiozy”. Wystawa jest efektem międzynarodowego projektu „Botanical Garden: COME IN! VSTUPTE! KOM IN! WEJDŹ! GYERE BE!”, finansowanego w ramach programu ERASMUS +. Powstała dzięki współpracy Ogrodu Botanicznego im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Ogrodu Botanicznego w Pradze, Ogrodu Botanicznego w Göteborgu oraz Węgierskiego Stowarzyszenia Ogrodów Botanicznych i Arboretów. Głównym celem realizowanego wspólnie projektu jest opracowanie metod udostępniania ogrodów botanicznych zwiedzającym o specjalnych potrzebach. W związku z tym wystawa została odpowiednio przygotowana, by umożliwić zwiedzanie osobom niewidomym i niedowidzącym.

 

Tematem przewodnim wystawy jest zaprezentowanie różnorodnych form związków symbiotycznych pomiędzy organizmami żywymi. Tym, co ją wyróżnia, jest fakt, że zwiedzający mogą odkrywać sekrety symbiozy za pomocą wszystkich zmysłów – nie tylko wzroku i słuchu, ale także węchu, dotyku i smaku. Wystawa prezentuje bogatą kolekcję eksponatów z różnych stron świata. Znajdziecie tutaj Państwo zarówno modele zadziwiających, fascynujących roślin jak i żywe egzemplarze. Nie możemy pozbawić zwiedzających elementu zaskoczenia, dlatego nie zdradzamy nic więcej. Koniecznie musicie nas Państwo odwiedzić, by zwiedzić wystawę osobiście, wszystkimi zmysłami.

 

Zapraszamy zarówno indywidualnych zwiedzających jak i grupy zorganizowane (w przypadku grup zorganizowanych konieczne jest wcześniejsze telefoniczne lub mailowe umówienie się na konkretny termin).

 

Wystawę będzie można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 14:00 oraz w soboty, niedziele i czwartek 20 czerwca w godzinach od 11:00 do 18:00. Jednocześnie wystawę zwiedzać może maksymalnie 15 osób. Prosimy traktować eksponaty z należytą ostrożnością.

 

Organizator wystawy zastrzega sobie prawo do zmiany godzin udostępniania jej zwiedzającym.

 

Zapraszamy serdecznie!

 

2019-06-02 - Wielkopolski Dzień Ochrony Środowiska

Szanowni Państwo, zapraszamy do Botanika w niedzielę 2 czerwca 2019 roku na wspólne świętowanie Dnia Ochrony Środowiska i Święta Ogrodów! W programie wiele atrakcji - konkursy, pokazy, warsztaty. A więcej szczegółów można znaleźć tutaj: http://dziensrodowiska.pl/.

 

2019-06-02 - Azja - przyroda, ludzie, tradycje.

 

Wystawa jest efektem wielokrotnych podróży autorów do krajów południowo – wschodniej Azji. Fascynująca przyroda, bajeczny koloryt miast i wsi oraz magia wierzeń i tradycji znalazły swe odbicie w kilkudziesięciu barwnych fotografiach z tego niezwykłego regionu świata.


 

 

 

 

 

 

 

 

strona:
1
2
3
4
 > 
>>