KALENDARZ

2019-06-02 - Azja - przyroda, ludzie, tradycje.

 

Wystawa jest efektem wielokrotnych podróży autorów do krajów południowo – wschodniej Azji. Fascynująca przyroda, bajeczny koloryt miast i wsi oraz magia wierzeń i tradycji znalazły swe odbicie w kilkudziesięciu barwnych fotografiach z tego niezwykłego regionu świata.


 

 

 

 

 

 

 

 

2019-05-18 - Fascynujący Dzień Roślin

Już jutro spotykamy się w Ogrodzie podczas obchodów Fascynującego Dnia Roślin. Od 9 do 16 czeka na Państwa szereg wycieczek startujących o pełnych godzinach spod bramy. O godz. 17:00 gościnnie spacer fotograficzny poprowadzi pani Bożena Piotrowska, autorka bloga Zielona Bombonierka. A od rana w Pawilonie Letnim odbywać się będzie wydarzenie w ramach projektu "Poruszenie dla Zieleni" autorstwa Społecznej Czwórki i spektakl. Zapraszamy gorąco!

 

2019-05-11 - Zielony Poznań

Szanowni Państwo,

 

 

jeśli chcieliby Państwo zaopatrzyć się w rośliny na balkon i do ogrodu oraz skorzystać z fachowych porad w zakresie urządzania ogrodów przydomowych, zapraszamy do Parku Wilsona w sobotę 11 maja od 10:00 do 17:00. Czekać na Państwa będzie szereg interesujących warsztatów, pokazy florystyczne Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu, animacje dla dzieci, będziecie Państwo mieli możliwość oznakowania roweru z Komisariatem Policji Grunwald oraz zgłoszenia się do konkursu „Zielony Poznań” na najpiękniejsze balkony, tarasy, ogrody przydomowe, działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych, pasy zieleni i zielone dachy. Ponadto wystąpią dzieci ze Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu oraz Klub Szyderców Bis.

 

Szczegółowy program wydarzenia poniżej: 

 

 

 mapa

 

 

 

 mapa

 

2019-05-03 - MAJÓWKA W BOTANIKU
Szanowni Państwo,
 
zapraszamy do udziału w Majówce w Botaniku. W planie wiele interesujących wydarzeń. Czekać będą na Państwa stoiska, oferujące gry planszowe, gry i zabawy dla dzieci, warsztaty edukacyjne oraz przewodnicy, którzy oprowadzą Państwa po Ogrodzie podczas kilku wycieczek tematycznych. Zapraszamy na kiermasz ogrodniczy i kiermasz rękodzieła oraz do udziału w zaplanowanych na 1 i 3 maja koncertach, odbywających się w Pawilonie Letnim. W Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym będzie można obejrzeć prezentowaną aktualnie wystawę. 1 i 3 maja na terenie Ogrodu odbywać się będzie kwesta na rzecz Hospicjum "Palium". 3 maja będzie można także oddać krew w mobilnym punkcie poboru krwi. Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć tutaj.
 
Organizatorzy: Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. A. Mickiewicza,
Polskie Towarzystwo opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu wspierające Hospicjum “Palium” Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
 
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość wprowadzania zmian w programie - będziemy informować na bieżąco.
 
Zachęcamy do spędzenia tego czasu z nami w Ogrodzie wśród szumu drzew i śpiewu ptaków.
 
 
  
2019-03-31 - Wystawa tkanin artystycznych

Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy tkanin artystycznych Marii Gostylli-Pachuckiej pt. „Kwiaty i ptaki”

 

Otwarcie wystawy odbędzie się dnia 12 grudnia o godz. 17.00 w Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym Ogrodu.

 

Wystawa potrwa do 31 marca 2019 r.

 

Maria Gostylla-Pachucka jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Eugeniusza Gepperta w 1960 r. Jest artystką wszechstronną, uprawia malarstwo, zarówno akwarelowe jak i akrylowe oraz olejne, rysunek, tkactwo. Od 1972 do 1990r. należała do wrocławskiej grupy tkackiej „10 x tak”. Od 1990 r. należy do artystycznej grupy tkaczek francuskich „Fil en Main”. Artystka w latach dziecięcych, podczas okupacji, została wywieziona ze swoją rodziną na Sybir gdzie spędziła 6 lat. Już wtedy budziły się w niej skłonności do pasji sztuką. Po powrocie do Polski odkryła w sobie kolejne zamiłowanie, którym była muzyka. Rozpoczęła naukę gry na fortepianie w Szkole Muzycznej we Wrocławiu kontynuując swoją edukację aż do dyplomu II st. uzyskanego w 1955r. Do dziś jest muzykiem praktykującym.

 

 

Gobeliny Marii Gostylli-Pachuckiej urzekają swoją przejrzystością i pozorną prostotą, eksponując walory wykorzystywanego tworzywa. W pracach artystka łączy różne rodzaje splotów; gobelinowy, dywanowy, sumak, czasem pojawiają się elementy przypominające powrozy. Artystka ma w swoim dorobku ponad 200 wystaw w kraju i za granicą między innymi w Niemczech, Francji, Holandii, Austrii. Jej twórczość tkacka liczy ok. 200 gobelinów. Maria odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi oraz otrzymała miano Zasłużonego Działacza Kultury.

 

 

Do jej ważniejszych wystaw indywidualnych zaliczają się: ~ 1989 – Nancy, Francja ~ 1990 – Châteaugiron, Bretania, Francja ~ 1992 – Paryż, Francja ~ 1998-2011 – Château du Barroux, Francja (co roku w lipcu wystawa indywidualna) ~ 2000 – Manhaim, Niemcy ~ 2001 – Haga, Holandia ~ 2005 – Muzeum Archidiecezjalne, Wrocław ~ 2011 – 50-lecie pracy artystycznej, Wrocław ~ 2012 – Muzeum Tkactwa Kamienna Góra, Wałbrzych, Zamek Książ, Jawor oraz Poznań, Warszawa, Wrocław, Szczecin, Wałbrzych, Kamienna Góra, Nysa, Zamek Książ. Oprócz umiejętności plastycznych i szerokich zainteresowań muzycznych, artystka włada płynnie językiem francuskim oraz rosyjskim.

 

 

 

2019-03-23 - Wiosenny Festyn Przyrodniczy

Szanowni Państwo,

 

zapraszamy do udziału w Wiosennym Festynie Przyrodniczym organizowanym przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Suchym Lesie we współpracy m. in. z Ogrodem Botanicznym UAM. Na odwiedzających czeka wiele atrakcji. Na naszym stoisku czekać będą gry planszowe i karciane oraz zagadki. Będzie można popisać się wiedzą o roślinach i zwierzętach oraz dowiedzieć się wielu fascynujących rzeczy o polskiej przyrodzie. Będzie można nauczyć się rozpoznawać niektóre z polskich gatunków ptaków. Osoby z zamiłowaniami artystycznymi zapraszamy do zgłębiania sztuki składania papieru jaką jest origami. Początek wiosny to czas, kiedy żurawie rozpoczynają tańce godowe, a żaby powoli budzą się z zimowego spoczynku. Lada moment zaczną rechotać przy zbiornikach wodnych. Podczas warsztatów dzieci będą mogły spróbować swoich sił w złożeniu żurawia albo żaby z papieru.

 

Harmonogram imprezy i więcej atrakcji znaleźć można na stronie wydarzenia.

 

 

Do zobaczenia 23 marca!

 

2018-12-12 - Wernisaż nowej wystawy
2018-12-02 - Wystawa fotograficzna pt. Grzyby - mistrzowskie rzeźby natury w dniach 15.09.2018 - 02.12.2018r

Ogród Botaniczny UAM serdecznie zaprasza na wystawę fotograficzną pt. „Grzyby – mistrzowskie rzeźby natury” przygotowaną przez Śląski Ogród Botaniczny razem z Polskim Towarzystwem Mykologicznym w ramach kampanii „Różnorodność – potęga życia”.

Wystawa jest czynna w dniach 15.09-2.12.2018 .

Autorami zdjęć są wybitni fotograficy przyrody: Bogusława Jankowska, Barbara Kudławiec, Aleksandra Radołowicz-Nieradzik, Marcin Karetta, Konrad Wiśniewski, Mirosław Wantoch-Rekowski, Tadeusz Bziuk, Romuald Cichos, Jarosław Szkodzik, Mateusz Walczak i Marek Siwulski.

 

 

„Grzyby są warte uwagi i zachwytu. Mało osób zdaje sobie sprawę z ich prawdziwej różnorodności. Grzybów, które są dostępne dla fotografów przyrody, bo ich wielkość przekracza kilka milimetrów, jest na terenie Polski ponad cztery i pół tysiąca gatunków. Gdy dołączymy do nich różne formy mikroskopijne, liczba ta sięgnie nawet dziesięciu tysięcy. Wiele z nich ciągle pozostaje nierozpoznanych. Ciągle mamy realne szanse odkrywać taksony nowe dla nauki.

                Borowiki, smardze i kustrzebki są przedstawicielami królestwa Fungi – grupy znacznie bardziej różnorodnej niż to, co możemy zobaczyć gołym okiem. Są grzyby, które zewnętrznie przypominają drobne zwierzęce pierwotniaki. Żyją w wodach, poruszając się sprawnie za pomocą długiej wici. Jedne są pasożytami, inne wspomagają rozkład martwej materii organicznej. Lądowe, mikroskopijnej wielkości i te większe możemy wyśledzić na każdym liściu leżącym w ściółce, na każdym źdźble trawy. Wyjątkowo bogate w grzyby są odchody roślinożerców, które dla owadów nierzadko stanowią miejsce żerowania i przepoczwarzania.

                To co interesuje grzybiarzy i fotografów przyrody to jednak dorodne okazy grzybów kapeluszowych – podstawczaki związane mykoryzową zależnością z konkretnymi drzewami. Mykoryza jest formą symbiozy między drzewem i grzybem. Nie wszystkie grzyby kapeluszowe są jednak w taki sposób zależne od roślin. Smakowita czubajka kania wyrasta na przydrożach, cmentarzach, skrajach lasów. Natomiast na pniakach, kłodach i stojących drzewach rozpościerają się tzw. huby, które przyjmują często wyjątkowo malownicze formy. To właśnie kłody drewna są szczególną ostoją dla grzybów i mykolodzy apelują o ich pozostawianie w lesie, bowiem żywią i wspomagają dziesiątki innych organizmów. Tym samym biocenoza to dynamiczny związek flory, fauny i fungi.”

dr Marta Wrzosek

prezes Polskiego Towarzystwa Mykologicznego

 

 

2018-11-13 - Zapraszamy na wykład otwarty 'Fascynujący świat grzybów' godz. 17:00

 

 

 

2018-09-16 - URODZINY BOTANIKA I IV EDYCJA FESTIWALU HERBATY ZAPARZAJ! w dniach 15-16.09.2018 godz 9:00-17:00

Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zaprasza na Urodziny Botanika i IV edycję Festiwalu Herbaty Zaparzaj! w dniach 15-16 września 2018 r., godz. 9:00 – 17:00. W programie m.in. wystawy, wykłady i degustacje.

 

Dnia 15.09 sobota

1000 – 1700  Festiwal Herbaty Zaparzaj!wykłady, warsztaty i degustacje herbaciane

 

900 – 1900  Wystawa fotografii „Grzyby – mistrzowskie rzeźby natury” (Pawilon Ekspozycyjno-Dydaktyczny)

 

900 – 1700  Wystawa Grzybów „Grzyby naszych lasów” (Pawilon Ekspozycyjno-Dydaktyczny OB)

 

1100 – 1600  Zajęcia edukacyjne „Poznawanie przyrody przez zabawę” - Ogród Botaniczny UAM (przy Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym)

 

 900 – 1700  Stoiska rękodzieła

 

 

 

 

Dnia 16.09 niedziela

 

1000 – 1700  Festiwal  Herbaty Zaparzaj!wykłady, warsztaty i degustacje herbaciane

 

900 – 1900  Wystawa fotografii „Grzyby – mistrzowskie rzeźby natury” (Pawilon Ekspozycyjno-Dydaktyczny)

 

900 – 1700  Wystawa Grzybów „Grzyby naszych lasów” (Pawilon Ekspozycyjno-Dydaktyczny OB)

 

1100 – 1600 Zajęcia edukacyjne „Poznawanie przyrody przez zabawę” (przy Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym)

 

1600 – 1700  „Wiersze z ławeczką w tle” – spotkanie poetycko-muzyczne z cyklu „Ławeczka literacka”

 

900 – 1700  Stoiska rękodzieła

strona:
1
2
3
 > 
>>