KALENDARZ

2019-05-11 - Zielony Poznań

Szanowni Państwo,

 

 

jeśli chcieliby Państwo zaopatrzyć się w rośliny na balkon i do ogrodu oraz skorzystać z fachowych porad w zakresie urządzania ogrodów przydomowych, zapraszamy do Parku Wilsona w sobotę 11 maja od 10:00 do 17:00. Czekać na Państwa będzie szereg interesujących warsztatów, pokazy florystyczne Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu, animacje dla dzieci, będziecie Państwo mieli możliwość oznakowania roweru z Komisariatem Policji Grunwald oraz zgłoszenia się do konkursu „Zielony Poznań” na najpiękniejsze balkony, tarasy, ogrody przydomowe, działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych, pasy zieleni i zielone dachy. Ponadto wystąpią dzieci ze Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu oraz Klub Szyderców Bis.

 

Szczegółowy program wydarzenia poniżej: 

 

 

 mapa

 

 

 

 mapa

 

2019-05-03 - MAJÓWKA W BOTANIKU
Szanowni Państwo,
 
zapraszamy do udziału w Majówce w Botaniku. W planie wiele interesujących wydarzeń. Czekać będą na Państwa stoiska, oferujące gry planszowe, gry i zabawy dla dzieci, warsztaty edukacyjne oraz przewodnicy, którzy oprowadzą Państwa po Ogrodzie podczas kilku wycieczek tematycznych. Zapraszamy na kiermasz ogrodniczy i kiermasz rękodzieła oraz do udziału w zaplanowanych na 1 i 3 maja koncertach, odbywających się w Pawilonie Letnim. W Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym będzie można obejrzeć prezentowaną aktualnie wystawę. 1 i 3 maja na terenie Ogrodu odbywać się będzie kwesta na rzecz Hospicjum "Palium". 3 maja będzie można także oddać krew w mobilnym punkcie poboru krwi. Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć tutaj.
 
Organizatorzy: Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. A. Mickiewicza,
Polskie Towarzystwo opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu wspierające Hospicjum “Palium” Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
 
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość wprowadzania zmian w programie - będziemy informować na bieżąco.
 
Zachęcamy do spędzenia tego czasu z nami w Ogrodzie wśród szumu drzew i śpiewu ptaków.
 
 
  
2019-03-31 - Wystawa tkanin artystycznych

Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy tkanin artystycznych Marii Gostylli-Pachuckiej pt. „Kwiaty i ptaki”

 

Otwarcie wystawy odbędzie się dnia 12 grudnia o godz. 17.00 w Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym Ogrodu.

 

Wystawa potrwa do 31 marca 2019 r.

 

Maria Gostylla-Pachucka jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Eugeniusza Gepperta w 1960 r. Jest artystką wszechstronną, uprawia malarstwo, zarówno akwarelowe jak i akrylowe oraz olejne, rysunek, tkactwo. Od 1972 do 1990r. należała do wrocławskiej grupy tkackiej „10 x tak”. Od 1990 r. należy do artystycznej grupy tkaczek francuskich „Fil en Main”. Artystka w latach dziecięcych, podczas okupacji, została wywieziona ze swoją rodziną na Sybir gdzie spędziła 6 lat. Już wtedy budziły się w niej skłonności do pasji sztuką. Po powrocie do Polski odkryła w sobie kolejne zamiłowanie, którym była muzyka. Rozpoczęła naukę gry na fortepianie w Szkole Muzycznej we Wrocławiu kontynuując swoją edukację aż do dyplomu II st. uzyskanego w 1955r. Do dziś jest muzykiem praktykującym.

 

 

Gobeliny Marii Gostylli-Pachuckiej urzekają swoją przejrzystością i pozorną prostotą, eksponując walory wykorzystywanego tworzywa. W pracach artystka łączy różne rodzaje splotów; gobelinowy, dywanowy, sumak, czasem pojawiają się elementy przypominające powrozy. Artystka ma w swoim dorobku ponad 200 wystaw w kraju i za granicą między innymi w Niemczech, Francji, Holandii, Austrii. Jej twórczość tkacka liczy ok. 200 gobelinów. Maria odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi oraz otrzymała miano Zasłużonego Działacza Kultury.

 

 

Do jej ważniejszych wystaw indywidualnych zaliczają się: ~ 1989 – Nancy, Francja ~ 1990 – Châteaugiron, Bretania, Francja ~ 1992 – Paryż, Francja ~ 1998-2011 – Château du Barroux, Francja (co roku w lipcu wystawa indywidualna) ~ 2000 – Manhaim, Niemcy ~ 2001 – Haga, Holandia ~ 2005 – Muzeum Archidiecezjalne, Wrocław ~ 2011 – 50-lecie pracy artystycznej, Wrocław ~ 2012 – Muzeum Tkactwa Kamienna Góra, Wałbrzych, Zamek Książ, Jawor oraz Poznań, Warszawa, Wrocław, Szczecin, Wałbrzych, Kamienna Góra, Nysa, Zamek Książ. Oprócz umiejętności plastycznych i szerokich zainteresowań muzycznych, artystka włada płynnie językiem francuskim oraz rosyjskim.

 

 

 

2019-03-23 - Wiosenny Festyn Przyrodniczy

Szanowni Państwo,

 

zapraszamy do udziału w Wiosennym Festynie Przyrodniczym organizowanym przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Suchym Lesie we współpracy m. in. z Ogrodem Botanicznym UAM. Na odwiedzających czeka wiele atrakcji. Na naszym stoisku czekać będą gry planszowe i karciane oraz zagadki. Będzie można popisać się wiedzą o roślinach i zwierzętach oraz dowiedzieć się wielu fascynujących rzeczy o polskiej przyrodzie. Będzie można nauczyć się rozpoznawać niektóre z polskich gatunków ptaków. Osoby z zamiłowaniami artystycznymi zapraszamy do zgłębiania sztuki składania papieru jaką jest origami. Początek wiosny to czas, kiedy żurawie rozpoczynają tańce godowe, a żaby powoli budzą się z zimowego spoczynku. Lada moment zaczną rechotać przy zbiornikach wodnych. Podczas warsztatów dzieci będą mogły spróbować swoich sił w złożeniu żurawia albo żaby z papieru.

 

Harmonogram imprezy i więcej atrakcji znaleźć można na stronie wydarzenia.

 

 

Do zobaczenia 23 marca!

 

2018-12-12 - Wernisaż nowej wystawy
2018-12-02 - Wystawa fotograficzna pt. Grzyby - mistrzowskie rzeźby natury w dniach 15.09.2018 - 02.12.2018r

Ogród Botaniczny UAM serdecznie zaprasza na wystawę fotograficzną pt. „Grzyby – mistrzowskie rzeźby natury” przygotowaną przez Śląski Ogród Botaniczny razem z Polskim Towarzystwem Mykologicznym w ramach kampanii „Różnorodność – potęga życia”.

Wystawa jest czynna w dniach 15.09-2.12.2018 .

Autorami zdjęć są wybitni fotograficy przyrody: Bogusława Jankowska, Barbara Kudławiec, Aleksandra Radołowicz-Nieradzik, Marcin Karetta, Konrad Wiśniewski, Mirosław Wantoch-Rekowski, Tadeusz Bziuk, Romuald Cichos, Jarosław Szkodzik, Mateusz Walczak i Marek Siwulski.

 

 

„Grzyby są warte uwagi i zachwytu. Mało osób zdaje sobie sprawę z ich prawdziwej różnorodności. Grzybów, które są dostępne dla fotografów przyrody, bo ich wielkość przekracza kilka milimetrów, jest na terenie Polski ponad cztery i pół tysiąca gatunków. Gdy dołączymy do nich różne formy mikroskopijne, liczba ta sięgnie nawet dziesięciu tysięcy. Wiele z nich ciągle pozostaje nierozpoznanych. Ciągle mamy realne szanse odkrywać taksony nowe dla nauki.

                Borowiki, smardze i kustrzebki są przedstawicielami królestwa Fungi – grupy znacznie bardziej różnorodnej niż to, co możemy zobaczyć gołym okiem. Są grzyby, które zewnętrznie przypominają drobne zwierzęce pierwotniaki. Żyją w wodach, poruszając się sprawnie za pomocą długiej wici. Jedne są pasożytami, inne wspomagają rozkład martwej materii organicznej. Lądowe, mikroskopijnej wielkości i te większe możemy wyśledzić na każdym liściu leżącym w ściółce, na każdym źdźble trawy. Wyjątkowo bogate w grzyby są odchody roślinożerców, które dla owadów nierzadko stanowią miejsce żerowania i przepoczwarzania.

                To co interesuje grzybiarzy i fotografów przyrody to jednak dorodne okazy grzybów kapeluszowych – podstawczaki związane mykoryzową zależnością z konkretnymi drzewami. Mykoryza jest formą symbiozy między drzewem i grzybem. Nie wszystkie grzyby kapeluszowe są jednak w taki sposób zależne od roślin. Smakowita czubajka kania wyrasta na przydrożach, cmentarzach, skrajach lasów. Natomiast na pniakach, kłodach i stojących drzewach rozpościerają się tzw. huby, które przyjmują często wyjątkowo malownicze formy. To właśnie kłody drewna są szczególną ostoją dla grzybów i mykolodzy apelują o ich pozostawianie w lesie, bowiem żywią i wspomagają dziesiątki innych organizmów. Tym samym biocenoza to dynamiczny związek flory, fauny i fungi.”

dr Marta Wrzosek

prezes Polskiego Towarzystwa Mykologicznego

 

 

2018-11-13 - Zapraszamy na wykład otwarty 'Fascynujący świat grzybów' godz. 17:00

 

 

 

2018-09-16 - URODZINY BOTANIKA I IV EDYCJA FESTIWALU HERBATY ZAPARZAJ! w dniach 15-16.09.2018 godz 9:00-17:00

Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zaprasza na Urodziny Botanika i IV edycję Festiwalu Herbaty Zaparzaj! w dniach 15-16 września 2018 r., godz. 9:00 – 17:00. W programie m.in. wystawy, wykłady i degustacje.

 

Dnia 15.09 sobota

1000 – 1700  Festiwal Herbaty Zaparzaj!wykłady, warsztaty i degustacje herbaciane

 

900 – 1900  Wystawa fotografii „Grzyby – mistrzowskie rzeźby natury” (Pawilon Ekspozycyjno-Dydaktyczny)

 

900 – 1700  Wystawa Grzybów „Grzyby naszych lasów” (Pawilon Ekspozycyjno-Dydaktyczny OB)

 

1100 – 1600  Zajęcia edukacyjne „Poznawanie przyrody przez zabawę” - Ogród Botaniczny UAM (przy Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym)

 

 900 – 1700  Stoiska rękodzieła

 

 

 

 

Dnia 16.09 niedziela

 

1000 – 1700  Festiwal  Herbaty Zaparzaj!wykłady, warsztaty i degustacje herbaciane

 

900 – 1900  Wystawa fotografii „Grzyby – mistrzowskie rzeźby natury” (Pawilon Ekspozycyjno-Dydaktyczny)

 

900 – 1700  Wystawa Grzybów „Grzyby naszych lasów” (Pawilon Ekspozycyjno-Dydaktyczny OB)

 

1100 – 1600 Zajęcia edukacyjne „Poznawanie przyrody przez zabawę” (przy Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym)

 

1600 – 1700  „Wiersze z ławeczką w tle” – spotkanie poetycko-muzyczne z cyklu „Ławeczka literacka”

 

900 – 1700  Stoiska rękodzieła

2018-09-02 - wystawa Wszystkie Ogrody Świata 01.05 - 02.09.2018

Na wystawę „Ogrody świata” złożyło się 78 fotografii spośród blisko dwudziestu tysięcy obrazów nadesłanych niemal ze wszystkich zakątków świata na konkurs International Garden Photographer of the Year organizowany już po raz ósmy przez Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew. Prezentowane fotografie to finałowe prace oraz te, które zostały wysoko ocenione w różnych kategoriach, m.in. Piękno roślin, Dzikie życie w ogrodzie, Zieleń w mieście, Szczodra Ziemia, Chwile wytchnienia i in. Zdjęcia prezentowane na tej wystawie odsłaniają nie tylko piękno ogrodów, kwiatów, drzew, krajobrazów, ale również miejskich oaz zieleni – parków, skwerów, zieleńców oraz ogródków działkowych. Jedne są ciekawe ze względu na miejsce ich zrobienia, inne intrygują grą świateł i cieni, jeszcze inne zadziwiają ujęciem tematu czy samą techniką wykonania. Te z kategorii Wildlife in the Garden (Dzikie życie w ogrodzie) pokazują nam różnorodność gatunków zwierząt, a te z kategorii Greening the City (Zieleń w mieście) są przykładami, jak w miastach można ciekawie zaaranżować najmniejsze skrawki ziemi.

serdecznie zapraszamy

 

 

 

2018-08-26 - NATURA-CZAS-CZŁOWIEK wystawa lipiec/sierpień 2018

Wystawa rzeźb Jerzego Wiesława Hęciaka Ogród Botaniczny UAM

NATURA – CZAS – CZŁOWIEK

lipiec/sierpień 2018

 

 

Informacja o autorze

 

Jerzy Wiesław Hęciak

 • miasto korzeni         - Poznań
 • miasto młodości      - Mosina
 • miasto tymczasowe - Siedlce
 • przyrodnik z przekonania, biolog z wykształcenia
 • artysta nieprofesjonalny
 • chirurg drzew w stanie spoczynku (były tzw. „ogrodnik miejski”)
 • stworzył kilka założeń ogrodowych
 • działacz Polskiego Klubu Ekologicznego od 1986 r.
 • stypendysta Prezydenta m. Siedlce w 2007 r.
 • laureat Polskiej Niezapominajki 2011 r.
 • hobbysta – kaktusiarz od 60 lat związany z Ogrodem Botanicznym w rodzinnym mieście Poznaniu

 

 

Autor jest biologiem z wykształcenia. W sferze jego zainteresowań znajdują się zagadnienia architektury zieleni i krajobrazu oraz ekologii miast i ochrony przyrody. Jako tzw. ogrodnik miejski zajmował się  leczeniem (chirurgia) drzew. To poniekąd przyczyniło się do podjęcia poszukiwań możliwości wypowiedzi poprzez rzeźbę. Rzeźbiarz profesjonalny pracuje w drewnie jednorodnym, wysezonowanym.

Prezentowane prace to głównie artefakty z udziałem m. in. grzybów, owadów jak również … człowieka.

Cel przyświecający autorowi to uświadomienie społeczeństwu doli i niedoli drzew skazanych na koegzystencję z człowiekiem.

 

            Rzeźby na www.artefactum.complex.design.pl