AKTUALNOŚCI

2022-02-08 - Ogród Botaniczny w Polsacie

Ukazał się materiał z wizyty ekipy pracującej przy produkcji programu "Z klimatem i z pasją", emitowanego w Polsat News. Pani Dyrektor oraz nasza koleżanka z Działu Edukacji rozmawiały z panią Marią Sikorską - autorką i prowadzącą programu - opowiadając o pszczołach i wspieraniu bioróżnorodności. Zapraszamy do oglądania.

 

Z klimatem i z pasją - Odcinek 1 - polsatboxgo.pl

2022-01-30 - Silny wiatr
UWAGA!
W dniu dzisiejszym - NIEDZIELA 30 stycznia - Ogród jest zamknięty z powodu silnego wiatru.
 
 
2021-11-22 - Nowa wystawa plenerowa

Od 20 listopada 2021 r. w alei ambrowcowej (na lewo od wejścia głównego) na wielkoformatowych planszach oglądać można wystawę podsumowującą projekt pt.

 

FLORINTEGRAL – ZINTEGROWANA OCHRONA IN SITUEX SITU RZADKICH, ZAGROŻONYCH I PRIORYTETOWYCH GATUNKÓW FLORY NA TERENIE POLSKI

 

  

Celem projektu, realizowanego w latach 2018-2021, była poprawa stanu ochrony najcenniejszych gatunków roślin w Polsce poprzez integrację działań stosowanych w czynnej ochronie przyrody.

Przedmiotem ochrony zostało objętych 31 rzadkich i zagrożonych krajowych gatunków roślin naczyniowych, w tym:
- 29 objętych ochroną prawną,
- 28 zagrożonych lub narażonych na wyginięcie w Polsce,
- 2 endemity (tj. występujące tylko w Polsce),
- 6 subendemitów (tj. mających w Polsce główne miejsce występowania),
- 14 reliktów (tj. będących u nas pamiątką po szacie roślinnej z czasów prehistorycznych).

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zwiedzania wystawy, która poza ogromną porcją wiedzy i informacji o tym, jak chroni się w bankach nasion i bankach DNA zagrożone rośliny, dostarcza dużych wrażeń estetycznych.

 

Ekspozycja została przygotowana z dużą dbałością o detale i merytoryczny przekaz opracowany przez ekspertów realizujących projekt.

 

Realizatorami projektu, były zespoły z PAN Ogrodu Botanicznego - CZRB w Powsinie, Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie i Mikołowie, Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie oraz Ogrodu Botanicznego UAM i Wydziału Biologii UAM w Poznaniu.

 

Projekt został dofinansowany z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko" na lata 2014–2020 dla osi priorytetowej II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu".

Wystawa dostępna w godzinach otwarcia Ogrodu.

 

 

 

2021-09-13 - Noc Naukowców 2021

W ramach Nocy Naukowców 2021 w Ogrodzie odbędą się wydarzenia edukacyjne.
Szczegółowe informacje można znaleźć
tutaj.

 

 

2021-09-08 - Jesienne zajęcia edukacyjne w Botaniku

 

Grupy zorganizowane zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą edukacyjną.

 

 

 

2021-07-15 - KOMUNIKAT

Jest nam niezmiernie przykro, ale musimy przypomnieć, że rośliny znajdujące się w kolekcjach Ogrodu Botanicznego są własnością UAM, a ich wykopywanie i wynoszenie jest działaniem na szkodę Uczelni i zgodnie z przepisami prawa stanowi wykroczenie lub przestępstwo.

Komponowanie i obsadzanie rabat jest związane zarówno z wysokimi kosztami, jak i wysiłkiem  naszych pracowników, którzy dokładają starań, by każdy pobyt w Ogrodzie dostarczył wspaniałych doświadczeń estetycznych. Jednocześnie w naszych kolekcjach znajdują się również rośliny rzadkie i chronione, służące edukacji, pozyskiwaniu nasion do rozmnażania i wymiany z innymi jednostkami, a w konsekwencji ochronie gatunkowej.

Apelujemy do wszystkich Państwa, aby nie pozostawać obojętnym i reagować na akty wandalizmu i kradzieży.

 

2021-07-13 - Liliowce i róże

Lipiec to czas kwitnienia liliowców i róż. Zapraszamy do Ogrodu, gdzie aktualnie obie nasze kolekcje prezentują się zachwycająco.

 

Nasza kolekcja liliowców jest bardzo liczna - możecie tutaj Państwo podziwiać aż 280 odmian tych roślin. Rośliny rosną w różnych miejscach w Ogrodzie, przeważnie blisko ścieżek tak, aby bez przeszkód można było podziwiać je z bliska. Znajdują się tutaj zarówno rośliny o kwiatach najróżniejszych barw i kształtów.

 

Choć kolekcja róż liczy mniej odmian - 29 - to może się szczycić imponującą liczbą niemal 3 000 roślin. Różanka zaprojektowana została na planie półkola i jest jednym z ulubionych miejsc naszych Gości. Róże posadzone zostały w harmonijnym układzie kolorystycznym od najjaśniejszych do najciemniejszych.

 

Pogoda dopisuje, to idealny czas na letnie spacery pośród zieleni i pięknych kwiatów.

 

 

 

2021-06-24 - Pozytywnie

Załoga Zespołu Szkół nr 110 w Poznaniu przygotowała sympatyczny film. Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy się przyczynić do jego powstania, umożliwiając zorganizowanie nagrania w Ogrodzie. Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do oglądania :)

2021-06-16 - Labirynt wśród traw

Zapraszamy do zabawy w labiryncie wykoszonym w morzu traw zdobionym rozmaitymi kwiatami ;) Przygotowaliśmy ścieżkę edukacyjną, która pozwoli poznać wiele roślin miododajnych, grających dużą rolę w owadzim menu.

 

Więcej informacji

 

2021-05-20 - Projekt

Celem projektu jest zaprezentowanie w formie króciutkich (a niekiedy trochę dłuższych) czytań performatywnych współczesnych wierszy. Uczestnikiem lub uczestniczką tego wydarzenia będzie mogła stać się każda osoba. Na wydarzeniach nie przewidujemy tradycyjnej widowni, nie sprzedajemy też biletów, a o dokładnym czasie jego trwania zdecydujecie sami. Dla tych osób, którym nie uda się spotkać aktora lub aktorki albo też same będą chciały zapoznać się z wierszami przygotowaliśmy małe parkowe instalacje z poezją.

 

Projekt „Wiersze w parkach” jest zaproszeniem do spotkań na wielu płaszczyznach, m.in. spotkań pokoleń, spotkań z poezją, spotkań odmiennych refleksji. A każde z nich odbędzie się w przyjaznej przestrzeni poznańskich parków.

 

Wiek adresata: bez ograniczeń

 

 

Fot. Maciej Zakrzewski

 

 

Czytania performatywne w Ogrodzie Botanicznym UAM odbywać się będą w obrębie Różanki w następujących terminach:

 

  • środa, 26.05, g. 10:00-12:00

Spacer z poezją Michała Zabłockiego

czyta: Katarzyna Węglicka

 

  • czwartek, 27.05, g. 10:00-12:00

Cały rok w jednym parku według Agnieszki Wolny-Hamkało

czyta: Maciej Hązła

 

  • sobota, 29.05, g. 12:00-14:00

Poetyckie okolice Joanny Pollakówny

czyta: Barbara Krasińska

 

  • sobota, 29.05, g. 15:00-17:00

Przechadzki z wierszami Jerzego Ficowskiego

czyta: Oliwia Nazimek

 

 

Projekt „Wiersze w parkach” odbywa się w ramach 23. festiwalu Biennale Sztuki dla Dziecka w dniach 24-30 maja 2021. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Cieszymy się, że możemy stać się jego częścią.

 

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie wydarzenia. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się tutaj.

 

Fot. Maciej Zakrzewski