AKTUALNOŚCI

2021-05-20 - Projekt

Celem projektu jest zaprezentowanie w formie króciutkich (a niekiedy trochę dłuższych) czytań performatywnych współczesnych wierszy. Uczestnikiem lub uczestniczką tego wydarzenia będzie mogła stać się każda osoba. Na wydarzeniach nie przewidujemy tradycyjnej widowni, nie sprzedajemy też biletów, a o dokładnym czasie jego trwania zdecydujecie sami. Dla tych osób, którym nie uda się spotkać aktora lub aktorki albo też same będą chciały zapoznać się z wierszami przygotowaliśmy małe parkowe instalacje z poezją.

 

Projekt „Wiersze w parkach” jest zaproszeniem do spotkań na wielu płaszczyznach, m.in. spotkań pokoleń, spotkań z poezją, spotkań odmiennych refleksji. A każde z nich odbędzie się w przyjaznej przestrzeni poznańskich parków.

 

Wiek adresata: bez ograniczeń

 

 

Fot. Maciej Zakrzewski

 

 

Czytania performatywne w Ogrodzie Botanicznym UAM odbywać się będą w obrębie Różanki w następujących terminach:

 

  • środa, 26.05, g. 10:00-12:00

Spacer z poezją Michała Zabłockiego

czyta: Katarzyna Węglicka

 

  • czwartek, 27.05, g. 10:00-12:00

Cały rok w jednym parku według Agnieszki Wolny-Hamkało

czyta: Maciej Hązła

 

  • sobota, 29.05, g. 12:00-14:00

Poetyckie okolice Joanny Pollakówny

czyta: Barbara Krasińska

 

  • sobota, 29.05, g. 15:00-17:00

Przechadzki z wierszami Jerzego Ficowskiego

czyta: Oliwia Nazimek

 

 

Projekt „Wiersze w parkach” odbywa się w ramach 23. festiwalu Biennale Sztuki dla Dziecka w dniach 24-30 maja 2021. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Cieszymy się, że możemy stać się jego częścią.

 

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie wydarzenia. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się tutaj.

 

Fot. Maciej Zakrzewski

 

2021-04-30 - Krwiobus

3 maja od godziny 10:00 do godziny 15:00 w Botaniku będzie stacjonował mobilny punkt poboru krwi.

 

Na wszystkich, którzy chcą wesprzeć tą szlachetną inicjatywę, jaką jest krwiodawstwo, krwiobus będzie czekał na parkingu przy portierni wjazdowej.

 

2021-04-27 - Uwaga! Dzikie zwierzęta.

Informujemy, że na teren Ogrodu Botanicznego UAM dostają się dzikie zwierzęta, w tym m.in. sarny, lisy i dziki.

Sytuacje takie, zgodnie z procedurami, są zgłaszane odpowiednim służbom.

Zwracamy uwagę, że zwierzęta, jeśli poczują się zagrożone, mogą zaatakować.

Nie wolno do nich podchodzić, fotografować i straszyć. Pod żadnym pozorem nie dokarmiać!

W przypadku spotkania dzikich zwierząt należy zachować szczególną ostrożność i spokojnie się oddalić.

 

2021-04-08 - Szukamy pierwiosnków!

Szukamy pierwiosnków!

 

Wiosenna pogoda skłania do wyjścia na łono natury. Przy okazji można przyczynić się do rozwoju nauki. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w projekcie, dotyczącym pierwiosnka lekarskiego (Primula veris L.), prowadzonym na zasadach citizen science, realizowanym przez Uniwersytet w Tartu przy współpracy z licznymi partnerami z całej Europy.

 

Projekt polega na zaangażowaniu społeczeństwa w wyszukiwanie stanowisk pierwiosnka lekarskiego, aby zdobyć wiedzę o stanie tej rośliny i jej siedlisk w Europie i poszczególnych krajach, oraz poznać rozpowszechnienie jej dwóch fenotypów.

 

W Ogrodzie Botanicznym UAM właśnie zakwitły pierwsze okazy.

 

 

Nawet jeżeli Twoja znajomość rodzimej flory wiosennej nie jest duża, nie obawiaj się, i tak możesz przyłączyć się do inicjatywy. Przeprowadzenie obserwacji jest proste, a instrukcje są szczegółowe. Wystarczy, że zapoznasz się uważnie z informacjami umieszczonymi na stronie kampanii https://nurmenukk.ee/. Tam też znajdziesz więcej informacji o idei projektu i pierwszych wynikach.

  

 

 

 

2021-03-23 - Bratki przy Collegium Minus

W dniu dzisiejszym nasi pracownicy z zaangażowaniem przygotowywali kompozycję z bratków, by wprowadzić trochę kolorów w otoczenie Collegium Minus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Te odporne na chłody, wdzięczne rośliny idealnie nadają się do tworzenia wiosennych rabat, a ponieważ kwitną nawet dwa miesiące, będą zdobić Collegium Minus jeszcze długi czas. Zachęcamy do wykorzystywania bratków w przydomowych kompozycjach!

 

  

 

2021-02-23 - Pierwsze geofity

Kilka ciepłych, słonecznych dni po odpuszczeniu mrozów, a my już możemy cieszyć oczy widokiem pojawiających się geofitów. W Ogrodzie kwitną już pierwsze przebiśniegi. Zakwitły także ranniki i kilka pierwszych krokusów :) Lada dzień spodziewamy się rozwinięcia kwiatów przez wawrzynki. Aura zachęca do spacerów, które umilają wiosennie brzmiące odgłosy ptaków :) Nad głowami lecą klucze gęsi, żurawie. Donośnie rozbrzmiewa radosny chichot dzięcioła zielonego. Zapraszamy do spędzania czasu w Ogrodzie, tym bardziej, że wydłużyliśmy godziny otwarcia Ogrodu. Aktualnie można nas odwiedzać już o godz.: 9:00, a bramy zamykamy dopiero o 17:00. Do zobaczenia na ogrodowych ścieżkach!

 

 

2021-01-27 - Owoce i ptaki w ogrodach

Ogrody, zarówno te przydomowe jak i botaniczne oraz parki miejskie to oazy zieleni w miastach. Nie tylko korzystnie wpływają na nasze dobre samopoczucie, ale i mają kluczowe znaczenie dla wielu zwierząt. Zimą szczególnej wartości nabierają wszystkie rośliny, które wydają mniej lub bardziej mięsiste owoce. Liliowe, ogniste bądź czerwone perełki, odznaczające się na szarawym tle bezlistnej roślinności, cieszą nasze oczy i przepięknie dekorują ogrody. Ale jeszcze istotniejsza jest ich rola w zimowym jadłospisie wielu gatunków ptaków. Obserwacja buszujących w gąszczu gałązek skrzydlatych mieszkańców naszych ogrodów i rozgryzanie ich relacji społecznych, dostarcza wiele radości. I uczy. Uczy miłości i szacunku do przyrody oraz wrażliwości względem mniejszych istot.

 

Czarny bez to nie tylko roślina o właściwościach wykorzystywanych w ziołolecznictwie i wspomagająca naszą odporność. To też przysmak kosów i drozdów. Urokliwe rajskie jabłuszka zdobiące zimą drzewka, zwabią przepadające za nimi kosy i kwiczoły. W okolicy krzewów dzikiej róży czy jarząbu nie zabraknie także rudzika. Ponadto, nasionka róż są chętnie wyjadane przez dzwońce. Owocami poczęstować się mogą także sikory oraz wróble. Jeśli dopisze nam szczęście, odwiedzi nas stadko gili. A może pojawi się wyczekiwany gość z północy – jemiołuszka? W Ogrodzie Botanicznym UAM w Poznaniu posiadamy bogatą kolekcję roślin owocujących, których owoce zdobią park przez całą zimę (a przynajmniej do momentu, aż nie zostaną objedzone przez naszych drobnych mieszkańców) i zapewniają ptakom pokarm. Wiele ptaków przylatuje posilać się u nas. Widzieliśmy tu już kwiczoły, kosy, rudziki, gile, odwiedzały nas także jemiołuszki i droździki, a rajskie jabłuszka objadały również sójki.

 

Zazdrościcie? Nic trudnego! Zadbajcie o rośliny w Waszym sąsiedztwie, posadźcie rośliny owocujące (bez czarny, irgę, rokitnik, berberys) i wyczekujcie pierwszych odwiedzin skrzydlatych sąsiadów. Warto posiadać takie rośliny w Ogrodzie. Z ich owoców a czasem i kwiatów możemy skorzystać także my. Piliście syrop z kwiatów czarnego bzu? Mniam! Jedliście konfiturę z płatków róży czy dżem z owoców aronii i jarzębiny? A jeśli ktoś nie posiada w okolicy drzew lub krzewów owocowych, albo znajduje się na etapie oczekiwania na pierwsze owocowanie, zapraszamy na spacery i do prowadzenia obserwacji ornitologicznych w Ogrodzie. Choć za chęci do pozowania do zdjęć i kaprysy naszych opierzonych gwiazd nie odpowiadamy ;)

 

A jeśli już mowa o obserwacjach ornitologicznych to gorąco zachęcamy do włączenia się w zimowe ptakoliczenie z dystansu, które odbywać się będzie w dniach 29 - 31 stycznia :) Szczegóły akcji

 

 
     
 
Samiec i samica kosa (Turdus merula)   Samica kosa (Turdus merula)

 

 

 

2021-01-08 - Ogród Botaniczny jest otwarty

Szanowni Państwo, Ogród Botaniczny został otwarty dla Zwiedzających. Zapraszamy.

2021-01-07 - Zamknięcie Ogrodu do odwołania

W dniu dzisiejszym, tj. 07.01.2021 r., na terenie Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu pojawiły się dziki. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo osób odwiedzających Ogród, placówka pozostaje zamknięta do odwołania.

 

 

2020-12-18 - Na Święta

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składamy Państwu serdeczne życzenia :)