AKTUALNOŚCI

2023-07-03 - Ławeczka literacka

2023-06-07 - Ławeczka literacka

2023-06-05 - Dzień Ochrony Środowiska w Ogrodzie Botanicznym UAM!

 

  

Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania wraz z Ogrodem Botanicznym UAM serdecznie zapraszają do udziału w Dniu Ochrony Środowiska.

 

Światowy Dzień Ochrony Środowiska został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku. Głównym celem obchodów Dnia, było zwrócenie uwagi międzynarodowych społeczeństw na globalna współpracę we wspólnym dążeniu do zmniejszenia zanieczyszczeń.

 

Znajdziecie Nas, na polanie piknikowej naprzeciwko głównego wejścia. Do zobaczenia!

2023-04-18 - Zielony Poznań - 30 lat konkursu

 

W roku 2023 obchodzić będziemy jubileusz 30 edycji konkursu "Zielony Poznań". Takie święto zobowiązuje do dołożenia szczególnych starań o zielone przestrzenie na balkonach, tarasach, ogrodach i innych zielonych zakątkach.


Z myślą o wszystkich poznaniankach i poznaniakach zakochanych w swoich zielonych oazach przygotowujemy specjalny program spotkań podczas tradycyjnej już zielonej majówki.

 

Wydarzenie odbędzie się w dniu 6 maja w Parku Wilsona.

 

Na wszystkich zainteresowanych czekać będą inspirujące warsztaty, pokazy, koncert, wspólne malowanie i wiele, wiele innych atrakcji.

 

Zaplanowane działania mają pokazać jak zacząć przygodę z ekologią, bioróżnorodnością oraz sposobem zagospodarowania wód opadowych.

 

Mieszkańcy miasta Poznania i uczestnicy konkursu zainspirowani wiedzą z warsztatów, będą mogli zrealizować własne udane "zielone" aranżacje w swoich domach czy ogrodach.
Szczegółowy program wydarzenia na stronach internetowych - czekamy na Was!

 

 

Konkurs Zielony Poznań

 

Akademia Zielony Poznań

 

 

Program wydarzeń imprezy

 

Zielona wymiana roślin - regulamin

 

 

2023-04-05 - Ławeczka literacka

2023-02-22 - Podsumowanie Ptakoliczenia 2023

Choć w naszym Ogrodzie widać już (i słychać!) wiosnę, nadal wspominamy tegoroczne, bardzo udane i sympatyczne Zimowe Ptakoliczenie. W naszej ogrodowej wycieczce wzięło udział 13 uczestników, a udało nam się zaobserwować 237 ptaków z 18 gatunków. Swoje wdzięczne sylwetki zaprezentowały nam: bogatka, czarnogłówka, dzięcioł duży, gawron, gęgawa, grubodziób, jastrząb, kos, kowalik, kwiczoł, modraszka, paszkot, sosnówka, sójka, sroka, wrona siwa, zięba. Aż do ostatniej chwili ukrywał się raniuszek, który pozwolił nam sie zobaczyć na samym końcu - tuż koło Pawilonu Ekspozycyjno-Dydaktycznego.

 

Zbiorcze wyniki dla całej Polski można zobaczyć na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP)

 

2023-01-17 - Zimowe Ptakoliczenie w Ogrodzie Botanicznym

Serdecznie zapraszamy na wycieczkę ornitologiczną po Ogrodzie Botanicznym, która odbędzie się w ramach ogólnopolskiej akcji – Zimowe Ptakoliczenie 2023.

 

Spotkamy się w piątek 27.01.2023, o godz. 9:00 przy bramie głównej Ogrodu Botanicznego. Podczas około dwugodzinnego spaceru postaramy się zaobserwować jak najwięcej ptaków. Wyniki naszych obserwacji zostaną przesłane do koordynatora akcji - Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Zimowe Ptakoliczenie odbywa się tradycyjnie w ostatni weekend stycznia, a w tym roku obchodzimy 19 „urodziny” tej imprezy.

 

Osoby chętne do wzięcia udziału w naszej wycieczce prosimy o wcześniejsze zapisy, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona. Zapraszamy osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 10 lat wraz z opiekunami.

Zainteresowani mogą zgłaszać się e-mailowo: krylas(at)amu.edu.pl  lub telefonicznie: 61-829-2004.
Zapisujące się osoby prosimy o informację, czy posiadają własne lornetki.

 

2022-12-31 - Życzenia świąteczne

2022-12-30 - Podziel się fasolą: nauka z udziałem obywateli

Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w projekcie naukowym związanym z uprawą fasoli.

 

W ramach udziału w eksperymencie, otrzymają Państwo nasiona różnych odmian fasoli z przeznaczeniem do uprawy we własnym ogródku.

 

Szczegóły pod linkiem:

https://www.pulsesincrease.eu/pl/experiment

 

 yt

 

 

 

2022-11-28 - Nowa wystawa plenerowa

Serdecznie zapraszamy do Ogrodu Botanicznego UAM na wystawę plenerową „Woda w ogrodzie – zaproszenie dla dzikiej przyrody”. Wielkoformatowe tablice z pięknymi zdjęciami prezentują szczególnie dekoracyjne, a jednocześnie rodzime i cenne dla naszej przyrody gatunki roślin, które możemy zaprosić do oczka wodnego w swoim ogródku. Wystawa wprowadza nas także w tematykę problemów wodnych, m.in. suszy oraz zmian klimatycznych, których skutki odczuwamy w Polsce już od jakiegoś czasu. Podpowiadamy jak można racjonalnie zagospodarować wodę deszczową, aby nieco zminimalizować te problemy, a przy okazji stworzyć atrakcyjne dla ludzi i ważne dla przyrody zakątki.

 Wystawa składa się z 31 tablic, które układają się w ścieżkę od furtki przy parkingu (wjazd obok Technikum Energetycznego) w stronę bramy głównej, a następnie przez plac, w kierunku Pawilonu Ekspozycyjno-Dydaktycznego.

Wystawa została zrealizowana w ramach przedsięwzięcia: „Oczka wodne w ogrodach jako forma ochrony bioróżnorodności i zasobów wodnych – wystawa edukacyjna w Ogrodzie Botanicznym UAM w Poznaniu”, dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

 

 

Lokalizacja wystawy zaznaczona na czerwono: