AKTUALNOŚCI

2023-01-17 - Zimowe Ptakoliczenie w Ogrodzie Botanicznym

Serdecznie zapraszamy na wycieczkę ornitologiczną po Ogrodzie Botanicznym, która odbędzie się w ramach ogólnopolskiej akcji – Zimowe Ptakoliczenie 2023.

 

Spotkamy się w piątek 27.01.2023, o godz. 9:00 przy bramie głównej Ogrodu Botanicznego. Podczas około dwugodzinnego spaceru postaramy się zaobserwować jak najwięcej ptaków. Wyniki naszych obserwacji zostaną przesłane do koordynatora akcji - Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Zimowe Ptakoliczenie odbywa się tradycyjnie w ostatni weekend stycznia, a w tym roku obchodzimy 19 „urodziny” tej imprezy.

 

Osoby chętne do wzięcia udziału w naszej wycieczce prosimy o wcześniejsze zapisy, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona. Zapraszamy osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 10 lat wraz z opiekunami.

Zainteresowani mogą zgłaszać się e-mailowo: krylas@amu.edu.pl  lub telefonicznie: 61-829-2004.
Zapisujące się osoby prosimy o informację, czy posiadają własne lornetki.

 

2023-01-16 - Światowy Dzień Mokradeł

2 lutego jest obchodzony Światowy Dzień Mokradeł. Z okazji tego święta na całym świecie organizowane są wydarzenia mające na celu podniesienie świadomości społecznej na temat przyrodniczej i gospodarczej roli terenów podmokłych. Tegoroczne hasło brzmi „Już czas na przywrócenie mokradeł”. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami z zakresu ochrony mokradeł zamieszczonymi na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

 

 

 

2022-12-31 - Życzenia świąteczne

2022-12-30 - Podziel się fasolą: nauka z udziałem obywateli

Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w projekcie naukowym związanym z uprawą fasoli.

 

W ramach udziału w eksperymencie, otrzymają Państwo nasiona różnych odmian fasoli z przeznaczeniem do uprawy we własnym ogródku.

 

Szczegóły pod linkiem:

https://www.pulsesincrease.eu/pl/experiment

 

 

 

2022-11-28 - Nowa wystawa plenerowa

Serdecznie zapraszamy do Ogrodu Botanicznego UAM na wystawę plenerową „Woda w ogrodzie – zaproszenie dla dzikiej przyrody”. Wielkoformatowe tablice z pięknymi zdjęciami prezentują szczególnie dekoracyjne, a jednocześnie rodzime i cenne dla naszej przyrody gatunki roślin, które możemy zaprosić do oczka wodnego w swoim ogródku. Wystawa wprowadza nas także w tematykę problemów wodnych, m.in. suszy oraz zmian klimatycznych, których skutki odczuwamy w Polsce już od jakiegoś czasu. Podpowiadamy jak można racjonalnie zagospodarować wodę deszczową, aby nieco zminimalizować te problemy, a przy okazji stworzyć atrakcyjne dla ludzi i ważne dla przyrody zakątki.

 Wystawa składa się z 31 tablic, które układają się w ścieżkę od furtki przy parkingu (wjazd obok Technikum Energetycznego) w stronę bramy głównej, a następnie przez plac, w kierunku Pawilonu Ekspozycyjno-Dydaktycznego.

Wystawa została zrealizowana w ramach przedsięwzięcia: „Oczka wodne w ogrodach jako forma ochrony bioróżnorodności i zasobów wodnych – wystawa edukacyjna w Ogrodzie Botanicznym UAM w Poznaniu”, dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

 

 

Lokalizacja wystawy zaznaczona na czerwono: 

 

 

2022-09-02 - Wystawa grzybów

W dniach 17-18 września zapraszamy do Ogrodu na wystawę pt. "Grzyby naszych lasów". Na tarasie Pawilonu Ekspozycyjno-Dydaktycznego zostaną zgromadzone żywe okazy grzybów. Przez cały weekend pasjonaci grzybobrania będa mieli okazję do rozmowy z grzyboznawcą, a w godzinach 11:00-16:00 dzieci będą mogły wziąć udział w konkursach i zabawach przyrodniczych zorganizowanych przez Dział Edukacji Ogrodu Botanicznego UAM oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

 

2022-08-26 - Uroczystości pogrzebowe prof. zw. dr hab. Aleksandra Łukasiewicza w dniu 26.08.2022

 

 

Z głębokim żalem zawiadamiamy,

że w dniu 19 sierpnia 2022 roku zmarł

 

 

prof. zw. dr hab. Aleksander Łukasiewicz

emerytowany Profesor

Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

 

dyrektor Ogrodu Botanicznego UAM w latach 1968-2000,

przewodniczący Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w latach 1975-1996

odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Palmae Universitatis Studiorum Posnaniensis, Odznaką Honorową Miasta Poznania

 

W osobie Pana Profesora żegnamy wybitnego i cenionego specjalistę

 z zakresu ogrodnictwa i biologii roślin,

propagatora tworzenia ogrodów botanicznych i rozwoju zieleni miejskiej.

 

Rodzinie i Najbliższym Pana Profesora

wyrazy współczucia składają

 

Rektor i Senat

Dziekan i Rada Wydziału Biologii

Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

 

 

Ostatnie pożegnanie śp. Pana prof. Aleksandra Łukasiewicza odbędzie się 26 sierpnia 2022 roku. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się Mszą św. w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, ul. Nowina 1 w Poznaniu o godz. 12.00, po której nastąpi ceremonia pogrzebowa na cmentarzu parafialnym.

2022-08-23 - Non omnis moriar

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 19 sierpnia br. zmarł

Pan profesor zwyczajny dr hab. Aleksander Łukasiewicz

(1924-2022)

wieloletni dyrektor Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu.

 

 

Z wykształcenia rolnik i botanik, Pan Profesor Łukasiewicz był zawodowo związany z „Botanikiem” od 1951 roku jako pracownik naukowo-dydaktyczny. Pracę naukową łączył wtedy z opieką merytoryczną nad wszystkimi działami Ogrodu i z funkcjami administracyjnymi. W 1952 r., z uwagi na zbyt duże obciążenie zawodowe ówczesnego dyrektora Ogrodu Pana Prof. Zygmunta Czubińskiego, Pan Prof. Łukasiewicz został bezpośrednim kierownikiem Jednostki, także po śmierci prof. Czubińskiego w 1967 roku. W 1981 roku nominowano go na dyrektora Ogrodu i funkcję tę sprawował aż do emerytury w 2000 roku. Dzięki jego zaangażowaniu i ciężkiej pracy nastąpiła odbudowa i rozwój zniszczonej po II wojnie światowej w 80% kolekcji roślinnej Ogrodu.


Nie sposób wymienić wszystkich zasług Pana Profesora dla Ogrodu. Udało mu się dwukrotnie powiększyć jego powierzchnię o nowe tereny, dla których razem z Panem mgr inż. Stanisławem Raczkowskim opracowali projekt zagospodarowania. Od podstaw stworzył gospodarczą i naukową bazę Ogrodu. Pod kierownictwem Pana Profesora Łukasiewicza przebudowano Działy Systematyczny, Biologii oraz Geografii Roślin, powiększając ich kolekcje roślinne, kształtując odpowiednie dla nich warunki glebowe i wprowadzając nowy układ w postaci regularnych poletek. Zmodernizowany został także centralny Dział Ozdobny, wybudowano akwen dla roślin wodnych i błotnych oraz założono kwaterę rzadkich i ginących roślin mezofilnych, a dla roślin psammofilnych została usypana wydma. Pan Profesor przyczynił się także do rozbudowy infrastruktury Ogrodu w postaci budynków gospodarczych oraz pracowni i pomieszczeń dla pracowników naukowych, szklarni i dróg.

 

Prawdziwą perełką i spuścizną po Panu Profesorze pozostanie Alpinarium Ogrodu Botanicznego. O ogromie wykonanej przez niego pracy świadczy fakt, że gruntowana przebudowa i rozbudowa istniejącego wcześniej niewielkiego Alpinarium zajęła mu 32 lata (1968-2000). W tym czasie powierzchnię tego Działu zwiększono z ok. 500 m2 do ok. 5000 m2. Aby zapewnić korzystniejsze warunki dla rozwoju wzbogaconej kolekcji roślin górskich sprowadzono 3000 ton materiału skalnego i dowieziono duże ilości żyznej ziemi. Na uznanie zasługuje fakt, że prace te wykonano w większości ręcznie, opracowując oryginalne rozwiązania przy budowie jak i tworzeniu siedlisk dla roślin. Pan Profesor nie tylko był autorem koncepcji nowego Alpinarium, ale także stale uczestniczył w jego budowie.

 

Jego staraniom zawdzięczamy ponadto możliwość podziwiania w Ogrodzie największego głazu narzutowego w Polsce oraz wielu eratyków (kamieni narzutowych) ustawionych na jego terenie.

 

 

Profesor Łukasiewicz pozostawił po sobie bogaty dorobek w postaci licznych publikacji z zakresu introdukcji i aklimatyzacji roślin, morfologii i rozwoju organów podziemnych i nadziemnych roślin, terenów zieleni i kształtowania środowiska przyrodniczego w aglomeracjach miejskich oraz ogrodów botanicznych i kwiaciarstwa. Jest autorem min. wielokrotnie wznawianego „Przewodnika po Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu”.

 

Przez wiele lat sprawował funkcję Przewodniczącego Komisji Ogrodów Botanicznych przy Komitecie Botaniki PAN. Był też współtwórcą i organizatorem programu budowy nowych ogrodów botanicznych w Polsce. Przynależał i pełnił funkcje w wielu Towarzystwach Naukowych takich jak Poznański Oddział „Polskiego Towarzystwa Botanicznego”, Komisja Biologiczna „Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk” czy „Stowarzyszenie Naukowego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa”. Był członkiem Rady Naukowej Ogrodów Botanicznych Uniwersytetów Warszawskiego, Wrocławskiego oraz Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Ogrodów Botanicznych w Powsinie i Łodzi oraz Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku. Należał też do Rady Redakcyjnej Sekcji Dendrologicznej Polskiego Towarzystwa Botanicznego i publikacji Arboretum Kórnickiego. Był ekspertem w zakresie przestrzennego rozwoju i zagospodarowania zieleni w aglomeracjach miejskiej. Pełnił tez funkcje w „Poznańskim Komitecie Ochrony Środowiska” oraz w Komisji ds. Ochrony Zieleni przy „Poznańskim Komitecie Ochrony Środowiska Człowieka”.

 

Dzięki jego staraniom, w 1981 roku, Ogród uzyskał status międzywydziałowej jednostki uniwersyteckiej z odrębnym budżetem, statutem i Radą Naukową, naukowo i dydaktycznie związanym z ówczesnym Wydziałem Biologii i Nauk o Ziemi, a dzisiaj z Wydziałem Biologii.

 

W uznaniu zasług Pan Profesor został odznaczony licznymi medalami w tym: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem „Palmae Universitatis Studiorum Posnaniensis”, czy Odznaką Honorową Miasta Poznania.

 

Można powiedzieć, że największą pasją i miłością Pana Profesora był Ogród Botaniczny UAM. Pan Profesor przebywał w nim praktycznie siedem dni w tygodniu, przez cały rok. Nawet będąc na emeryturze często go odwiedzał, a jeszcze w sierpniu br. można go było spotkać spacerującego w towarzystwie córki po ścieżkach Ogrodu. Byliśmy pewni, że Pan Profesor będzie świętował razem z nami nadchodzącą rocznicę 100-lecia powstania Ogrodu Botanicznego. Byli niemal równolatkami. Niestety, tak się nie stanie.

 

2022-08-17 - Figi w Ogrodzie

Tegoroczne lato pod względem upałów może przywodzić na myśl to z południa Europy. W naszym Ogrodzie o krajach śródziemnomorskich dodatkowo przypominają pochodzące stamtąd rośliny. Właśnie dojrzały pierwsze owoce figowca pospolitego. Poza okazami znajdującymi się w szklarniach, dwa figowce są uprawiane w gruncie. Jeden, o dojrzałych już owocach, znajduje się na terenie gospodarczym. Drugiego można zobaczyć przy wejściu do Alpinarium. Jego figi są jeszcze małe i zielone, ale to dość duży krzew. Jeżeli ktoś chce się poczuć jak na wakacjach w Chorwacji, może usiąść na ławeczce pod jego gałęziami.

 

      

        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        

 

2022-07-01 - wystawa plenerowa

 

Wystawa została udostępniona przez Śląski Ogród Botaniczny.