AKTUALNOŚCI

2022-02-09 - Komunikat

Szanowni Państwo,

jednym z efektów postępujących zmian klimatycznych są występujące coraz częściej wichury. Wiatr, którego porywy mogą przekraczać 100 km/h, łamie gałęzie, duże konary, przewraca drzewa. Stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Informujemy, że w trosce o bezpieczeństwo zwiedzających, w przypadku wydania przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżeń dotyczących prognozowanego silnego wiatru lub burz, Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu może pozostawać zamknięty. Każdorazowo w przypadku otrzymania przez Państwa tego typu alertów pogodowych, radzimy pozostanie w domach i unikanie terenów zadrzewionych oraz odłożenie wizyty w Ogrodzie Botanicznym na później.

2022-02-08 - Ogród Botaniczny w Polsacie

Ukazał się materiał z wizyty ekipy pracującej przy produkcji programu "Z klimatem i z pasją", emitowanego w Polsat News. Pani Dyrektor oraz nasza koleżanka z Działu Edukacji rozmawiały z panią Marią Sikorską - autorką i prowadzącą programu - opowiadając o pszczołach i wspieraniu bioróżnorodności. Zapraszamy do oglądania.

 

Z klimatem i z pasją - Odcinek 1 - polsatboxgo.pl

2022-01-30 - Silny wiatr
UWAGA!
W dniu dzisiejszym - NIEDZIELA 30 stycznia - Ogród jest zamknięty z powodu silnego wiatru.
 
 
2021-11-22 - Nowa wystawa plenerowa

Od 20 listopada 2021 r. w alei ambrowcowej (na lewo od wejścia głównego) na wielkoformatowych planszach oglądać można wystawę podsumowującą projekt pt.

 

FLORINTEGRAL – ZINTEGROWANA OCHRONA IN SITUEX SITU RZADKICH, ZAGROŻONYCH I PRIORYTETOWYCH GATUNKÓW FLORY NA TERENIE POLSKI

 

  

Celem projektu, realizowanego w latach 2018-2021, była poprawa stanu ochrony najcenniejszych gatunków roślin w Polsce poprzez integrację działań stosowanych w czynnej ochronie przyrody.

Przedmiotem ochrony zostało objętych 31 rzadkich i zagrożonych krajowych gatunków roślin naczyniowych, w tym:
- 29 objętych ochroną prawną,
- 28 zagrożonych lub narażonych na wyginięcie w Polsce,
- 2 endemity (tj. występujące tylko w Polsce),
- 6 subendemitów (tj. mających w Polsce główne miejsce występowania),
- 14 reliktów (tj. będących u nas pamiątką po szacie roślinnej z czasów prehistorycznych).

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zwiedzania wystawy, która poza ogromną porcją wiedzy i informacji o tym, jak chroni się w bankach nasion i bankach DNA zagrożone rośliny, dostarcza dużych wrażeń estetycznych.

 

Ekspozycja została przygotowana z dużą dbałością o detale i merytoryczny przekaz opracowany przez ekspertów realizujących projekt.

 

Realizatorami projektu, były zespoły z PAN Ogrodu Botanicznego - CZRB w Powsinie, Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie i Mikołowie, Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie oraz Ogrodu Botanicznego UAM i Wydziału Biologii UAM w Poznaniu.

 

Projekt został dofinansowany z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko" na lata 2014–2020 dla osi priorytetowej II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu".

Wystawa dostępna w godzinach otwarcia Ogrodu.

 

 

 

2021-09-13 - Noc Naukowców 2021

W ramach Nocy Naukowców 2021 w Ogrodzie odbędą się wydarzenia edukacyjne.
Szczegółowe informacje można znaleźć
tutaj.

 

 

2021-09-08 - Jesienne zajęcia edukacyjne w Botaniku

 

Grupy zorganizowane zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą edukacyjną.

 

 

 

2021-07-15 - KOMUNIKAT

Jest nam niezmiernie przykro, ale musimy przypomnieć, że rośliny znajdujące się w kolekcjach Ogrodu Botanicznego są własnością UAM, a ich wykopywanie i wynoszenie jest działaniem na szkodę Uczelni i zgodnie z przepisami prawa stanowi wykroczenie lub przestępstwo.

Komponowanie i obsadzanie rabat jest związane zarówno z wysokimi kosztami, jak i wysiłkiem  naszych pracowników, którzy dokładają starań, by każdy pobyt w Ogrodzie dostarczył wspaniałych doświadczeń estetycznych. Jednocześnie w naszych kolekcjach znajdują się również rośliny rzadkie i chronione, służące edukacji, pozyskiwaniu nasion do rozmnażania i wymiany z innymi jednostkami, a w konsekwencji ochronie gatunkowej.

Apelujemy do wszystkich Państwa, aby nie pozostawać obojętnym i reagować na akty wandalizmu i kradzieży.

 

2021-07-13 - Liliowce i róże

Lipiec to czas kwitnienia liliowców i róż. Zapraszamy do Ogrodu, gdzie aktualnie obie nasze kolekcje prezentują się zachwycająco.

 

Nasza kolekcja liliowców jest bardzo liczna - możecie tutaj Państwo podziwiać aż 280 odmian tych roślin. Rośliny rosną w różnych miejscach w Ogrodzie, przeważnie blisko ścieżek tak, aby bez przeszkód można było podziwiać je z bliska. Znajdują się tutaj zarówno rośliny o kwiatach najróżniejszych barw i kształtów.

 

Choć kolekcja róż liczy mniej odmian - 29 - to może się szczycić imponującą liczbą niemal 3 000 roślin. Różanka zaprojektowana została na planie półkola i jest jednym z ulubionych miejsc naszych Gości. Róże posadzone zostały w harmonijnym układzie kolorystycznym od najjaśniejszych do najciemniejszych.

 

Pogoda dopisuje, to idealny czas na letnie spacery pośród zieleni i pięknych kwiatów.

 

 

 

2021-06-24 - Pozytywnie

Załoga Zespołu Szkół nr 110 w Poznaniu przygotowała sympatyczny film. Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy się przyczynić do jego powstania, umożliwiając zorganizowanie nagrania w Ogrodzie. Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do oglądania :)

2021-06-16 - Labirynt wśród traw

Zapraszamy do zabawy w labiryncie wykoszonym w morzu traw zdobionym rozmaitymi kwiatami ;) Przygotowaliśmy ścieżkę edukacyjną, która pozwoli poznać wiele roślin miododajnych, grających dużą rolę w owadzim menu.

 

Więcej informacji