AKTUALNOŚCI

2019-04-19 - Kalina wonna

 

Wiśnie niestety już przekwitły, dlatego pragniemy zwrócić Państwa uwagę na kolejną, nie mniej atrakcyjną roślinę.

 

Dzisiaj będzie to kalina koreańska (Viburnum carlesii) o niezwykle wonnych kwiatach. Epitet gatunkowy „carlesii” otrzymała na cześć Brytyjczyka Williama Richarda Charlesa, który w XIX wieku reprezentował interesy Wielkiej Brytanii na Dalekim Wschodzie. Odbył on kilka podróży do Korei w trakcie których zbierał i wysyłał do ojczyzny rośliny.

 

Takich postaci uwiecznionych w nazwach roślin jest całkiem sporo 

 

Koniecznie powąchajcie kwiaty!

 

 

 

 

 

2019-04-05 - Kwitnące wiśnie

Czy mają już Państwo plany na weekend? Jeśli nie, to zapraszamy do Ogrodu rozkoszować się pięknem kwitnących wiśni.

 

Warto, choć na chwilę na wzór Japończyków oderwać się od codzienności i spotkać z rodziną i przyjaciółmi pod kwitnącymi wiśniami. Festiwal Hanami w Japonii już trwa!

 

Na mapie zaznaczyliśmy Państwu nasz wiśniowy zakątek oraz wiśnie rosnącą na kwaterze roślin japońskich.

 

mapa ogrodu

 

 

2019-04-03 - Skrzyp olbrzymi

 

Polecamy Państwa uwadze skrzyp olbrzymi (Equisetum telmateia). Właśnie pojawiły się pędy zarodnionośne - na nich znajdują się zarodnie, wytwarzające zarodniki. Po wysypaniu się zarodników pędy obumierają i nad powierzchnię wschodzą znane nam zielone pędy płonne osiągające ponad metr wysokości. Jest to najokazalszy skrzyp spośród występujących poza strefą tropikalną. W Polsce gatunek ten występuje rzadko, przede wszystkim na pogórzu i w północnej części kraju. Skrzyp należy do organizmów, które przeżyły dinozaury. Jest bardzo odporny (potrafi przetrwać nawet na nasypach kolejowych) i zdolny do szybkiej regeneracji. Zawleczony na nowe tereny bardzo skutecznie rozprzestrzenia się - nie polecamy zapraszać go do ogródków wink

 

 

 

 

 

 

 

 

2019-04-01 - Kiermasz w Ogrodzie Botanicznym 1-3 maja

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Ogród Botaniczny UAM organizuje w dniach 1-3 maja kiermasz towarzyszący XIX „Majówce w Botaniku”.

 

Zapraszamy serdecznie do udziału w kiermaszu przedstawicieli branży ogrodniczej oraz wyrobów artystycznych i rękodzieła.

 

Zainteresowane osoby proszone są o kontakt z Joanną Sędziak-Gutowską (w godz. 7:00 - 15:00)

 

e-mail: gutowska@amu.edu.pl

tel.: 61 829 2013

 

2019-03-25 - Stachyurka wczesna

W czasie, gdy zakwitają popularne u nas forsycje, chcielibyśmy Państwu pokazać krzew zgoła odmiennej urody. Stachyurka wczesna (Stachyurus praecox), bo o niej mowa, pochodzi z japońskich Wysp Izu, które w całości wchodzą w skład Parku Narodowego Fudżi-Hakone-Izu (najsłynniejszy w całej Japonii!). Jej japońska nazwa, to Kibushi. Choć trochę niepozorna, to na swój sposób urokliwa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2019-03-25 - Wsparcie konferencji COME IN

W ramach III edycji konkursu FUND_AKCJA Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przyznała nam wsparcie finansowe organizowanej w czerwcu międzynarodowej konferencji COME IN. Dziękujemy!

 

2019-03-01 - "Tajemnica Czterech Krain"

Szanowni Państwo,

zachęcamy do obejrzenia filmu pt.: „Tajemnica Czterech Krain”, powstałego w ramach projektu „Poruszeni dla zieleni” finansowanego z darowizny Aquanet. Film realizowany był między innymi na terenie Ogrodu. Zachęcamy także do zainteresowania się materiałami edukacyjnymi dostępnymi na stronie Społecznej Czwórki oraz udziału w Międzyszkolnym Konkursie Młodych Twórców "Poruszeni dla zieleni", celem którego jest filmu lub  ilustrowanego opowiadania o ochronie przyrody. Więcej informacji na stronie internetowej i profilu facebook Społecznej Czwórki.

2019-02-27 - Wystawa tkanin artystycznych

Szanowni Państwo,

z uwagi na olbrzymie zainteresowanie zachwycającą wystawą tkanin artystycznych autorstwa pani Marii Gostylli-Pachuckiej, czas trwania wystawy został wydłużony do 31 marca 2019 r. Zapraszamy!

 


2019-02-26 - ALARM BOTANICZNY!

Szanowni Państwo,

 

pragniemy poinformować, że wystartowaliśmy z nową inicjatywą pod hasłem "Alarm botaniczny!".Chcemy podzielić się z Państwem niezwykłymi wrażeniami, których dostarcza wąchanie czy też oglądanie różnych gatunków roślin, oraz odkryć przed Państwem być może nieznane Wam gatunki i osobliwości tego świata. Dlatego będziemy na bieżąco zamieszczać informacje o botanicznych ciekawostkach, które w danym momencie będzie szczególnie warto podziwiać w Ogrodzie.

 

Na początek zimokwiat wczesny. Zdecydowanie wart powąchania! Jak go odnaleźć? Zapraszamy na nasz profil na facebooku, gdzie zamieściliśmy mapkę z jego lokalizacją.

 

 

2019-01-02 - Szlachetna Paczka

Miło nam było wesprzeć XVIII edycję SZLACHETNEJ PACZKI. Dziękujemy za tę inicjatywę!

 

strona:
1
2
 > 
>>