AKTUALNOŚCI

2019-06-31 - Wystawa: Od-ludzkie formy przyrodnicze - Centrum Żywych Rzeczy w dniach 11.06-31.08.2019

Od-ludzkie formy przyrodnicze – Centrum Żywych Rzeczy

 

miejsce: Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu

kurator: Marek Wasilewski

otwarcie: 11.06.2019, godz. 17.00

11.06-31.08.2019

 

 

 

Diana Lelonek jest absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, laureatką nagrody artystycznej fundacji Vordemberge-Gildewart oraz Paszportu Polityki 2019 za: „oryginalną w artystycznym wyrazie analizę zagrożeń, jakie niesie współczesna cywilizacja. Za sztukę mądrze zaangażowaną i ciekawie kwestionującą antropocentryczny punkt widzenia”.  Instalacja umieszczona w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu powstała w wyniku długotrwałych badań terenowych.  Zlokalizowane na terenie ogrodu Centrum Żywych Rzeczy – powołana przez artystkę instytucja – będąc sama w sobie dziełem sztuki, staje się jednocześnie faktycznym działaniem w obszarze społecznym, naukowym i artystycznym. Centrum angażuje się w interakcję edukacyjną, artystyczną i polityczną.  Posiadając swoją bazę wewnątrz instytucji goszczącej, zaczyna także wywierać na nią wpływ poprzez zwrócenie uwagi na aspekty, które do tej pory nie były zasadniczą domeną zainteresowań Ogrodu Botanicznego – jak np. środowiska hałd śmieciowych czy roślinności terenów poprzemysłowych. W pracach tych szczególną rolę odegrała współpraca z naukowcami. Nie mniej cenne były konsultacje z personelem technicznym ogrodu, które dotyczyły  praktycznych aspektów pracy. Najnowszy projekt Diany Lelonek stanowi połączenie kilku płaszczyzn, dobrze opracowanej bazy teoretycznej – dotyczącej filozoficznych i estetycznych konsekwencji antropocenu, umiejętnego wejścia we współpracę na polu nauk przyrodniczych, w taki sposób, aby z pełną odpowiedzialnością respektować zasady w nich obowiązujące oraz w końcu, ale nie na końcu, płaszczyzny artystycznej, której manifestacją jest złożone dzieło sztuki w formie instalacji, a także wiele innych towarzyszących jej działań.

Działania Centrum Żywych Rzeczy skoncentrowane są na dogłębnym zbadaniu i ukazaniu najnowszych i zarazem najbardziej widocznych przemian w obszarze biosfery. Są również pretekstem do postawienia kolejnych pytań o potencjalne możliwości nowych form kontaktów ludzkiego z nieludzkim, przekierowania uwagi z antropocentrycznej na międzygatunkową i z hierarchicznej na bardziej egalitarną konstrukcję – jako potencjalną drogę wyjścia z impasu antropocenu.

Zasadniczym problemem, jaki stawia Diana Lelonek, jest pytanie o rolę współczesnego artysty, którego nowe zadania, funkcje wychodzą poza autonomiczną domenę sztuki i sprawiają, że zaczyna przejmować rolę w polu aktywistycznym i paranaukowym.

Artystka zauważa, że działalność prowadzonego przez nią Centrum: kieruje się w stronę hybrydalnych i sieciowych powiązań, sugerując wzajemne przenikanie się i nierozerwalność procesów naturalnych, kapitalistycznych, społecznych, geologicznych, fizycznych, ekonomicznych, produkcyjnych i dekompozycyjnych.

Marek Wasilewski

 

 

  

 

 

 

2019-06-04 - Wystawa, którą trzeba zobaczyć!

Od 12 do 30 czerwca w Ogrodzie Botanicznym będzie można zwiedzać wyjątkową wystawę zatytułowaną "Nie jesteś sam - sekrety symbiozy", przybliżającą zagadnienie symbiozy. Tym, co wyróżnia tę wystawę, jest fakt, że sekrety symbiozy można odkrywać za pomocą wszystkich zmysłów - nie tylko przy pomocy zmysłu wzroku i słuchu, ale także dotyku, węchu i smaku. Nie możecie jej Państwo przegapić!

 

Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na podstronie wystawy oraz na naszym profilu na facebooku

2019-04-24 - Otrzymaliśmy medal od Botanicznej Piątki

Botaniczna Piątka podarowała nam piękny medal w podziękowaniu za udaną współpracę podczas organizacji edycji wiosennej biegu w terminie 6 kwietnia 2019 roku. My również dziękujemy za dotychczasową współpracę. Medal jest piękny, chwalimy się pamiątką :)

 

2019-04-19 - Kalina wonna

 

Wiśnie niestety już przekwitły, dlatego pragniemy zwrócić Państwa uwagę na kolejną, nie mniej atrakcyjną roślinę.

 

Dzisiaj będzie to kalina koreańska (Viburnum carlesii) o niezwykle wonnych kwiatach. Epitet gatunkowy „carlesii” otrzymała na cześć Brytyjczyka Williama Richarda Charlesa, który w XIX wieku reprezentował interesy Wielkiej Brytanii na Dalekim Wschodzie. Odbył on kilka podróży do Korei w trakcie których zbierał i wysyłał do ojczyzny rośliny.

 

Takich postaci uwiecznionych w nazwach roślin jest całkiem sporo 

 

Koniecznie powąchajcie kwiaty!

 

 

 

 

 

2019-04-03 - Skrzyp olbrzymi

 

Polecamy Państwa uwadze skrzyp olbrzymi (Equisetum telmateia). Właśnie pojawiły się pędy zarodnionośne - na nich znajdują się zarodnie, wytwarzające zarodniki. Po wysypaniu się zarodników pędy obumierają i nad powierzchnię wschodzą znane nam zielone pędy płonne osiągające ponad metr wysokości. Jest to najokazalszy skrzyp spośród występujących poza strefą tropikalną. W Polsce gatunek ten występuje rzadko, przede wszystkim na pogórzu i w północnej części kraju. Skrzyp należy do organizmów, które przeżyły dinozaury. Jest bardzo odporny (potrafi przetrwać nawet na nasypach kolejowych) i zdolny do szybkiej regeneracji. Zawleczony na nowe tereny bardzo skutecznie rozprzestrzenia się - nie polecamy zapraszać go do ogródków wink

 

 

 

 

 

 

 

 

2019-04-01 - Kiermasz w Ogrodzie Botanicznym 1-3 maja

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Ogród Botaniczny UAM organizuje w dniach 1-3 maja kiermasz towarzyszący XIX „Majówce w Botaniku”.

 

Zapraszamy serdecznie do udziału w kiermaszu przedstawicieli branży ogrodniczej oraz wyrobów artystycznych i rękodzieła.

 

Zainteresowane osoby proszone są o kontakt z Joanną Sędziak-Gutowską (w godz. 7:00 - 15:00)

 

e-mail: gutowska@amu.edu.pl

tel.: 61 829 2013

 

2019-03-25 - Wsparcie konferencji COME IN

W ramach III edycji konkursu FUND_AKCJA Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przyznała nam wsparcie finansowe organizowanej w czerwcu międzynarodowej konferencji COME IN. Dziękujemy!

 

2019-03-01 - "Tajemnica Czterech Krain"

Szanowni Państwo,

zachęcamy do obejrzenia filmu pt.: „Tajemnica Czterech Krain”, powstałego w ramach projektu „Poruszeni dla zieleni” finansowanego z darowizny Aquanet. Film realizowany był między innymi na terenie Ogrodu. Zachęcamy także do zainteresowania się materiałami edukacyjnymi dostępnymi na stronie Społecznej Czwórki oraz udziału w Międzyszkolnym Konkursie Młodych Twórców "Poruszeni dla zieleni", celem którego jest filmu lub  ilustrowanego opowiadania o ochronie przyrody. Więcej informacji na stronie internetowej i profilu facebook Społecznej Czwórki.

2019-02-27 - Wystawa tkanin artystycznych

Szanowni Państwo,

z uwagi na olbrzymie zainteresowanie zachwycającą wystawą tkanin artystycznych autorstwa pani Marii Gostylli-Pachuckiej, czas trwania wystawy został wydłużony do 31 marca 2019 r. Zapraszamy!

 


2019-02-26 - ALARM BOTANICZNY!

Szanowni Państwo,

 

pragniemy poinformować, że wystartowaliśmy z nową inicjatywą pod hasłem "Alarm botaniczny!".Chcemy podzielić się z Państwem niezwykłymi wrażeniami, których dostarcza wąchanie czy też oglądanie różnych gatunków roślin, oraz odkryć przed Państwem być może nieznane Wam gatunki i osobliwości tego świata. Dlatego będziemy na bieżąco zamieszczać informacje o botanicznych ciekawostkach, które w danym momencie będzie szczególnie warto podziwiać w Ogrodzie.

 

Na początek zimokwiat wczesny. Zdecydowanie wart powąchania! Jak go odnaleźć? Zapraszamy na nasz profil na facebooku, gdzie zamieściliśmy mapkę z jego lokalizacją.

 

 

strona:
1
2
3
 > 
>>