Alarm Botaniczny

ALARM BOTANICZNY

 

 

 

To inicjatywa, poprzez którą chcemy zwrócić uwagę na ciekawostki w Botaniku. W każdy wtorek opublikujemy doniesienie botaniczne, mykologiczne bądź zoologiczne. Znajdą się tu na pewno zachwycająco pachnące kwiaty, oszałamiająco kwitnące rośliny, owocujące grzyby aby odkryć przed naszymi gośćmi tajemniczy świat tych organizmów, a także informacje o powracających z zimowisk ptaków czy koncentracjach zapylaczy przy roślinach miododajnych. Organizmy niemobilne zostaną naniesione na mapy, aby łatwo można było odnaleźć je w Ogrodzie. Zachęcamy do śledzenia alarmów botanicznych! :)

 

A dlaczego alarm botaniczny mimo że także mykologiczny i zoologiczny? Bo z Botanika :-) 

 

 

 

10.03.2020

 

 

Dzisiaj mamy dla was ciekawą odmianę leszczyny pospolitej (Corylus avellana) o nazwie ‘Contorta’. Różni się ona od zwykłej leszczyny pogiętymi i często poskręcanymi pędami oraz pomarszczonymi liśćmi. Mogą one sprawiać wrażenie, że roślina jest chora lub porażona przez szkodniki.

 

Została odkryta w 1863 roku w Anglii w sąsiedztwie Gloucester, gdzie rosła jako jedna z roślin w tamtejszym żywopłocie.

 

Chcielibyśmy żebyście zwrócili uwagę na dwa typy kwiatostanów u leszczyny. Te najbardziej rzucające się w oczy – żółte kotki, to kwiaty męskie - produkują pyłek. Kwiaty żeńskie są drobne i ukryte w pąkach, z których wystają tylko czerwone znamiona słupków. To z nich powstaną owoce – orzechy laskowe. Akurat ta odmiana niechętnie je zawiązuje.

 

W Wielkiej Brytanii nadano jej również potoczną nazwę „Harry Lauder’s Walking Stick” na cześć szkockiego piosenkarza i komika. Sir Henry Lauder przed pierwszą wojną światową był jednym z najbardziej znanych artystów estradowych na świecie. Na scenie występował w tradycyjnym szkockim kilcie, podpierając się przy tym laską wykonaną właśnie z takiej pogiętej gałęzi.

 

Wikimedia Commons

 

 Nadal można podziwiać w Ogrodzie rośliny z poprzednich alarmów. 

 

03.03.2020

 

 

Kolejny alarm, tym razem z rodzimą rośliną. Lepiężnik różowy (Petasites hybridus), występuje nie tylko w Europie, ale także na Kaukazie oraz w Azji Mniejszej.

 

W naszym kraju często można spotkać go w górach i na pogórzu, zwłaszcza nad brzegami rzek.  Wczesną wiosną najpierw pojawiają się wychodzące spod ziemi kwiatostany. W trakcie przekwitania zaczynają rozwijać się olbrzymie liście, które w naszym Ogrodzie upodobały sobie ślimaki.  

 

Angielska nazwa rośliny „butterbur” / „butterdock”, czyli maślany rzep / łopian nawiązuje do historycznego sposobu przechowywania masła. W ciepłe dni było ono zawijane w liście lepiężnika, które wielu mogą kojarzyć się z łopianem.

 

W średniowieczu roślinę wykorzystywano do walki z dżumą! Obecnie z jej korzeni produkuje się suplementy dedykowane osobom zmagającym się z migreną.

 

Miłośnicy botaniki niech zwrócą uwagę na tę misterną konstrukcję, gdyż są to kwiatostany zebrane w kwiatostany! Pojedyncze kwiaty (rurkowate) zebrane są w kwiatostany (koszyczki), które zebrane są w kolejne kwiatostany (grona).

 

 

Wikimedia Commons

 

 

   

25.02.2020

 

 

Dzisiaj mamy dla was roślinę użytkową, która właśnie rozkwita. Dereń jadalny (Cornus mas), który należy do licznego rodzaju – na świecie jest około 60 gatunków, może być nie lada gratką dla miłośników owoców.

 

Choć nie rośnie dziko w Polsce, to występuje w południowo-wschodniej Europie oraz na Kaukazie i w Azji Mniejszej. Dawniej na ziemiach polskich sadzony był w parkach dworskich i przypałacowych.

 

Owoce derenia jadalnego wykorzystuje się na dżemy, konfitury, galaretki i nalewki. Nadają się również do spożycia na surowo. Rośliny kwitną w stanie bezlistnym – pięknie złocą się na przedwiośniu, dzięki czemu mają nie tylko walor użytkowy, ale także zdobniczy.

 

Obecnie uprawa derenia zyskuje na popularności, a to za sprawą Arboretum w Bolestraszycach koło Przemyśla. Koniecznie obejrzyjcie sobie film o dereniach z Bolestraszyc! smile

 

 

 

 

  

18.02.2020

 

 

Na świecie jest około 80 gatunków krokusów lub inaczej szafranów. Bohater tego tygodnia to krokus Tommasiniego (Crocus tommasinianus), który występuje na południu Europy.

 

Jest jednym z najwcześniej kwitnących krokusów. Za swoje walory zdobnicze i łatwość uprawy został wyróżniony nagrodą „Award of Garden Merit”, przyznawaną przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze w Wielkiej Brytanii (Royal Horticultural Society).

 

Jednak najsławniejszym krokusem jest krokus uprawny (Crocus sativus), od którego pochodzi jedna z najdroższych przypraw świata – szafran.

 

Częścią użytkową jest tylko drobny fragment kwiatu, a ściślej znamiona słupka, których jest 3 w jednym kwiecie.

 

Żeby uzyskać 1 kg przyprawy potrzebujemy około 170 tys. roślin. Iran odpowiada za mniej więcej 90% światowej produkcji szafranu. Rocznie produkuje on około 300 ton. Ile to roślin? smile