Alarm Botaniczny

ALARM BOTANICZNY

 

 

To inicjatywa, poprzez którą chcemy zwrócić uwagę na ciekawostki w Botaniku. W każdy wtorek opublikujemy doniesienie botaniczne, mykologiczne bądź zoologiczne. Znajdą się tu na pewno zachwycająco pachnące kwiaty, oszałamiająco kwitnące rośliny, owocujące grzyby aby odkryć przed naszymi gośćmi tajemniczy świat tych organizmów, a także informacje o powracających z zimowisk ptaków czy koncentracjach zapylaczy przy roślinach miododajnych. Organizmy niemobilne zostaną naniesione na mapy, aby łatwo można było odnaleźć je w Ogrodzie. Zachęcamy do śledzenia alarmów botanicznych! :)

 

A dlaczego alarm botaniczny mimo że także mykologiczny i zoologiczny? Bo z Botanika :-) 

 

  

18.02.2020

 

 

Na świecie jest około 80 gatunków krokusów lub inaczej szafranów. Bohater tego tygodnia to krokus Tommasiniego (Crocus tommasinianus), który występuje na południu Europy.

 

Jest jednym z najwcześniej kwitnących krokusów. Za swoje walory zdobnicze i łatwość uprawy został wyróżniony nagrodą „Award of Garden Merit”, przyznawaną przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze w Wielkiej Brytanii (Royal Horticultural Society).

 

Jednak najsławniejszym krokusem jest krokus uprawny (Crocus sativus), od którego pochodzi jedna z najdroższych przypraw świata – szafran.

 

Częścią użytkową jest tylko drobny fragment kwiatu, a ściślej znamiona słupka, których jest 3 w jednym kwiecie.

 

Żeby uzyskać 1 kg przyprawy potrzebujemy około 170 tys. roślin. Iran odpowiada za mniej więcej 90% światowej produkcji szafranu. Rocznie produkuje on około 300 ton. Ile to roślin? smile

 

 

 

 

  

 Nadal można podziwiać w Ogrodzie rośliny z poprzednich alarmów.

 

11.02.2020

 

 

Kolejny tydzień – kolejna roślina. Dzisiaj europejska, choć nie rodzima. U nas tylko uprawiana i miejscowo zdziczała.

 

Rannik zimowy (Eranthis hyemalis) rośnie w runie lasów liściastych i cały swój cykl życiowy przechodzi zanim na drzewach pojawią się liście, które skutecznie ograniczą dostęp do światła.

 

Zrobienie zdjęć otwartym kwiatom może być nie lada wyzwaniem! Nie dość, że zamykają się one na noc, to także nie są zbyt chętne do otwierania się w dni pochmurne.

 

Jako roślina ozdobna wykorzystywany jest w Europie już od końca XVI wieku. W wielu ogródkach są to jedne z pierwszych kwitnących roślin na początku roku.

 

Koniecznie obejrzyjcie filmik z otwierającymi się kwiatami ranników i zwróćcie uwagę na podaną temperaturę i wzrost nasłonecznienia.

 

Jeśli ktoś jest chętny, by zobaczyć ranniki w dużych ilościach, to polecamy przypałacowy park w Radojewie pod Poznaniem.

 

 

 

 

04.02.2020

 

 

Na świecie jest około 200 gatunków jaśminów. Pochodzą one głównie z Azji oraz Australii i Oceanii.

 

Nazwa rodzaju wywodzi się od słowa „Yasameen” z języka perskiego, które oznacza dar od boga. Od jaśminów pochodzi imię żeńskie Jasmine / Yasmin (znane dobrze wielbicielom Alladyna), które w Polsce jest raczej niespotykane – u nas królują Róże i Jagody wink

 

Kwiaty jednego z nich (jaśmin wielkolistny) dodaje się do herbaty.

 

Nasz dzisiejszy bohater - jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum) - pochodzi z Chin. Jego kwiaty mogą nam przypominać forsycję - również kwitną przed rozwinięciem się liści i także są żółte.

 

W lutym, po kilku pochmurnych, ciemnych i często deszczowych miesiącach, jesteśmy szczególnie spragnieni ciepła i słońca, dlatego tak pozytywnie odbieramy żółto kwitnące rośliny. Koniecznie musicie więc nas odwiedzić, by nacieszyć się pierwszą z nich, a następnie zakończyć dzień np. herbatką z jaśminem.

 

 

 

28.01.2020

 

 

Ciemiernik biały (Helleborus niger), mimo że nie rośnie w naturze w naszym kraju, choć występuję w środkowej i południowej Europie, to często sadzony jest w ogrodach ze względu na piękne białe kwiaty (stąd polska nazwa) i niezwykłą porę kwitnienia – zimę!

 

Jego prawdziwa natura znalazła odzwierciedlenie w angielskiej nazwie Christmas rose. A skąd w nazwie łacińskiej odniesienie do czerni? Nawiązuje do koloru korzeni.

 

Jest to roślina trująca, przez wieki wykorzystywana w medycynie, a w starożytności nawet uważana za antidotum na szaleństwo wink

 

Na świecie jest około 20 gatunków ciemierników. Ogrodnicy od dawna krzyżują je między sobą w celu otrzymania bardziej dekoracyjnych form. Niewątpliwą ciekawostką są ciemierniki o czarnych, wręcz "żałobnych" kwiatach, jak np. odmiana 'Black Beauty' Helleborus × hybridus.

 

W Ogrodzie, ciemiernik wita Was tuż za bramą główną, a znaleźć go można także na Alpinarium.