DZIAŁ ROŚLIN OZDOBNYCH

Barwne zbiory Działu Roślin Ozdobnych są uzupełnieniem kolekcji botanicznych. Dział składa się z dwóch zasadniczych kwater - przy wejściu głównym (O1) oraz na osi Pawilonu Ekspozycyjno – Dydaktycznego. Oba układy mają charakter regularny i symetryczny. Pierwszy - od strony wejścia głównego to reprezentacyjny kwietnik główny wraz z przylegającymi rabatami z niewielkimi zbiornikami i fontannami. Barwne rabaty przyciągają wzrok i zachęcają do zwiedzania Ogrodu i podróżowania przez zieleń wszystkich kontynentów. 

 

 

 

 

mapa

 

 

Kolejnym, dużym elementem Działu Roślin Ozdobnych jest prostokątne, regularne założenie na osi pawilonu Ekspozycyjno-Dydaktycznego obramowane od wschodu i zachodu rzędem wiekowych żywotników zachodnich.

 

Pomiędzy nimi zaprojektowane zostały dwa partery - jeden z okrągłą rabata pośrodku, drugi z niewielkim basenem w centrum którego z wdziękiem prezentuje się piękna fontanna - rzeźba baletnicy. Z jej sukienki „tutu” wytryskuje woda, co dodaje rzeźbie lekkości. Całość założenia obramowana została wielogatunkowymi rabatami kwiatowymi.

 

Od zachodu do parterów przylega zaprojektowana na planie połowy koła - wielobarwna różanka. W Ogrodzie na uwagę zasługuje także kolekcja piwonii (O3), liliowców (D12) oraz irysów (D23).

 

(oprac. M. Z.)