Archiwum alarmów botanicznych

 

21.01.2020

 

 

Kolejną rośliną, którą chcemy zaprezentować, jest odmiana wąskolistna suchodrzewu Standisha – (Lonicera standishii var. lancifolia). Łacińska nazwa rodzaju – Lonicera, obejmuje zarówno suchodrzew (zwykle krzewy), jak i wiciokrzew (zwykle pnącza). Jest ich na świecie całkiem sporo, bo prawie 180 gatunków rozrzuconych na obszarze półkuli północnej.

 

Nasz dzisiejszy bohater pochodzi z Chin i odznacza się przyjemnie pachnącymi kwiatami. Nasi pracownicy zgodnie twierdzą, że piękniej pachnie aniżeli kalina wonna – roślina z poprzedniego alarmu.

 

Warto również dodać, że suchodrzewy i wiciokrzewy, które kwitną troszeczkę później, są bardzo chętnie odwiedzane przez owady, w tym pszczoły. Jest nawet piosenka (wiekowa już), która nawiązuje do tych relacji – „Honeysuckle and the Bee” (ang. Honeysuckle – suchodrzew/wiciokrzew).

 

Zachęcamy zarówno do odwiedzenia Ogrodu i przekonania się na … własny nos, jak pachnie suchodrzew Standisha oraz do wysłuchania utworu ;)

 

  

14.01.2020

Czy wiecie, że na świecie jest około 200 gatunków kalin (Viburnum), z czego w naszej kolekcji znajduje się 30? Dzisiaj chcielibyśmy Wam przedstawić gatunek, który kwitnie w naszym Ogrodzie już od grudnia i cały czas wygląda pięknie!

 

Kalina wonna (Viburnum farreri), bo o niej mowa, pochodzi z północno-zachodnich Chin i jak nazwa wskazuje, jej kwiaty roztaczają wokół przyjemną woń. Przeważnie kwitnie w marcu lub kwietniu, ale podczas cieplejszych zim zdarza się, że jej kwiaty rozwijają się już w grudniu lub styczniu.