Alarm Botaniczny

ALARM BOTANICZNY

 

To inicjatywa, poprzez którą chcemy zwrócić uwagę na ciekawostki w Botaniku. Regularnie, co dwa-trzy tygodnie, opublikujemy doniesienie botaniczne, mykologiczne bądź zoologiczne. Znajdą się tu na pewno zachwycająco pachnące kwiaty, oszałamiająco kwitnące rośliny, owocujące grzyby, aby odkryć przed naszymi gośćmi tajemniczy świat tych organizmów, a także informacje o powracających z zimowisk ptakach czy koncentracjach zapylaczy przy roślinach miododajnych. Organizmy niemobilne zostaną naniesione na mapy, aby łatwo można było odnaleźć je w Ogrodzie. Zachęcamy do śledzenia alarmów botanicznych! :)

 

A dlaczego alarm botaniczny mimo że także mykologiczny i zoologiczny? Bo z Botanika :-) 

 

 

Kwiaty mamy w tym sezonie już za nami. Liście w większości także opadły. Na co więc warto zwrócić teraz uwagę odwiedzając Ogród?


Na pewno opłaca się wypatrywać owoców. Może nie wpadają one od razu w oko, tak jak wiosną kwiaty magnolii, ale również są ciekawe.
Przedstawiamy Wam niektóre z nich.

  1. Pięknotka japońska (Callicarpa japonica) - bardzo nietypowy kolor owoców - zwłaszcza o tej porze roku. Warto uwzględnić w swoim ogródku taki barwny akcent.

  2. Hurma wirginijska (Diospyros virginiana) - kuzyn hurmy kaukaskiej, której owoce można kupić w sklepie pod nazwą kaki.

  3. Trzmielina Hamiltona (Euonymus hamiltonianus var. maackii) - choć owoce wyglądają pięknie, to należy pamiętać, że są trujące – także nie zjadamy!

  4. Nieszpułka jadalna (Mespilus germanica) - starożytna roślina sadownicza - znali i uprawiali ją Asyryjczycy, Grecy oraz Rzymianie. Dziś już trochę zapomniana, choć czasem można ją upolować w handlu.

  5. Okółkowiec czteropłatkowy (Rhodotypos scandens) - przybysz z Dalekiego Wschodu. Rośnie w Japonii, Chinach oraz na Półwyspie Koreańskim. Chińczycy wykorzystują tę roślinę w medycynie. Twierdzą, że poprawia Qi nerek.


Lokalizacja roślin w Ogrodzie: